tva- servicii consultanta in UE

Mesaj
Autor
strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

tva- servicii consultanta in UE

#1 Mesaj de strasciuce251 »

O firma nu a avut activitate de la infiintare pana in prezent (adica vre-o doi ani). Acum patronul vrea sa o fac repede-repede platitoare de tva pt toata activitatea, pt ca urmeaza sa presteze servcii de consultanta catre o firma franceza si sa faca comert cu autovehicole.
1.s-a simplificat cumva procedura pt inreg ca platitor tva sau tot asa... contracte salariati, contract firma de conta, extras de cont, cazier.... si ce mai era, ca erau destule...
2.patronul este angajat pe postul de mecanic. Este ok sa presteze servicii de consultanta in acest domeniu? (are autorizat le reg. com codul 7112, dar nu are ale autorizatii)
3.daca il inregistrez in scopuri de tva, factura emisa va fi fara tva, indiferent de modalitatea in care se realizeaza consultanta?
4.daca beneficiarul francez nu ar fi platitor de tva, atunci pt prima factura de 9900 de euro ar mai fi obligatoriu sa ma inregistrez si eu in scopuri de tva?
Multumesc!

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: tva- servicii consultanta in UE

#2 Mesaj de strasciuce251 »

ajutor...?!

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: tva- servicii consultanta in UE

#3 Mesaj de mantogp710 »

Intrebati la anaf...

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: tva- servicii consultanta in UE

#4 Mesaj de gramac921 »

Daca vrei sa prestezi servicii de consultanta in UE nu ai nevoie de cod national , e destul si cod special de TVA pentru operatiuni intracomunitare cf art 317 si care e mult mai usor de obtinut. ( formular 091)
De altfel de la 01.02.2019 si inregistrarea in scop de TVA pt cod cf art 316 national s-a simplificat si decizia de inregistrare in scop de TVA se emite in ziua depunerii Declaratiei pe proprie raspundere pt inreg in scop de TVA - online.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: tva- prestari servicii constructii in Italia

#5 Mesaj de nitah »

Va rog frumos sa-mi spuneti parerea ,ref la speta : O firma neplatitoare de tva ,dar cu cod special de tva obtinut de la ANAFpt achizitii intracomunitare,executa lucrari de constructii in Italia pt o forma platitoare de tva.
Cumpara materii prime ,direct din Italia ,pe baza de facturi cu cota de tva din Italia.Materiile prime cumparate vor fi puse in opera pt o lucrare de constructii din Italia.
Va rog sa-mi spuneti : daca am procedat corect cu aceste facturi de materiale primite din Italia ?
Cand emit factura de executie lucrari constructii ,mentionez ambele coduri pe factura ? Si cel de inregistrare la Reg Com si cel special ?
Intocmesc D 390 / D301 ?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: tva- servicii consultanta in UE

#6 Mesaj de tomac »

Nu depuneți nici 390 nici 301.
301 nu depuneți pentru că nu ați realizat o achiziție intracomunitară.
390 nu depuneți pentru că lucrările respective intră la excepțiile de la regula generală și nu se declară în 390.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: tva- servicii consultanta in UE

#7 Mesaj de nitah »

Multumesc foarte mult !

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: tva- servicii consultanta in UE

#8 Mesaj de gramac921 »

@nitah vedeti ca poate va trebui sa va inregistrati in scop de TVA in Italia ( vedeti legislatia de acolo ) daca e de durata mai indelungata lucrarea, caz in care aveti drept de deducere la ce cumparati cu TVA italian si veti factura cu TVA italian. Depuneti decont de TVA acolo si in Romania nu aveti nico obligatie referitor la TVA. ( pt activitatea desfasurata in Italia ) .

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: tva- servicii consultanta in UE

#9 Mesaj de gramac921 »

iar daca e peste 12 luni durata ...realizati si un sediul permanent acolo cf conventiei de evitare a dublei impuneri. "3. Un șantier de construcții sau un proiect de construcții ori de instalare constituie un sediu permanent numai dacă acesta durează mai mult de 12 luni. ""

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: tva- servicii consultanta in UE

#10 Mesaj de nitah »

Multumeeesc !

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: tva- servicii consultanta in UE

#11 Mesaj de strasciuce251 »

Referitor la inregistrarea in scopuri de tva, chiar au simplificat procedura: o declaratie+010 si gata. am cod de tva!!!
Revin totusi cu intrebarea: cum facturez serviciile de consultanta pt un partener francez? cu sau fara tva? unele servicii se fac online de la birou, in Romania iar altele la beneficiar, in Franta.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: tva- servicii consultanta in UE

#12 Mesaj de gramac921 »

fara TVA daca francezul va da un cod valid de TVA

dobrescug
Mesaje: 18
Membru din: Vin Apr 17, 2009 12:00 am

Re: tva- servicii consultanta in UE

#13 Mesaj de dobrescug »

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o solutie! Vreau sa inregistrez in scopuri TVA la cerere o firma nou-infiintata. Asociatii sunt cetateni italieni. Unul are domiciliul in Romania si are CNP, celalalt locuieste in Italia si nu detine CNP. Problema este ca PDF-ul nu-mi permite validarea pt ca nu completez acel camp. Am intrebat la ANAF si mi-au spus ca nu stiu sa-mi spuna ce trebuie facut. Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva- servicii consultanta in UE

#14 Mesaj de balazse »

Care pdf?

dobrescug
Mesaje: 18
Membru din: Vin Apr 17, 2009 12:00 am

Re: tva- servicii consultanta in UE

#15 Mesaj de dobrescug »

PDF-ul de pe site-ul ANAF

Scrie răspuns