monografie modificare caroserii

Mesaj
Autor
musatr503
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 15, 2016 8:59 am

monografie modificare caroserii

#1 Mesaj de musatr503 »

buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.
Firma din Romania, platitoare de TVA, cumpara camionete noi sau second hand din UE. Le modifica caroseria astfel incat sa fie utilizate ca tonete de servit mancare ( la festivaluri ) apoi le vinde sau inchiriaza tot in UE. In Romania se va face doar modificarea.
Codul CAEN principal este 2920- Productie de caroserii pentru autovehicule.
1. Cum inregistrez masinile cumparate ? Ca materii prime? Le vand ca produse finite?
2. Daca vand sau inchiriez unui platitor de tva , facturez fara tva . Dar daca vand unui neplatitor sau unei persoane fizice?

Multumesc frumos.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: monografie modificare caroserii

#2 Mesaj de tomac »

1. Da - ca materii prime. Ceea ce rezultă intră pe produse finite. De acolo cele ce se închiriază se trec pe imobilizări.
2. Nu. Dacă sunteți plătitor de TVA, când vindeți, vindeți cu TVA, indiferent ce client aveți - firmă, persoană juridică română, plătitoare sau nu de TVA ori persoană fizică autorizată plătitoare de TVA sau nu, ori persoană fizică. Închirierea se face tot cu TVA în aceleași condiții ca vânzarea. Facturați vânzarea sau chiria, fără TVA doar dacă nu sunteți plătitor de TVA în România.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

musatr503
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 15, 2016 8:59 am

Re: monografie modificare caroserii

#3 Mesaj de musatr503 »

Buna ziua! Multumesc frumos. Vanzarea sau inchirierea se fac doar catre persoane din Ue. De aceea intrebam despre regimul de Tva. Daca clientul nu e platitor de tva cum facturez? Cu tva sau fara?

musatr503
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 15, 2016 8:59 am

Re: monografie modificare caroserii

#4 Mesaj de musatr503 »

tomac scrie: Mar Noi 19, 2019 2:23 pm 1. Da - ca materii prime. Ceea ce rezultă intră pe produse finite. De acolo cele ce se închiriază se trec pe imobilizări.
2. Nu. Dacă sunteți plătitor de TVA, când vindeți, vindeți cu TVA, indiferent ce client aveți - firmă, persoană juridică română, plătitoare sau nu de TVA ori persoană fizică autorizată plătitoare de TVA sau nu, ori persoană fizică. Închirierea se face tot cu TVA în aceleași condiții ca vânzarea. Facturați vânzarea sau chiria, fără TVA doar dacă nu sunteți plătitor de TVA în România.
Buna ziua! Multumesc frumos. Vanzarea sau inchirierea se fac doar catre persoane din Ue. De aceea intrebam despre regimul de Tva. Daca clientul nu e platitor de tva cum facturez? Cu tva sau fara?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: monografie modificare caroserii

#5 Mesaj de tomac »

Aaaa, scuze. Am omis partea aia cu UE :)
Dacă vânzarea se face către persoane înregistrate în scopuri de TVA din alte țări membre UE care vă pun la dispoziție codul de TVA din țara lor și dacă faceți dovada transportului în acea țară UE, atunci fără TVA.
Dacă vânzarea se face către persoane neînregistrate în scopuri de TVA, facturați cu TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

musatr503
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 15, 2016 8:59 am

Re: monografie modificare caroserii

#6 Mesaj de musatr503 »

Multumesc frumos.

Scrie răspuns