Heeelp pls- ref productie

Mesaj
Autor
heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Heeelp pls- ref productie

#1 Mesaj de heresteanuc413 »

Buna ziua, stimati colegi!
Ajutati-ma, va rog, cu o idee, un sfat ca mi-am prins urechile.
La o fabricuta de bere artizanala, se obtine productia in transe. In sensul ca, se pune in fermentator materia prima si se lasa la fementat.
Cand e sa imbutelieze berea, o face in transe. Azi 300, sapt viitoare 500, peste alta saptamana 100..si tot asa. Asfel incat nu stiu de la inceput cat va fi productia totala.

Cum fac eu sa calculez costul efectiv pentru toata productia? SI cum tin evidenta asta in SAGA.
Pentru ca am estimat o cantitate. Cu un cost aferent. Numai ca la ultima transa, nu a fost fix pe fix. Si am diferente de cantitate intre estimat si realizat.
Si de costul de productie.

Multumesc tare mult!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Heeelp pls- ref productie

#2 Mesaj de pomparaus »

Produsul finit are reteta pe unitatea de masura ,are fisa de magazie care se incarca/descarca pe zile in baza rapoartelor de productie/avize,fc.clienti...
Ca sa afli costul efectiv al productiei realizate, trebuie sa ai reteta unui litru de bere. Acea bere care se obtine in urma fermentarii si se imbuteliaza este rezultatul final al productiei obtinute .
Eu asi merge pe "produse in curs de executie" 331=711 cu ce se pune la fermentat si cand obtin berea pe care o imbuteliezi 711=331 si 345=711 iar cand descarc productia (o vand ) 711=345.
Bon consum pe materiile prime puse la fermentat la/cu acea data.
Eu am o firma unde am productie de beton, mixtura asfaltica, agregate naturale/concasate si nu merg pe estimat , ci pe realizat (in baza comenzilor clientilor, sau lucrarilor noastre de tip asternere mixturi asfaltice) si incarc productia in baza raportului de productie zilnic pe care mi-l da seful de statie : ex. sa obtin 1 to de mixtura asfaltica BA 8 am nevoie de : bitum rutier=0.0...to, filer= ..., nisip 0-4, nisip concasat 0.4, pietrisi concasat 4-8=...to+alte chelt.;
Tu sa obtii 1 litru de bere ai nevoie de materii prime : malț + hamei + apă potabilă + drojdie de bere +...+alte chelt. Ai reteta, ai pretul pe UM si e simplu.

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Heeelp pls- ref productie

#3 Mesaj de heresteanuc413 »

La mine unitatea de masura e fermentatorul.
Reteta am si eu, dar pe fermentator, de la care se astepta a se obtine X litri. Numai ca nu se obtine mereu aceeasi cantitate. Vezi la final.
Iar daca pe intreg fermentatorul am 200 g de hamei dintr-un tip..va dati seama cat intra la un litru. Sau un kg de drojdie
Mie imi spun asa: in acel fermentator am pus urmatoarele ingrediente. Care se dau in consum.
Tot 331=711 fac si eu. Pe masura ce se imbuteliaza fac 345=711 si restul , daca e cazul , ramane in 331. Cand se imbuteliaza tot odata, nu e o problema. Mai greu este cand se face in transe. Cum am patit acum. Am estimat o cantitate asemanatoare cu ce s-a mai obtinut anterior si la ultima imputeliere am o cantitate mai mica decat ar fi trebuit. Prin urmare am si o diferenta de pret aferenta intreguui stoc. Pe care am inregistrat-o 348=711. Insa e destula bataie de cap.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Heeelp pls- ref productie

#4 Mesaj de pomparaus »

De ce nu stornezi din estimat, de ce o duci in 348?!

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Heeelp pls- ref productie

#5 Mesaj de heresteanuc413 »

Am stornat din estimat 345 = 711 - 1000
Dar eu estimand sa zic 760 l a iesit un cost de productie de 14 lei.
Obtinand 630 l, a iesit un cost de productie mai mare. Si am o diferenta de 1000 dintre costul final si ce am inregistrat eu la imbutelierile anterioare.
Si prin 348 = 711 actualizez costul la valoarea reala.

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Heeelp pls- ref productie

#6 Mesaj de heresteanuc413 »

Pardon 331=711 -1000
345 = 711 costul real pt ultima transa
348 = 711 diferentele la celalalte 2 transe

Scrie răspuns