TVA

Mesaj
Autor
scrofand
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 24, 2012 11:01 am

TVA

#1 Mesaj de scrofand »

Buna seara. Va rog un sfat la urmatoarea situatie: in trimestrul III am avut tva de plata 4841 lei. Plata nu a fost facuta , a fost infiintata poprire la banca si acum in trimestrul IV avem de recuperat tva 683 lei. Cum voi face declaratia TVA deoarece in banca este poprirea de 4841 lei, neplatita inca, iar daca compensez in declaratie cu suma de recuperat 683 lei, soldul sumei negative de tva nu va mai corespunde cu ceea ce este la banca. Cum sa procedez? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA

#2 Mesaj de balazse »

Daca cele 4.841 nu s-a retinut efectiv din contul curent, inseamna ca nu s-a efectuat plata.
Tu nu ai treaba cu solicitarea ANAF cu poprirea, parca dupa depunerea declaratiei ANAF va trebui sa instiinteze banca despre noua suma.

scrofand
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 24, 2012 11:01 am

Re: TVA

#3 Mesaj de scrofand »

Daca , in declaratia TVA , la trimestrul IV, trec la randul 39 sold TVA de plata din decontul perioadei fiscale precedente neachitat voi trece suma de 4841 lei, la randul 44 voi avea suma negativa a TVA 683 lei si la randul 45 sold TVA de plata va aparea diferenta de 4158 lei este corect? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA

#4 Mesaj de balazse »

Da.

pundichis
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: TVA

#5 Mesaj de pundichis »

Buna ziua! Am nevoie de ajutor pe speta de mai jos.
O societate cu aociat unic, TVA la incasare, TVA lunar, vinde in ianuarie 1/3 dintr-un teren (exista raport de evaluare) unei personae fizice (soara asociatului si adminitratorului). Val tranzactiei 162.470 + TVA 30.869 lei. In ianuarie inacaseaza numai 20.000 lei, pt restul incasarii termenul este 01.09.2022.
Intrebare:Sora este considerate persoana afiliata pt societate?
Am scos eu”argumentele” din lege.
Va multumesc mult

26. persoane afiliate - o persoană este afiliată dacă relaţia ei cu altă persoană este definită de cel puţin unul dintre următoarele cazuri:
-Aplicare.
Pus în aplicare la data de 13/01/2016 prin Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal din 06.01.2016
TITLUL I Dispoziţii generale - CAPITOLUL I Definiţii - SECŢIUNEA a 2-a Persoane afiliate - 2. -

(1) În scopul aplicării prevederilor art. 7 pct. 26 din Codul fiscal, se consideră că o persoană controlează în mod efectiv o persoană juridică dacă se stabileşte faptul că, atât din punct de vedere faptic cât şi legal, prin utilizarea informaţiilor şi/sau a documentelor, administratorul/personalul de conducere, are capacitatea de decizie asupra activităţii persoanei juridice vizate, prin încheierea de tranzacţii cu alte persoane juridice care sunt sub controlul aceluiaşi administrator/personal de conducere sau că persoana de conducere din cadrul persoanei juridice este acţionar sau administrator în cadrul persoanei juridice vizate. Pentru justificarea controlului exercitat în mod efectiv sunt luate în considerare contractele încheiate între persoanele vizate, drepturile atribuite prin: acte constitutive ale persoanelor juridice, procuri, contracte de muncă sau de prestări de servicii.
a) o persoană fizică este afiliată cu altă persoană fizică dacă acestea sunt soţ/soţie sau rude până la gradul al III-lea inclusiv;
b) o persoană fizică este afiliată cu o persoană juridică dacă persoana fizică deţine, în mod direct sau indirect, inclusiv deţinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot ale unei persoane juridice ori dacă controlează în mod efectiv persoana juridică;
c) o persoană juridică este afiliată cu altă persoană juridică dacă cel puţin aceasta deţine, în mod direct sau indirect, inclusiv deţinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cealaltă persoană juridică ori dacă controlează în mod efectiv acea persoană juridică;
d) o persoană juridică este afiliată cu altă persoană juridică dacă o persoană deţine, în mod direct sau indirect, inclusiv deţinerile persoanelor sale afiliate, minimum 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot atât la prima persoană juridică, cât şi la cea de-a doua ori dacă le controlează în mod efectiv;

(6) Persoanele impozabile care optează pentru aplicarea sistemului TVA la încasare aplică sistemul respectiv numai pentru operaţiuni pentru care locul livrării, conform prevederilor art. 275, sau locul prestării, conform prevederilor art. 278, se consideră a fi în România, dar nu aplică sistemul respectiv pentru următoarele operaţiuni care intră sub incidenţa regulilor generale privind exigibilitatea TVA:
a) livrările de bunuri/prestările de servicii pentru care beneficiarul este persoana obligată la plata taxei conform art. 307 alin. (2) - (6) sau art. 331;
b) livrările de bunuri/prestările de servicii care sunt scutite de TVA;
c) operaţiunile supuse regimurilor speciale prevăzute la art. 311-313;
d) livrările de bunuri/prestările de servicii pentru care beneficiarul este o persoană afiliată furnizorului/prestatorului potrivit art. 7 pct. 26.
Aplicare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA

#6 Mesaj de tomac »

Da, este persoană afiliată. În acest caz nu intră în sfera TVA la încasare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pundichis
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: TVA

#7 Mesaj de pundichis »

Multumesc mult pt. raspuns.
Eu cred ca nu e...Eu cred ca lit b, de la pct.26, se refera la situatia in care sora detinea in soc. minim 1%... Gresesc in interpretare?

Scrie răspuns