documente necesare revenirii la munca dupa perioada concediu crestere copil

Mesaj
Autor
rotarud748
Mesaje: 59
Membru din: Vin Aug 19, 2022 12:28 pm

documente necesare revenirii la munca dupa perioada concediu crestere copil

#1 Mesaj de rotarud748 »

Buna ziua,

Am urmatoarea problema si va rog foarte mult daca ma puteti ajuta:
O angajata aflata in concediu crestere copil doreste sa revina inainte de implinirea celor 2 ani ( copilul are 1 an). Ce documente trebuie sa intocmesc pentru revenirea la munca a salariatei? Ce documente trebuie sa cer salariatei?
Nu ma pricep si mi-e teama sa nu incurc ceva si sa piarda doamna stimulent de insertie. Trebuie sa faca doamna o cerere prin care solicita intoarcerea la munca? Trebuie sa-i anulez suspendarea contract din revisal?

Va multumesc mult pentru ajutor!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: documente necesare revenirii la munca dupa perioada concediu crestere copil

#2 Mesaj de pomparaus »

Cerere (notificare) catre angajator (cu cel putin 30 zile inainte de data reanceperii activitatii) pentru reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
Si dupa aceea va trebui sa ii dai tot ce trebuie pentru ca mamica sa beneficieze de stimulentul de insertie.

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: documente necesare revenirii la munca dupa perioada concediu crestere copil

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Dacă salariatul/salariata respectă obligația, de mai sus, îi este interzis angajatorului să restricționeze accesul acestuia/acesteia la stimulentul de inserție.

rotarud748
Mesaje: 59
Membru din: Vin Aug 19, 2022 12:28 pm

Re: documente necesare revenirii la munca dupa perioada concediu crestere copil

#4 Mesaj de rotarud748 »

Multumesc foarte mult pentru ajutor!

rotarud748
Mesaje: 59
Membru din: Vin Aug 19, 2022 12:28 pm

Re: documente necesare revenirii la munca dupa perioada concediu crestere copil

#5 Mesaj de rotarud748 »

Cerere (notificare) catre angajator (cu cel putin 30 zile inainte de data reanceperii activitatii) pentru reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
Si dupa aceea va trebui sa ii dai tot ce trebuie pentru ca mamica sa beneficieze de stimulentul de insertie.


intrebare:
dupa ce am primit notificarea reactivez CIM in revisal? Multumesc
notificarea cam cum ar trebui sa sune? subsemnata.....salariat la ......in functia de.....va rog a-mi aproba reluarea activitatii incepand cu data de.....?
( nu ma descurc la modul HR :( )
Multumesc :)

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: documente necesare revenirii la munca dupa perioada concediu crestere copil

#6 Mesaj de pomparaus »

Cererea aceea trebuie sa o faca salariata, nu tu : Domnule...subsemnata.....cu domiciliul in...salariata a soc.dvs., va rog sa-mi aprobati revenirea din concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la ___an/ani, incepand cu data de _______________.
Dupa ce ai primit cererea pe care scrie administratorul "De acord", in baza acelei cereri tu faci Decizie de modificare data sfarsit suspendare, data incetarii suspendarii devenind data activarii CIM (nu imi aduc aminte - ca a trecut ceva timp de cand am avut si eu o situatie de acest fel -, dar cred ca si tatal mi-a dat o declaratie ca nu doreste luna tatalui...)

rotarud748
Mesaje: 59
Membru din: Vin Aug 19, 2022 12:28 pm

Re: documente necesare revenirii la munca dupa perioada concediu crestere copil

#7 Mesaj de rotarud748 »

Multumesc muuult!

Scrie răspuns