monografie contabila impresariat artistic

Mesaj
Autor
ionescud958
Mesaje: 27
Membru din: Joi Ian 07, 2010 12:00 am

monografie contabila impresariat artistic

#1 Mesaj de ionescud958 »

ce inreg contabile se fac pt activitate recrutare personal artistic in UE ?
soc din RO platitor TVA , personal pt GERMANIA
multzumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: monografie contabila impresariat artistic

#2 Mesaj de tomac »

1.Nu postați același mesaj în mai multe secțiuni ale forumului. Faptul că nu ați primit răspuns nu înseamnă că trebuie să postați în mai multe secțiuni.
2.Ce vreți de fapt? Formulați întrebarea mai explicit.Dumneavoastră recrutați personal pentru cineva? Și-i facturați aceste servicii? Sau cătați loc de muncă pentru persoane fizice? Ce faceți dumneavoastră în aceste situații? Nu cumva prestări de servicii? Dacă da 4111=704 este înregistrarea pentru acestea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: monografie contabila impresariat artistic

#3 Mesaj de butnaruc323 »

buna ziua,
va rog frumos,
o pers.vrea sa-si dechida o firma de impresariat sportiv , activitatea firmei,in ceea ce priveste contabilitatea, eu o consider o prestare de servicii , pana aici imi este clar, ce nu stiu cum sa inteleg partea de tva.
,,Vanzarea ‘’ sportivului o sa se faca din Romania in UE sau nonUE sau invers. Sumele facturate o sa fie mari si o sa se depaseasca plafonul de 300.000 lei in scurt timp, deci o sa se ingregistreze in copuri de tva normal, pana la plafon tva intracomunitar si aplica taxare inversa, cluburile (cred) sunt inregistrate in scopuri de tva.
Ce nu inteleg , ptr un sportiv vandut facturez clubului care il primeste (cumpara) ? Viitorul admin.imi spune ca o sa primeasca 10% din suma negociata si o sa primeasca banii din salariul sportivului pe perioada contractului, in acest caz cum facturez, clubului sau sportivului?
Nu-mi este clar deloc.
Daca cineva are o asemenea firma poate ma ajuta sa inteleg si eu .
multumesc

Scrie răspuns