Monografie cafenea

Mesaj
Autor
davidf4
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 17, 2007 12:00 am

Monografie cafenea

#1 Mesaj de davidf4 »

Stimati colegi, va rog sa ma ajutati sa gasesc o cale cat mai "comoda" pentru evidenta contabila a unei cafenele. Problema este legata de faptul ca 80% din produse sunt cockteiluri pe baza de retete (in afara de bere, vin la sticla etc care se vand ca orice marfa cu aman).
Initial m-am gandit ca pt fiecare cocktail sa fac reteta dar e cam complicat, avand in vedere ca daca cumpar 1 sticla de vodka sa zic, din ea se vinde si la 50 ml si se fol si la retete de cocktailuri.Deci receptia nu stiu cum sa o fac de la inceput (371 sau 301) si in ce proportie... Pe de alta parte am mai citit pe forum opinii ca la alimentatie publica nu am ce cauta cu 711. Totusi cum sa fac sa fie bine ? Voi cum procedati? Multumesc anticipat

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: Monografie cafenea

#2 Mesaj de popm408 »

eu am o cafenea si lucrez cu retetare si cu contul 371 , ptr ca trebuie tinut cont ca anumite produse se obtin prin combinatia altor produse(cokteil, cafea,ceai,) iar la acestea trebuie folosit retetare si ct 301 cu 601 , 345 si 711 si abia apoi ct 371.

davidf4
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 17, 2007 12:00 am

Re: Monografie cafenea

#3 Mesaj de davidf4 »

Pai si cum faci NIR-ul cand vine marfa? Iti dau un ex: sa zic ca iei 1 sticla de vodka de 1000 ml. Daca ar fi sa o vinzi la 50 ml/portie care costa sa zicem 5 lei, atunci e simplu faci NIR la pret de vz cu aman de 100 lei (20 portii*5 lei) corect? In cazul meu, se cumpara 1 sticla de vodka si din ea se vinde si la portie de 50 ml si se fol si la cockteiluri. Si atunci cum sa fac, ca pt coktail am nev de mat prima la pret de achizitie...?

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: Monografie cafenea

#4 Mesaj de popm408 »

ce stii ca intra ca si componente in prepararea altor produse le inregistrezi pe ct 301 , de ex acea sticla de vodka o inegistrezi pe nir la intraga cantitate pe ct 301 ,iar apoi ce folosesti ca mat prima merge pe procedura clasica adica 601=301, 345=711 si 371=345,378,4428 iar ce vinzi ca atare e inreg 371=301 si 371=378,4428

davidf4
Mesaje: 53
Membru din: Lun Sep 17, 2007 12:00 am

Re: Monografie cafenea

#5 Mesaj de davidf4 »

Pai n-ati inteles...ideea e ca la momentul achizitiei nu stiu exact cat din sticla aia de vodka se vor vinde ca marfa direct si cat se va duce la cocktailuri...
Citind mai multe opinii pe forum, am gasit si parerea lui Tomac (de care de altfel cred ca voi tine cont), aceea cu evidenta global valorica la toate produsele (indiferent ca e cafea, cocktail sau vodka la 50ml), tocmai pentru ca la momentul achizitiei nu stiu destinatia exacta a produsului. Ma gandisem initial sa fac receptia dupa ce vindeam, ca sa vad exact cat pun pe marfa cat pe materie prima, dar atunci nu mai e evidenta operativa, cronologica si sistematica, nu? Stimate Tomac, daca citesti mesajul asta, spune-mi te rog, ai intampinat probleme legate de aceasta abordare a barului? Adica garda ti-a facut "observatie" ca nu ai evidenta cantitativ valorica pt ce intra la preparare cafea/cocktail?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Monografie cafenea

#6 Mesaj de tomac »

Nu îmi aduc aminte să fi comentat careva. Parcă odată, dar așa mai firav :).
Până la urmă modul de organizare a gestiunii - global-valoric sau cantitativ-valoric e la latitudinea fiecăruia. Eu aș merge pe global valoric cu regularizare prin inventar lunar sau trimestrial.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: Monografie cafenea

#7 Mesaj de bogeanua »

Eu tin evidenta la un un bar si merg pe gestiune global valorica.Folosesc numai conturile de marfuri iar la intrare in gestiune fac receptia astfel:
-mf care se vind ca atare la bar le inregistrez la pret de vanzare cu adaos comercial;
-mf care nu stiu ce destinatie vor avea (vanzare la bar sau folosire la retetare) le receptionez la pret de vanzare fara adaos comercial care este acelasi cu pretul de achizitie+tva.
Vanzarea o inregistrez normal pe baza bonului Z prin 5311=707,4427.
Trimistrial reglez gestiunea in urma unui inventar.
Cred ca prin aceasta metoda nu se influenteaza semnificativ impozitul pe profit.

lazarh
Mesaje: 104
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Monografie cafenea

#8 Mesaj de lazarh »

Din toate discutiile de pe forum am ales metoda descrisa de Bogeanua pentru a tine evidenta la un bar.Dar nu stiu cum si unde trebui sa inregistrez rezultatul inventerierii la sfarsit de trimestru sau luna, in cazul gestiunii global valorica. Va rog sa ma ajutati !

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: Monografie cafenea

#9 Mesaj de bogeanua »

Se face comparatie intre rezultatul inventarierii si soldul conturilor 371,378 si 4428.Diferentele rezultate se inregistreaza prin articole contabile pt ca soldul scriptic sa fie egal cu soldul faptic.Am fost destul de explicit?

sanduo57
Mesaje: 23
Membru din: Lun Mar 17, 2008 12:00 am

Re: Monografie cafenea

#10 Mesaj de sanduo57 »

Bogeanua poti sa detaliezi putin? Nu stiu daca am inteles foarte bine metoda ta.
Marfurile le inregistrezi pe analitice ? Stocul se face valoric?

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: Monografie cafenea

#11 Mesaj de bogeanua »

Fiind o singura gestiune nu am folosit analitice la ct 371,378 si 4428.
Evident ca ca evidenta o tin numai valoric.

ionital435
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 05, 2013 10:44 am

Re: Monografie cafenea

#12 Mesaj de ionital435 »

Adaug si eu cateva intrebari la cele mentionate deja:
a) reglarea intre stocul scriptic si cel faptic o inregistrezi dupa rularea descarcarii de gestiune din luna in care ai efectuat inventarul?
b) inregistrarile contabile pp.ca sunt 607=371 (in negru, la pret de achiz.) si 371=378(in rosu, cu val.adaos.), pe care o inregistrezi prima? Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Monografie cafenea

#13 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Daca rulezi inainte, atunci nu iti va mai regla cu inregistrarea ulteriora, ca urmare inregistrezi inainte.
Daca doresti o singura inregistrare poti utiliza "%" si cu "ctrl"+"enter" treci la randul urmator.
Referitor la nota, nu ma pronunt.

ionital435
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 05, 2013 10:44 am

Re: Monografie cafenea

#14 Mesaj de ionital435 »

Multumesc,
Daca inregistrez reglarea inainte si dupa aceea rulez descarcarea de gestiune soldul ct.371 nu mai reflecta inventarul pe care tocmai l-am efectuat (asta a fost si motivul intrebarii...).

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Monografie cafenea

#15 Mesaj de stroer1948 »

Am si eu urmatoarea situatie: firma vinde cafea, folosind un aparat special. Se cumpara cafea vrac, se introduce in aparat si iese cafeaua.
In ecranul Articole am introdus toate denumirile (ex. cafea lunga, cafea scurta etc) si am ales tip produs finit. Fiecare produs, are definita o reteta, pentru ca in functie de tipul de cafea se consuma o anumita cantitate de cafea vrac.
Vanzarea se face prin Marketline.
Intrebarea este: cel care opereaza vanzarile prin Marketline, trebuie sa faca de fiecare data si productia in SAGA? In caz contrar, vor aparea cu stoc negativ (pentru ca se vinde un produs care nu a fost produs anterior). Mi se pare destul de dificil sa se procedeze asa. Poate aveti o alta solutie la care nu m-am gandit.

Scrie răspuns