registrul de casa

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: registrul de casa

#61 Mesaj de tomac »

Avansul acorda pe card, adică plată prin virament nu este plată în numerar supusă restricțiilor Legii 70/2015.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Re: registrul de casa

#62 Mesaj de ignatc189 »

Da, daca se face direct din contul bancar. Daca nu sunt bani in cont, sau sunt alte prioritati se plateste cu numerar din casierie. Se deplaseaza cineva la banca si ii depune de la ghiseu direct in contul salariatului.

M-am lamurit acum. Chitanta respectiva mie nu imi mai apare in registru de casa, imi apare in decontul salariatului, asa ca am o singura operatiune in registru. Asa-i cand esti incepator...
Deci ar trebui sa fie asa in calculul plafonului:
1. avans spre decontare cu dispozitie de plata
2. chitanta platita direct prin casierie, nu printr-un avans.

Multumesc pentru raspuns.

ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Re: registrul de casa

#63 Mesaj de ignatc189 »

Va rog sa ma ajutati cu o sugestie, un sfat, ceva. pentru o inspectie fiscala.
Trebuie sa justific o operatiune si nu prea stiu cum sa pun problema. Operatiunea este facuta in Registrul de casa, la 31.12.2014, respectiv 462=5311 cu 17.000 lei, iar la 01.01.2015 operatiunea este inversata, 5311=462 cu 17.000, fara a avea vreun document justificativ in spate.
Cel mai probabil s-a vrut ca sa scada 462 cu suma respectiva, si la fel soldul de casa. Pentru sumele din 462 exista un contract de imprumut intre cele doua societati, contul a fost si soldat in mai 2015.
Acum, legea 70/2015 inca nu era in vigoare la 31.12.2014, insa, cum explic eu o plata prin casierie, catre o alta PJ de 17.000? Si in baza carui act? Nu este nicio chitanta, nimic.
Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: registrul de casa

#64 Mesaj de pinteae »

Inteleg ca nu erai in firma la data respectiva.
Daca este asa, de ce trebuie sa cauti justificare? Sa justifice cei care au dispus si efectuat operatiunea.

Dupa parerea mea, pe Ordonanta 15/1996 privind plafonul de casa, nu te mai pot amenda sau confisca suma respectiva. In schimb, cred ca te va amenda pe incalcarea Legii contabilitatii si anume, efectuarea de inregistrari fara documente justificative, dar pot sa te amendeze si pentru faptul ca situatiile financiare anuale nu sunt conforme cu realitatea.
Eugen Pintea

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: registrul de casa

#65 Mesaj de ilinescug »

Buna ziua. Am o intrebare. Daca ai sold mare la registru de casa cum pot sa il sting? Societate platitoare de impozit profit, in 117 am sold zero, in 455 am sold zero. Multumesc anticipat. Astept un raspuns.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: registrul de casa

#66 Mesaj de fagarasa176 »

Nu au cum altfel
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

oprinaa8
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 12, 2013 2:05 pm

Re: registrul de casa

#67 Mesaj de oprinaa8 »

Buna ziua,
Va rog daca se poate o parere....O societate are mai multe puncte de lucru si casierii separate pentru fiecare...la sfarsitul zilei se transfera numerarul in casieria principala....documentele contabile necesare a se intocmi sunt: la punctul de lucru dispozitie de plata si monetar, iar la casieria principala dispozitie de incasare si chitanta?
Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: registrul de casa

#68 Mesaj de pinteae »

Monetarul nu este document justificativ. Nu este necesar.
Punctul de lucru intocmeste chitanta pentru numerarul din Z, iar caseria principala intocmeste cate o chitanta pentru banii primiti de la fiecare punct de lucru.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registrul de casa

#69 Mesaj de balazse »

Adica pe langa raportul Z mai emiti si chitanta?

oprinaa8
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 12, 2013 2:05 pm

Re: registrul de casa

#70 Mesaj de oprinaa8 »

Multumesc pentru raspunsuri!
Si eu as fi zis chitanta decat pentru inregistrarea in casieria principala, ca document de incasarea banilor.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: registrul de casa

#71 Mesaj de pinteae »

balazse scrie: Mar Mar 15, 2022 5:13 pm Adica pe langa raportul Z mai emiti si chitanta?
Da. OMFP 2634/2015, sectiunea 4, pct. 1.3.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registrul de casa

#72 Mesaj de balazse »

Pentru OMGP 2634/2015 am gasit: https://legislatie.just.ro/Public/Detal ... ent/173682
Daca mergem la norme, la partea de chitanta apare:
Chitanţa şi chitanţa pentru operaţiuni în valută sunt documente justificative de înregistrare în registrul de casă/registrul de casă în valută şi în contabilitate a încasărilor şi plăţilor efectuate în numerar (lei/valută), precum şi a depunerilor de sume la casieria entităţii.
În condiţiile în care sumele înscrise în chitanţă sunt aferente livrărilor de bunuri sau prestărilor de servicii scutite fără drept de deducere conform prevederilor din Codul fiscal, formularul de chitanţă este documentul justificativ care stă la baza înregistrării veniturilor în contabilitate.
În condiţiile utilizării aparatelor de marcat electronice fiscale, în conformitate cu prevederile legale, documentul în baza căruia se înregistrează în contabilitate veniturile aferente încasărilor zilnice este Raportul fiscal de închidere zilnică, respectiv Registrul special întocmit în condiţiile defectării aparatelor de marcat electronice fiscale.
Se întocmeşte pentru fiecare sumă încasată, de către casierul entităţii şi se semnează de acesta pentru primirea sumei. semnează de acesta pentru primirea sumei.

maminar840
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 13, 2023 11:07 pm

Re: registrul de casa

#73 Mesaj de maminar840 »

Buna seara !
La ora asta ( ... sunt confuza :(...va rog, sumele retrasele de catre PFA din contul bancar , se trec si in registru de casa ?

Multumesc pentru raspuns !

ferenta192
Mesaje: 335
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: registrul de casa

#74 Mesaj de ferenta192 »

Da!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registrul de casa

#75 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea nu, ci doar cele transferate prin ordin de plata sau platile cu cardul.
La partida simpla meniul "casa - lei" ajuta pentru a evidentia platile si incasarile.

Scrie răspuns