registrul de casa

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

registrul de casa

#1 Mesaj de septimiuv »

tot stau si ma gandesc care e treaba cu registrul de casa
exista cumva in activitatea curenta un registru de casa pe bune
adica, sa ma explic, banii chiar stau la casier, daca il ai, daca nu ai casier cine tine evidenta registrului de casa?
eu firma cu angajat "je" de ce ar trebui sa tin registru de casa, doar pt a scrie ceva in el?
cine tine numaratoarea banilor?
pana la urma sunt FFFFFFFFFFFFFFFFF putine cazuri cand se umbla cu numerat acolo unde e sediul firmei.
tot pe mine ma dau exemplu, am o firma X care are sediu la bloc numai ca eu activitatea mi-o fac la sediul clientilor sau unde domiciliez.
acum ma gandesc, daca banii se incaseaza la sediul clientilor nu unde am eu sediu (nu am activitate acolo), de ce trec incasarile in registrul de casa?
daca ma duc sa cumpar diskete din magazinul titan spre exemplu ca acolo e cam singuru' loc unde se gasesc, de ce trec chitanta in registrul de casa?
probabil veti spune ca nu se trece in registrul de casa decat ce este platit/incasat unde firma isi desfasoara activitatea, numai ca eu nu desfasor activitatea nici unde e sediul social, nici nu am punct de lucru, pe cale de consecinta, e ok daca eu nu mai scriu in registrul de casa (sau nu il am tiparit din saga), si toate platile si incasarile le fac prin 542?
alta intrebare, eu scot bani din banca dar nu am casierie, ii tin in buzunar si pe toti ii cheltui pe toti pe diverse plati pt firma, de ce trebuie sa mai fac nota 581=5121 si 5311=581? banii nu ajung in casierie pt ca nu am casierie. dar cum fac ca nu pot sa platesc furnizori din 581, ce fac, am nota 542=5121? numai ca nu este un avans de trezorerie (o mare prostie denumirea contului), este o retragere din banca care nu ajunge in casa pentru ca nu exista casa.

oare nu se poate in @#&$ ^#$ sa se renunte la tampeniile astea de documente cand nu sunt necesare?
nu am casierie, nu duc banii nicaieri sa imi fie pastoriti ce casier pt ca nu am casier, pot sa folosesc mereu 542 fara 5311?

injurati-ma, bateti-ma, mi-au venit dracii, nu inteleg gandirea asta invechita si pot sa spun si comunista de a scrie la milioane de hartii

de pe alta parta, se tot spun ca atunci cand incasezi bani de la asociat pt imprumut trebuie sa faci si chitanta si dispozitie de incasare, iar cand restitui suma faci dispozitie de plata; de ce nu fac si chitanta de incasare de la cine mi-a dat banii? probabil e o intrebare retorica.

alta intrebare:
am un salariat care la ora 15.30 s-a pus la coada la administratie sa depuna o declaratie/bilant/o hartie pe care scrie P%$#, nu conteaza
la 16.20 a ajuns in fata duuuuamnei de la ghiseu, numai ca pe o foaie nu apare stampila; boooooon, numai ca declaratie respectiva apartine unui client care sta in ploiesti, eu firma de contabilitate am sediul in bucuresti (nu intrebati de ce nu are contabil din ploiesti); acum salariatul ma suna si spune ca nu are stampila, eu ii spune "in seara asta te duci la ploiesti, maine te intalnesti cu individul si stampileaza", salariatul are ceva cascaval in buzunar si se descurca o noapte la ploiesti, banii fiind restituiti maine, numai ca.. stupoare, nu se poate pt ca contul 542 incepe prin a se debita, adica trebuie sa chem salariatul la firma , firma care are program pana la 16.30, deci salariatul nu ajunge la timp, pentru a ii da avans 1 leu cel putin sa inceapa contul 542 sa se debiteze (apropo, debiteaza asta parca suna destul de bine cu alta activitate facuta in unele cazuri). Deci salariatul nu ajunge la firma, nici nu poate sa plece la ploiesti ca nu are bani teoretic. Nu e haios?

As vrea sa se termine cu miile de hartii, cu miile de semnaturi (ati vazut cate semnaturi trebuie puse pe decontul de cheltuieli si foaie de deplasare?)

Multumesc pt rabdare, cine vrea sa injure cu mine, ma gasiti pe mail, pupici :shock:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: registrul de casa

#2 Mesaj de tomac »

:D :mrgreen:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: registrul de casa

#3 Mesaj de apetrem »

Ca sa indreptam porcariile astea ar trebuii sa fie Cristi Toma ministru de finante :)
Pentru ca stiu ca asta mai dureaza, m-am facut PFA.
Marian Apetre

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: registrul de casa

#4 Mesaj de septimiuv »

felicitari, eu astept sa moara tampitii aia de la minister care inca fac documente pt noi

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: registrul de casa

#5 Mesaj de ferenta »

Tare mi-e teama ca murim noi inaintea lor... :(
Cat despre toate tampeniile la care suntem supusi sa le respectam este mai mult decat clar ca ei nu au inteles inca ce inseamna mediul privat si ca ar cam fi cazul sa uitam modul de functionare al intreprinderilor de pe vremuri...hat indepartate !

Si apropo de registrul de casa: ieri a fost garda financiara la o firma pe care o contabilizez si a gasit 125 ron in sertar pe care de dimineata patronul i-a luat din " casierie" si i-a lasat la amaratul sau magazin de trei lulele,trei surcele, pentru a achita unui furnizor in cazul in care vine agentul furnizorului pe-acolo.Intrebata fiind gestionara si patronul de ce acesti bani nu figurau in raportul z , acestia le-au spus ce v-am relatat si eu mai sus.Registrul de casa era la zi ca-l tine patronul.La care " gardistii '' le-au raspuns ca trebuiau sa aiba dispozitie de plata din casierie catre gestionara din magazin si ca obligatia era a contabilului sa stie si sa procedeze ca atare.Bineinteles ca s-a lasat cu amenda.Pai va inchipuiti ce lovitura au dat prin descoperirea acestei sume IMENSE fara acte de casa in regula!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: registrul de casa

#6 Mesaj de septimiuv »

comunismul inca nu a dispatur
faptul ca oricat de mult ai vrea sa faci bine nu poti pentru ca se gaseste cate ceva e de domeniul kgb-ului
e se spune stapanire prin teroare, frica face bine
e deja un lucru bine stiu ca toata lumea din domeniul nostru contabil spune "cum e bine, ca nu vreau sa am probleme cu garda?"

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: registrul de casa

#7 Mesaj de balteanuc692 »

A fost cineva controlat de garda si nu si-a luat amenda? :roll:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registrul de casa

#8 Mesaj de balazse »

septimiuv scrie:numai ca.. stupoare, nu se poate pt ca contul 542 incepe prin a se debita
De ce nu folosesti contul 462?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: registrul de casa

#9 Mesaj de septimiuv »

pentru ca imi place sa merg pe litera legii :twisted:

domjanm46
Mesaje: 90
Membru din: Lun Iul 12, 2010 12:00 am
Localitate: Oradea

Re: registrul de casa

#10 Mesaj de domjanm46 »

atunci musai sa folosesti 5311 sau sa debitezi 542 :(
oricum , garda iti va da amenda pe "ceva" :lol: :lol: :lol:
O zi buna tuturor!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: registrul de casa

#11 Mesaj de septimiuv »

nu am cum sa debitez fizic contul 542, ce fac? nu mai trimit angajatul la ploiesti? risc sa imi incalc prevederile contractuale cu al meu client? :evil:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: registrul de casa

#12 Mesaj de septimiuv »

revin la incasarea clientilor
incasezi la sediul clientului, iar din bani cumpar ceva pt firma
in mod logic nota ar fi 542=4111 si 401=542
banii nu ajung in casierie (nu uitati ca nu am) deci nu vad motiv sa fac nota 5311=4111
gresesc? NU!!!! :twisted:

pe de alta parte, daca eu nu platesc din casierie nimic, ci doar din 542 in oras cand ma duc sa cumpar diverse, iar incasarile le fac tot prin 542, ar fi normal sa nu mai intocmesc registrul de casa decat atunci cand dau salariile (daca le dau cash) sau cand dau avansul :twisted:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: registrul de casa

#13 Mesaj de eugen01 »

septimiuv scrie:pentru ca imi place sa merg pe litera legii :twisted:
"Legea poate sa supere dreapta judecata, dar aceasta (dreapta judecata) nu trebuie sa supere legea, pentru ca astfel intreaga societate are sa se destrame precum un vechi tatami.Legea poate fi folosita sa puna in incurcatura judecata, dar judecata in nici un chip nu trebuie sa rastoarne legea." (Taiko).Banuiesc ca se referea la legi asumate.
Deci: daca a existat incasare...trebuie sa existe chitanta (cu inregistrarile de rigoare).In fine...situatia descrisa (incasare si o plata), din punct de vedere al judecatii, are similitudini cu dilema: Oul sau...Gaina???
Referitor la omfp3055 cu anexa aferenta, mult mai interesanta este (zic eu) problema ridicata aici

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: registrul de casa

#14 Mesaj de herganiec »

stiu cateva firme unde lucreaza numai cu 542 iar in casa 5311 au sold ZERO in fiecare zi.
Platile furnizorilor le face prin 542. (firmele respective sunt tinute de o firma de contabilitate si asa au fost invatate sa lucreze)

au fost si controlate de garda si nu i-au spus nimic. e ok.

chiar am vazut
introduc zilnic raportul Z
face 542 -- 5311 cu soldul din casa (ca sa fie zero)
inar din 401 -- 542 isi achita furnizorii
daca nu au suficient se face o dispozitie de incasare prin 4551.

O fi bine ? no fi bine.. dar nu i-au tras nimeni de "urechi"
:roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: registrul de casa

#15 Mesaj de ciuleil »

este corect

Scrie răspuns