Dosar Fiscal ANAF

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dosar Fiscal ANAF

#121 Mesaj de tomac »

Mai citiți puțin ceea ce ați postat. În niciun caz nu seamănă cu un răspuns. E ca o postare individuală. Dacă ați pus ceva de genul @popad la începutul mesajului sau dacă ați fi scris "Nu puteți accesa pentru că e în mentenanță siteul. Mie de exemplu îmi dă acest mesaj...." s-ar fi înțeles mai mult decât clar că, de fapt, răspundeați celui ce a postat anterior. Așa cum ați formulat acea postare e ca și cum sunteți a doua persoană ce constată că siteul ANAF nu funcționează.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Dosar Fiscal ANAF

#122 Mesaj de popad70 »

Pentru acces la dosarul fiscal trebuie sa depunen 152 cf ordinului 230 sau e suficienta semnatura electronica pe care o avem pentru depunerea declaratiilor , ca si pana acum?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Dosar Fiscal ANAF

#123 Mesaj de gramac921 »

pai pana acuma nu ai accesat dosarul fiscal never-ever? ( doar cu semnatura electronica pt declaratii).

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Dosar Fiscal ANAF

#124 Mesaj de popad70 »

Am citit mai bine si la art 3 din 230 zice ca se aplica in mod corespunzator prevederile Ordinului ministrului economiei si finantelor nr. 858/2008 privind depunerea declaratiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanta, cu modificarile si completarile ulterioare.
In concluzie, inteleg ca cei care au deja certificat digital pentru depunerea declaratiilor , au in continuare acces la dosarul fiscal.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Dosar Fiscal ANAF

#125 Mesaj de gramac921 »

deocamdata e acces la dosarul fiscal in baza certificatului existent.( sper sa nu se schimbe nimic) .

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Dosar Fiscal ANAF

#126 Mesaj de popad70 »

Sigur ca am accesat dosarul, dar cand am vazut ca a mai aparut un ordin care spune ca trebuie sa mai depun nu stiu ce declaratie nu pot spune ca m-am bucurat.

Si eu sper sa nu se schimbe.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Dosar Fiscal ANAF

#127 Mesaj de gramac921 »

nici eu nu stiu de ce a venit abia acuma ordinul ala. NU am vazut sa schimbe nimic din ce informatii vedeam pana acuma in dosarul fiscal. ( ma gandeam ca ca o sa "bage" fisa analitica pe platitor unde pot vedea si accesoriile calculate , dar se pare ca e informatie "high-classified" :lol: )

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Dosar Fiscal ANAF

#128 Mesaj de popad70 »

Eu am incercat sa decschid declaratia (cererea) 152 de pe anaf, dar nu merge.
In fine, vom vedea ce va fi. Mi-e teama ca va trebui sa mai platitm vreo taxa pentru acces la dosar, sa mai depunem cine stie ce declaratie si asa mai departe.

cozosc
Mesaje: 77
Membru din: Vin Feb 12, 2010 12:00 am

Re: Dosar Fiscal ANAF

#129 Mesaj de cozosc »

Astazi eu nu am mai putut accesa dosarul fiscal. Ieri la o administratie nu stiu exact care, spuneau ca e ultima fisa pe care o mai vedem, restul cu certificat digital. Eu inteleg din Ordinul ala ca imi trebuie alta procura speciala pentru dosar. Voi tot asa intelegeti ? or sa ma omoare clientii cu toate cerintele astea si modificarile cu care ii bombardez de la o vreme. Nu ca ar fi vina mea, dar stiti cum este..."omori mesagerul".
Pe de alta parte, eu interpretez acel ordin ca pe o facilitate nu ca pe o obligatie. Cum adica nu ne mai dau fise ?

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Dosar Fiscal ANAF

#130 Mesaj de popad70 »

Nu am ami reusit sa accesez dosarul fiscal.
Nu am depus 152, dar am certificat digital.Trebuie sa depun 152 +procura pentru a putea avea de acum inainte acces la dosarul fiscal?
Multumesc!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Dosar Fiscal ANAF

#131 Mesaj de gramac921 »

zi ce eroare iti apare ? fa un capture screen

La mine merge dosarul fiscal si nu am 152 doar certificate digital ca si tine .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Dosar Fiscal ANAF

#132 Mesaj de balazse »

Pentru PopaD70
Incearca google chrome. :wink:

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Dosar Fiscal ANAF

#133 Mesaj de ioni459 »

De doua zile incerc sa intru pe Dosar fiscal...si se conecteaza, imi recunoaste certificatul cu semnatura electonica, apare sus in dreapta mesajul: Welcome.....dar cand introduc codul fiscal al firmei, si dupa aceea apas pe "Go'' apare mesajul:
''Cod fiscal negasit sau incorect introdus''
Chiar si in aceasta situaie in care NU apare codul fiscal afisat in casuta respectiva, atunci cand apas pe casete din meniul de sus nu apare nimic, doar la caseta ''Situatie sintetica'' imi da un mesaj de genul: ''Nu aveti obligatii de plata restante'' Refresh''

Nu inteleg ...ce se intampla, de nu pot sa accesez si celelalte casete, nici macar Date identificare?
S-a mai intamplat cuiva asta?

ciuleil203
Mesaje: 219
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta

Re: Dosar Fiscal ANAF

#134 Mesaj de ciuleil203 »

Da, numai la un CUI. A ramas asa, nu am avut timp de el.
Ciulei

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: Dosar Fiscal ANAF

#135 Mesaj de filipn »

ptr. ioni459 -cum s-a rezolvat cu dosarul fiscal. intampin si eu aceeasi problema cand apas pe Go imi spune -cod fiscal negasit sau incorect introdus-. dar curios am intrat de la un alt calculator si functioneaza.

Scrie răspuns