emitere factura la vinzare imobil

Mesaj
Autor
popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

emitere factura la vinzare imobil

#1 Mesaj de popm408 »

am nevoie de ajutor si anume:
o firma a achizitionat in iulie 2007 un imobil , cu regim de taxare inversa , deci atunci nu a dedus tva , acest imobil nu a fost inregistrat la cartea funciara , dar ca dovada a achizitiei exista factura de vinzare care dupa cum am spus a fost emisa cu taxare inversa , acest imobil a fost dat in chirie pina in prezent pe baza de contract de inchiriere iar inchirierea a fost fara tva-veniturile obtinute din inchiriere au fost scutite fara drept de deducere. In octombrie 2010 firma vrea sa vinda imobilul , bineinteles ca va inscrie imobilul la cartea funciara pe firma iar apoi face contractul de vinzare cu alta firma si va trebui sa emita factura de vinzare .Intrebarea mea este cum va emite factura , cu tva sau fara tva si scutita fara drept de deducere ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: emitere factura la vinzare imobil

#2 Mesaj de septimiuv »

fara tva, scutit fara drept de deducere

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: emitere factura la vinzare imobil

#3 Mesaj de popm408 »

multumesc

vasilem98
Mesaje: 4
Membru din: Lun Sep 14, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: emitere factura la vinzare imobil

#4 Mesaj de vasilem98 »

In primul rand aplicarea masurilor de simplificare nu inseamna ca TVA nu a fost dedusa. TVA a fost dedusa prin mecanismul taxarii inverse(anularii taxei).
Problema este ca utilizarea imobilului in scopul unor operatiuni care nu dau drept de deducere(inchiriere), ar fi trebuit sa conduca in mod automat la ajustarea taxei potrivit art.149. Fapt valabil si in cazul vanzarii in regim de scutire.
In sprijinul celor afirmate va rog sa studiati circulara MFP la adresa de mai jos.
http://discutii.mfinante.ro/static/10/M ... ustare.htm


popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: emitere factura la vinzare imobil

#6 Mesaj de popm408 »

m-am zapacit, in final ajustez sau nu tva de la achizitie sau nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: emitere factura la vinzare imobil

#7 Mesaj de tomac »

Da, ajustați. Vasilem98 are dreptate. Faptul că s-a aplicat taxarea inversă nu înseamnă că nu s-a exercitat dreptul de deducere.
Căutați pe forum după ajustare TVA și veți găsi material. De asemenea în normele de aplicare a codului fiscal se regăsesc exemple concrete privind ajustarea TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: emitere factura la vinzare imobil

#8 Mesaj de popm408 »

multumesc

Scrie răspuns