transmitere declaratii finante online

Mesaj
Autor
neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

transmitere declaratii finante online

#1 Mesaj de neguraa420 »

dragi colegi, oare ma numar printre aceia care inca nu pot transmite online declaratiile la finante?...sau nu mai este niciunul?:d maine vreau sa trimit documentele pt certificatul calificat de semnatura electronica....mai intai sa trec pe la notar... :roll: oare ma incadrez pana pe 25?...cand incerc sa descarc doc de confirmare de pe site-ul anaf mi se inchide mozilla...dc transmiterea la itm, somaj este mult mai usoara decat asta?????? :shock:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24177
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transmitere declaratii finante online

#2 Mesaj de balazse »

Din cate stiu eu certificatul digital merge doar pe internet explorer (dar este posibil sa gresesc, cel putin la internet banking asa functioneaza).

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: transmitere declaratii finante online

#3 Mesaj de paturcai »

Merge si pe Mozilla.
Rupe.
Nu te incadrezi pana pe 25.
:(
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
stire
Mesaje: 405
Membru din: Vin Iun 16, 2006 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: transmitere declaratii finante online

#4 Mesaj de stire »

vedeti ca cei de la cert ..... srl au contract cu brd-ul si puteti sa-l luati de acolo cu 47 euro :!:
Never say never !

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: transmitere declaratii finante online

#5 Mesaj de neguraa420 »

am facut prin digisign..:(...asta e...ma voi descurca cumva...

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: transmitere declaratii finante online

#6 Mesaj de avramg »

eu am transmis astazi declaratiile si am intimpinat greutati deoarece variantele de program pe care le-am descarcad de pe mfinante nu corespund cu cele generate din saga pe hml asa ca a trebuit sa le introduc de mina ......pina la urma am rezolvat

Avatar utilizator
stire
Mesaje: 405
Membru din: Vin Iun 16, 2006 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: transmitere declaratii finante online

#7 Mesaj de stire »

selectati fisierele salvate din saga xml si importatile in declaratie pdf , mie mi-a luat toate contributiile
Never say never !

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: transmitere declaratii finante online

#8 Mesaj de avramg »

din saga nu am putut sa fac import hml decit ptr 390 si 102, ptr 300 si 100 mi-a dat voie sa le import dar nu mi-a dat voie sa pun semnatura electronica....dupa multe cautari mi-am dat seama ca ptr 102 si 390 variantele din saga corespund cu cele descarcate de pe mfinante.
Declaratia 100 si 300 le-am completat manual pe variantele descarcate de pe mfinante si in felul acesta mi-a dat voie sa semnez electronic si sa le transmit

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: transmitere declaratii finante online

#9 Mesaj de tomac »

Cred că nu știți cum se procedează. SAGA nu generează nimic în HTML. Și nici vreun fișier PDF sau vreun program de la finanțe nu generează ceva în HTML.
Iată ce trebuie să faceți:
- intrați la Operații - Închidere lună și generați D100/D102 pentru luna dorită.
- apăsați butonul "Generare XML" și selectați salvarea fișierelor și într-o altă locație, apoi selectați un folder pentru salvarea lor. Se vor genera fișiere cu denumirea: 100_LLAACUI.XML adică LL=luna, AA=an CUI=CUI :) (spre exemplu pentru luna 10/2010 și cui 12345 se va genera 100_101012345.xml și 102_101012345.xml)
- deschideți pdf-ul șablon (D100_V10.pdf și D102-V2.pdf) de la MF.
- în D100_V10.pdf apăsați butonul "Import XML" și selectați fișierul xml generat anterior. Datele din acesta se vor importa în pdf și-l puteți semna.
- în D102_V2.pdf nu există butonul "Import XML", dar datele se pot importa intrând la "Document" - "Forms"/"Formulare" - "Import data"/"Import date" și selectând fișierul XML din care se vor importa.
- pentru D300 intrați la Situații - Listări - Jurnale de cumpărări/vânzări selectați D300 și după ce-l generați, apăsați "Generare XML". Se va genera un fișier cu numele D300_LLAACUI.XML.
- deschideți fișierul pdf șablon - D300_V6.pdf și apăsați butonul "Import XML" din declarație
- pentru D390 nu există fișier XML de importat. Pentru acesta apăsați "Copiere fișiuere" și importați fișierul txt rezultat, în PDF, cu ajutorul butonului "Import fișier" din declarație. Completați denumirea, adresa, numele și prenumele semnatarului precum și calitatea acestuia apoi puteți valida și aplica semnătura electronică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: transmitere declaratii finante online

#10 Mesaj de ferenta »

Mulţumim mult d-lui TomaC pentru îndrumări.

Iar chestia de mai jos :
tomac scrie: LLAACUI.XML adică LL=luna, AA=an, CUI=CUI :)
:lol: :lol: :lol: super tare...
Ultima oară modificat Mie Noi 24, 2010 12:37 pm de către ferenta, modificat de 3 ori în total.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: transmitere declaratii finante online

#11 Mesaj de fagarasa176 »

:lol: :lol: O "chicat" http://www.anaf.ro :lol: :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
stire
Mesaje: 405
Membru din: Vin Iun 16, 2006 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: transmitere declaratii finante online

#12 Mesaj de stire »

poate trimite "lumea" declaratiile azi :lol: :lol: nasol moment
Never say never !

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: transmitere declaratii finante online

#13 Mesaj de fagarasa176 »

pai cred ca asta'i buba...prea multa lume calare pe site...
Si eu tre' sa le depun :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: transmitere declaratii finante online

#14 Mesaj de ferenta »

Asta e problema noastră naţională, dacă avem ceva de depus până la data de..., apoi noi depunem exact pe data de...sau foarte aproape de data de...
Probabil o să spuneţi că întârzierea e din cauză că abia s-a implementat această procedură obligatorie de depunere, dar eu am convingerea că aşa va fi în fiecare lună şi de acum încolo.
Vom trăi şi vom vedea! :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: transmitere declaratii finante online

#15 Mesaj de fagarasa176 »

ferenta scrie:dacă avem ceva de depus până la data de..., apoi noi depunem exact pe data de...sau foarte aproape de data de...
majoritatea..inclusiv eu facem acest lucru nu din lejeritate ci din necesitate...
Am facturi de octombrie ratacite de unii si altii care le primesc pe data de 24 si 25 noeimbrie de exemplu... :shock:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns