declaratia 112

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: salariat cu doua contracte de munca intr-o luna

#166 Mesaj de tomac »

ganeam951 scrie:am un salariat cu doua contracte de munca in luna ianuarie 2011
Din informațiile mele: se rezolvă aproape sigur la versiunea următoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 112

#167 Mesaj de tomac »

nicolescus scrie:Multumesc paturcai pentru raspuns. Deci eu acum ce as putea sa fac? Sa ii depun 010 cu scotere din evidenta incepand cu data de 01.01.2011? Dar nu este cu amenda?
S-a rezolvat și asta. Cei de la MF s-au sesizat și au postat în data de 11/02/2010 un pdf modificat ce va permite completarea declarației 112 doar cu creanțele fiscale, fără salariați.
Pentru aceste cazuri - societăți ce au înscris în vectorul fiscal obligația declarării contribuțiilor sociale, dar fără salariați, va trebui să folosiți doar PDF-ul de la finanțe. Nu veți putea genera date din SAGA.
După ce în PDF completați datele firmei în antet aveți un buton pe care scrie (Adaugă cele 10 creațe din vectorul fiscal, pe zero). Apăsați acel buton.

PDF-ul poate fi descărcat din această pagină
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

horhatm
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#168 Mesaj de horhatm »

Buna,

am si eu 2 intrebari:
1. generarea PDF la d112 se poate face de cate ori vrei? Presupun ca da.(data elib la un CM era anterioara datei valabilitatii).
2. am 2 CM:
Unul in decembrie, despre care nu mai apare nimic in D112 (pt asta depun dosar de rambursare).
Unul in ian, pt care ce e f interesant Saga mi-a compensat la contr pt conc si indemn. Parca era vorba ca din ianuarie nu se mai poate compensa. Culmea e ca D112 e valida. nu mai stiu ce sa cred.. :oops:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 112

#169 Mesaj de balazse »

1. Poti genera fisierul pdf de cate ori doresti.
2. Nu se pot compensa cu sumele din lunile anterioare.

horhatm
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#170 Mesaj de horhatm »

Dar atunci de ce mi-a compensat Saga?? Asa cum am mai spus PDF ul e valid.
Trebuie sa modific eu in PDF???

Total cuantum prestaţii de suportat din bugetul FNUASS pentru concedii şi indemnizaţii 123
Total sumă recuperată de angajator din contribuţia lunii curente 5
Total sumă de virat la FNUASS din concedii şi indemnizaţii 0
Total sumă rămasă de recuperat de la FNUASS pentru concedii şi indemnizaţii 118

Suma de recuperat de 123 lei e pt luna ian.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 112

#171 Mesaj de balazse »

Nu ai citit ce am scris.
Am scris "Nu se pot compensa cu sumele din lunile anterioare.", si nu ca indemnizatiile nu se pot compensa cu sumele din luna curenta.

horhatm
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#172 Mesaj de horhatm »

Aha..am inteles. multumesc!

ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#173 Mesaj de ghetii101 »

Am un salariat in ingrijire copil din 2010, imi apare pe stat cu ore suspendate, fiind operat la ecranul de concedii medicale cu tip concediu-ingrijire copil.
In 112 apare la sectiunea A, nu ar trebui la sectiunea B?
Multumesc mult

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: declaratia 112

#174 Mesaj de septimiuv »

de ce ar trebui in b si nu in a?

ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#175 Mesaj de ghetii101 »

Instructiuni anexa 1.2 sectiunea A "Se înscriu datele pentru asiguraţii care realizează în luna de raportare numai venituri din salarii si asimilate salariilor şi care au avut un singur raport de muncă cu angajatorul respectiv, nu au lucrat în condiţii deosebite/speciale şi nu au beneficiat de indemnizaţii de concedii medicale sau de scutiri potrivit prevederilor legale."

Nu stiu daca la "scutiri" se refera la raport suspendat si pentru care nu ai obligatia datoriei.
Fara a fi o scuza din partea mea, cu cat mai citesc ,cu atat ma zapacesc mai mult.

Multumesc foarte mult, nu mi-o luati in nume de rau

stefanc397
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

Re: declaratia 112

#176 Mesaj de stefanc397 »

In alta ordine de idei, va rog sa mi spuneti daca stie(sigur) cineva dupa cat timp pot afla starea D112 dupa depunerea la ghiseu, am depus ieri(Arad) si azi (acum 10 minute) dupa verificare mesajul este:Declaratia nu exista, verificati codul fiscal.....

stefanc397
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mar 16, 2010 12:00 am

Re: declaratia 112

#177 Mesaj de stefanc397 »

Am rezolvat, am primit recipisele, problema era ca nu introduceam indexul in forma corecta.Si o mentiune .....bravo SAGA !!!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratia 112

#178 Mesaj de paturcai »

@GhetiI101:
In situatia in care angajatul este in CCC el are contractul de munca suspendat. Ticalosii de la ITM ne obligau sa trecem pe Stat si pe acei salariati.
De ce nu mai trebuie sa apara in STat cu 01.11.2011 un astfel de angajat? Pentru ca el - acel angajat - este deja "prins" pe Statul de indemnizatii de unde primeste lunar sumele ca sa isi creasca copilul. Cei de acolo, vireaza pentru el catre somaj, catre Pensii catre sanatate; el este asigurat deja; ba mai mult de atat, cei care-i dau aceasta indemnizatie depun si ei declaratia unica 112. CUm sa apara in 2 declaratii 112 o data care la mine are suspendate orele lucrate si la ei "lucreaza"?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#179 Mesaj de ghetii101 »

Am citit ce a-ti spus si dvs si dl balasze si dl tomac, inainte de a pune intrebarea. Ma tot rasucesc pt. ca am gasit pe mfinante-intrebari d112, un raspuns
" Întrebare: Persoanele aflate toată luna în concediu creştere copil figurează cu 0 în declaraţie ?
Până acum la unele AJOFM-uri se cerea ca aceştia să figureze în declaraţia şomaj.
Raspuns : Persoanele aflate toată luna în concediu creştere copil apar în declaraţie ca si
inainte, adica: Ore suspendate in luna = nr total ore lucratoare in luna
Baza calcul somaj = 0"

Pe de alta parte, ar fi un proiect cum ca statele sa fie transmise electronic la ITM, si iar cerinta sa apara in stat persoanele CCI.

Am dat telefon si la asistenta contribuabil, insa degeaba, ma aprobau la toate variantele(deloc, sectiunea A, sectiunea B), m-am zapacit total.
Sa depun fara acea persoana? si apoi daca vor mai fi precizari, va trebui sa fac rectificativa.

Multumesc si numai bine

andreic584
Mesaje: 30
Membru din: Joi Dec 10, 2009 12:00 am

Re: declaratia 112

#180 Mesaj de andreic584 »

va rog o solutie daca se poate, nu pot salva pe CD numai pe discheta , in momentul in care selectez send to imi apare doar floppy A , se poate face salvarea pe CD si altfel

Scrie răspuns