inregistrare factura cu valoare zero

Mesaj
Autor
niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

inregistrare factura cu valoare zero

#1 Mesaj de niculcea »

buna ziua,

am o facura cu produse oferite pentru testare.
am valoarea produselor ( niste reactivi )
si discount pentru testare gratuita.
valoarea facturii este zero.
inainte de a va cere ajutorul am dat o cautare....am citit diferitele spete dar nu m-am lamurit.
fac nir cu valoare de achizitie zero ?
care sunt inregistrarile contabile ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

aurel211252

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#3 Mesaj de aurel211252 »

Salut.M-am lamurit cu fact.zero.Ce pot face daca vin facturi cu minus.Sa le stornezi,am facut asa,dar tot ramane fact.cu minus.Cand platesc alte facturi, prin registrul de casa, la firma respectiva imi apare fact. cu minus(la data in care am introdus-o).La un moment dat le-am sters,imi aparea 2011,fact.cu minus din 2008.Poate undeva am gresit,astept sa fiu criticat,dar cu folos pentru a rezolva problema.O alta nelamurire,mai scot pe imprimanta fact.cu minus.Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#4 Mesaj de balazse »

Depinde ce ai pe facturiele cu minus.
Daca ai o factura in minus, dupa ce l-ai inregistrat (validat), mergi la "situatie furnizori" -> te pozitionezi pe furnizorul respectiv -> treci la facturile furnizorului -> apesi pe butonul "reglare avansuri/stornari..." si "compensezi" o factura storno cu cel initial sau la care se refera, astfel nu mai apare la plata prin "casa"/"banca", ci doar diferenta din factura initiala sau la care se refera.
Referitor la stergerea unei facturi nu stiu ce sa zic, dar nu este corect sa le stergi. Cu ce luna ai inceput sa lucrezi in program si din ce luna este factura?
Ce intelegi prin "mai scot pe imprimanta fact.cu minus"? Pana acum era vorba ca ai primit facturi si nu invers.

aurel211252

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#5 Mesaj de aurel211252 »

Balazse.Am facut cum mi-ai spus.Dupa ce am apsat butonul"reglare avansuri/stornari si compensezi".Am verificat prin casa, dupa ce am introdus o alta fact.normala si am vazut fact.cu minus.Am gresit cumva daca la "intrari",nu am dat click pe" stornezi",dupa ce am validat fact.cu minus.Deci fact. cu minus nu o mai scot pe imprimanta.Rugamintea mea e sa-mi spui unde am gresit.Multumesc.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#6 Mesaj de eugen01 »

T>
O factura cu minus, de stornare, se refera la o factura anterioara (se pot storna doar anumite pozitii sau intraga factura initiala).Cand primim o factura cu minus, trebuie sa identificam factura initiala la care se face referire (pentru a avea aceleasi PU ).
1.Selectam acea factura, click-aim Stornare.
2.Saga va adauga o factura identica..ca si numar document (aici va pune un s mititel), data ...doar cantitatile/valorile vor fi cu minus.
3.Modificam data (punem data din factura de stornare primita) numar document (punem numarul facturii primite).
4.In ecranul detalii selectam doar acele pozitii care apar pe factura de stornare.Si doar acele cantitati.Deci practic Saga ne face un duplicat (draft) al facturii initiale noi urmand sa-l modificam conform realitatii.

Procedura e similara cand noi emitem Factura de stornare.Doar ca de aceasta data identificam in ecranul Iesiri.

Dupa efectuarea Stornarii in ecran Intrari/Iesiri urmam procedura descrisa de Balazse.

aurel211252

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#7 Mesaj de aurel211252 »

Eugen01.Ex.Fact.79207 din 17.02.2011 are CARAMELE TOFIX cutie-1buc.,pret unitar 12.10 si total este -15lei.Nu este specificat o alta fact.initiala.Am gasit o fact.,din 19.01.2011,cu acest produs.2 cutii.De unde pot sa stiu ca aici trebuie sa scad o cutie.Fact.respectiva a fost platita in totalitate.Pe fact.cu minus o chestie tragi-comica"Certificam livrarea si receptionarea produselor din prezenta fact.,calitatea declarata si incadrarea in termenele de garantie conform O.G.21/1992.Plata se va face in termen de 7 zile dupa care se percep penalizari....".Am ajuns la concluzia ca nu le introduc aceste fact.cu minus,care nu au o fact.initiala.O alta chestie,cum pot face stornarea la produsul respectiv,la o fact.in care sunt si alte produse,cum este fact.din 19.01.a.c.(am dat clic stornare pe CARAMELE TOFIX si toata fact. a fost cu minus-de fapt o a doua fact.).Eu te intreb pentru ca am mai intilnit asemenea situatie cu minus, cu mai multe produse.Multumesc pentru ajutor

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#8 Mesaj de herganiec »

lasi pe factura cu minus, doar produsele care vrei sa le stornezi. Restul le stergi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

aurel211252

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#9 Mesaj de aurel211252 »

herganiec.Problema e ca toata factura este pe minus(aici am probleme).Produsul similar aflat cu"+"pe alta fact.(ex.CARAMELE TOFIX)a fost platita in totalitate,deci nu am cum sa fac stornare.Rugamintea mea a fost si este ca-mi vin fact.cu minus(toata fact.)o perioada le-am introdus ex.2009,chiar daca am facut stornare(la inceput nu)el apare in 2011 tot cu minus,nu vad cum pot sa "scap"e aceste fact.cu"-".Acum nu le mai introduc in PC,doar in dosarul cu NIR si fact.La inceput le scoteam pe imprimanta,dar mi-am dat seama ca nu are rost,deoarece nu pot"scapa"de ele.Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#10 Mesaj de balazse »

Indiferent ca folosesti optiunea de "stornez" sau introduci factura cu cantinate negativa obtii acelasi lucru, doar ca este mai usor sa stornezi o factura intreaga cu botunul "stornez".
Cum sa scapi de facturile cu "minus"? Usor. Asociezi acele facturi cu "minus" la anumite facturi (adica parca ai plati o parte sau in totalitate o factura cu acele facturi cu minus).
La care facturi? Cel mai usor este sa ceri o fisa de la furnizor (situatie client), vezi cum a procedat si incearca sa ajungi si tu la acelasi rezultat.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#11 Mesaj de eugen01 »

T>
Avem la dispozitia noastra un Tutorial Video despre reglare avansuri/stornari.

http://www.sagasoft.ro/tutoriale.php?vi ... Zj3n4mY4FA

ioni459
Mesaje: 778
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#12 Mesaj de ioni459 »

Am situatia urmatoare:

1. pe 19.08.2013 se plateste suma 418 lei la posta romana pt o factura proforma pt abonament bursa de transport pe 6 luni
409=5311

2. pe 30.08.2013 se primeste factura fiscala si scrie pe ea ''Avans servicii'' suma 418 lei
401=409
% = 401
628
471

3. pe 30.09.2013 se primeste factura fiscala si scrie la pozitia 1.Abon bursa de transport pe 6 luni, suma 418 lei, la pozitia 2 scrie Ajustare sold avans - 418 lei, Total factura = 0.

Se mai inregistreaza ceva la factura pe 0?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#13 Mesaj de balazse »

1. 473/462 = 5311 418

2. 409 = 401 418
__401 = 473/462 418

3. 471 = 401 -418
__409 = 401 418

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#14 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Am o mica dilema si am nevoie de ajutor:
Am exact aceeasi situatie descrisa anterior.

La pct.2 nu ar trebui de asemenea 628= 409?
Pot trece totul pe cheltuiala in aceasta luna fara a mai trece pe contul 471; valoarea nu e asa mare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare factura cu valoare zero

#15 Mesaj de balazse »

Descrie exact problema.
Daca ai primit o factura de avans, acel avans trebuie sa se storneze si sa se emita o factura finala.

Scrie răspuns