cheltuieli cu dobinzile

Mesaj
Autor
popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

cheltuieli cu dobinzile

#1 Mesaj de popm408 » Joi Mar 24, 2011 11:28 am

v-as ruga sa ma luminati in urmatoarea problema:
exista un credit luat pe firma de la o banca comerciala.Firma nu a mai putut plati ratele la acea banca si a strins dobinzi calculate la ratele neachitate ,iar de citeva luni firma a reinceput platile la acea banca insa plateste dobinzile penalizatoare calculate de banca iar abia dupa lichidarea lor banca va considera ca firma plateste in mod normal rata la credit si dobinda lunara .Intrebarea mea este aceste dobinzi penalizatoare platite la banca sunt cheltuieli deductibile sau nu?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Mie Sep 03, 2008 11:00 pm

Re: cheltuieli cu dobinzile

#2 Mesaj de ferenta » Joi Mar 24, 2011 11:30 am

Sunt deductibile.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#3 Mesaj de popm408 » Joi Mar 24, 2011 11:38 am

dar limitarea chelt cu dobinzile la care credite se refera ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8138
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: cheltuieli cu dobinzile

#4 Mesaj de fagarasa176 » Joi Mar 24, 2011 11:41 am

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!
Imagine
http://www.rofinanciar.ro/

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#5 Mesaj de popm408 » Joi Mar 24, 2011 11:43 am

am citit dar nu am priceput si din acest motiv am cerut ajutor

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Mie Sep 03, 2008 11:00 pm

Re: cheltuieli cu dobinzile

#6 Mesaj de ferenta » Joi Mar 24, 2011 11:52 am

Dacă ai fi avut credite luate de la asociații, administratorii firmei, sau alte institutii nebancare, atunci vorbeam de nivel de deductibilitate prin calcularea gradului de indatorare al cheltuielilor cu dobânzile sau penalitățile pentru neplata dobânzilor.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

popm408
Mesaje: 134
Membru din: Mie Noi 25, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#7 Mesaj de popm408 » Joi Mar 24, 2011 11:58 am

multumesc ptr raspuns

eugen01
Mesaje: 7022
Membru din: Lun Sep 01, 2008 11:00 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cheltuieli cu dobinzile

#8 Mesaj de eugen01 » Joi Mar 24, 2011 12:03 pm

CF art. 23 alin.4 precum si NM 70

olteanz
Mesaje: 728
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#9 Mesaj de olteanz » Mie Dec 07, 2011 8:44 am

SC CH SRL societate nou infiintata, achizitioneaza in leasing financiar utilaje necesare productiei de la o societate WW din Elvetia. Cum putem verifica daca societatea WW este societate de leasing si are dreptul sa efectueze operatiuni de leasing? Intreb acest lucru din perspectiva deductibilitatii dobinzilor si diferentelor de curs valutar, conform art. 23 din Codul Fiscal.
Multumesc .
1+1=3

eugen01
Mesaje: 7022
Membru din: Lun Sep 01, 2008 11:00 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cheltuieli cu dobinzile

#10 Mesaj de eugen01 » Mie Dec 07, 2011 11:39 am

1.In principiu activitatile autorizate de catre lege pe care o firma le poate desfasura sunt descrise in Codul CAEN ( de ex. 6491);
2.Cunoscand Codul Unic de Inregistrare, putem cere informatii de la Registrul Comertului (presupun ca ...contra-cost);

(simple pareri)

olteanz
Mesaje: 728
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#11 Mesaj de olteanz » Mie Dec 07, 2011 11:42 am

Multumesc Eugen, dar asa cum am precizat, soc. WW este din Elvetia, vom avea un leasing financiar extern.
Oare cum sa procedam?
1+1=3

eugen01
Mesaje: 7022
Membru din: Lun Sep 01, 2008 11:00 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cheltuieli cu dobinzile

#12 Mesaj de eugen01 » Mie Dec 07, 2011 1:29 pm

O posibilitate ar fi :
http://www.europages.ro/anuar-firme.html
Dar nu sunt sigur de criteriul de cautare:
http://www.google.ro/#hl=ro&cp=31&gs_id ... 48&bih=597 (e vorba de PDF-ul de la BNR din 2005) :oops:

Poate fi interpretat ca si creditare societate.

olteanz
Mesaje: 728
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#13 Mesaj de olteanz » Mar Feb 03, 2015 9:44 am

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarele probleme:
1. Cum interpretati art 23 alin 4 vezi mai jos, boldat si subliniat- adica poate fi vorba si de persoane juridice nerezidente care acorda credite conform legii din tara lor?
2. Ce document ar trebui sa detina o SC din Romania care a primit un credit de la o SC din alta tara pentru a beneficia de deductibilitatea dobinzilor platite ptr acest credit?

Art. 23 alin 4 Cod fiscal:

(4) Dobânzile şi pierderile din diferenţe de curs valutar, în legătură cu împrumuturile obţinute direct sau indirect de la bănci internaţionale de dezvoltare şi organizaţii similare, menţionate în norme, şi cele care sunt garantate de stat, cele aferente împrumuturilor obţinute de la instituţiile de credit române sau străine, instituţiile financiare nebancare, de la persoanele juridice care acordă credite potrivit legii, precum şi cele obţinute în baza obligaţiunilor admise la tranzacţionare pe o piaţă reglementată nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului articol.

Multumesc frumos, sper ca o sa primesc un raspuns mult asteptat.
1+1=3

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 21672
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli cu dobinzile

#14 Mesaj de tomac » Mar Feb 03, 2015 10:48 am

Eu zic că nu. Și că trebuie determinat gradul de îndatorare. Excepție fac instituții de credit din străinătate nominalizate explicit în norme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

olteanz
Mesaje: 728
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli cu dobinzile

#15 Mesaj de olteanz » Mar Feb 03, 2015 11:50 am

Multumesc Tomac.
Cu gradul de indatorare nu am probleme, dar dobinda platita unei SC persoana juridica nerezidenta ptr un credit primit de la aceasta este mai mare decit dobinda de referinta BNR-care a scazut f tare in ultimul timp.
Cu scuzele de rigoare, de ce consideri ca expresia persoanele juridice care acordă credite potrivit legii nu ar putea cuprinde si persoane juridice nerezidente?

Inca o daca multumesc.
1+1=3

Scrie răspuns