modificare furnizor

Mesaj
Autor
mireag
Mesaje: 170
Membru din: Mar Dec 29, 2009 12:00 am

modificare furnizor

#1 Mesaj de mireag »

buna ziua
va rog sa ma ajutati daca se poate mai urgent
am inregistrat in fisiere furnizori denumirea unui furnizor
fata care se ocupa acum de furnizori a mai inregistrat inca o data acelas furnizor dar cu sc in fata
in momentul de fata am doua fise la acelas furnizor
va intreb daca sterg sc din fata furnizorului fisele mi se unesc chiar daca unul dintre ei este inregistrat in alta perioada si ambele fise au activitate?
as putea sa sterg dar mie frica sa nu se intample ceva
va multumesc

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: modificare furnizor

#2 Mesaj de bogeanua »

Puteti rezolva problema din fereastra Administrare>Intretinere BD>Modificare coduri>Modificare cont contabil.
Sau lasati asa si nu se va intampla nimic, doar la D 394 va da un mesaj de cumulare a celor doi furnizori la care raspundeti cu DA.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: modificare furnizor

#3 Mesaj de fagarasa176 »

Manual SAGA scrie:Operaţiile ce se pot executa de aici sunt: modificarea unui cod de furnizor sau client şi modificarea unui cont.
Sunt unele situaţii în care din diverse motive un client sau furnizor sunt creaţi în nomenclatoare de mai multe ori, dar cu coduri şi conturi analitice diferite.Pentru o a rectifica o astfel de situaţie puteţi modifica codul dublat din această pagină.
Spre exemplu aţi creat un furnizor de două ori: odată cu codul 0001 şi a doua oară cu cod 0040. Aţi realizat acest lucru ulterior şi doriţi ca toate intrările care s-au efectuat pe cod 0040 să le treceţi pe cod 0001 şi să eliminaţi dublura. Pentru aceasta selectaţi pagina Avansat şi introduceţi în caseta text din stânga codul care se modifica (0040 în exemplul nostru), în caseta text din dreapta codul (0001 în exemplul nostru) în care se vor transpune mişcările înregistrate pe vechiul cod şi apăsaţi butonul execută.
Vi se va cere confirmarea şi se va executa operaţia de transpunere a înregistrărilor din codul vechi în codul nou.
Administrare-->Intretinere BD-->Modificare Coduri...la modificare cod furnizor apasa butonul "Cauta Duplicat"
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: modificare furnizor

#4 Mesaj de mehedintib »

Se poate preintimpina o asemenea situatie pentru ca programul ne atentioneaza daca un furnizor/client pe care vrem sa-l creem mai apare cu acelasi cod fiscal.

mireag
Mesaje: 170
Membru din: Mar Dec 29, 2009 12:00 am

Re: modificare furnizor

#5 Mesaj de mireag »

am reusit
dar ca sa sterg sc din fata tuturor furnizorilor sau clientilor este vreo problema?
va multumesc inca o data pentru ajutor

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: modificare furnizor

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Nu este indicat sa treci SC la denumire furnizori deoarece sunt mai greu de urmarit ei fiind sortati in ordine alfabetica
Poti sa stergi, doar ca facturile validate nu'si vor modifica denumirea furnizorului.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: modificare furnizor

#7 Mesaj de mocanl378 »

buna ziua, un client si-a modificat numai denumirea societatii, celelalte date ramanand aceleasi. ideea e ca modificarea a facut-o in mijlocul lunii, iar pana la data modificarii noi i-am facturat pe vechea denumire, iar de la jumatatea lunii i-am facturat pe noua denumire. problema e ca facturile intocmite pe vechea denumire au fost achitate de pe noua denumire deja, iar la client-vechea den. imi apar facturi neachitate, iar la client-noua den. imi apar facturi achitate in avans. cum pot solutiona problema?

va multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: modificare furnizor

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Cu chitantele pe noua denumire care achita facturile pe vechea denumire stingi pe vechea denumire :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

carjilag508
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 18, 2015 3:16 pm

Re: modificare furnizor

#9 Mesaj de carjilag508 »

fagarasa176 scrie: Mar Apr 12, 2011 12:59 pm
Manual SAGA scrie:Operaţiile ce se pot executa de aici sunt: modificarea unui cod de furnizor sau client şi modificarea unui cont.
Sunt unele situaţii în care din diverse motive un client sau furnizor sunt creaţi în nomenclatoare de mai multe ori, dar cu coduri şi conturi analitice diferite.Pentru o a rectifica o astfel de situaţie puteţi modifica codul dublat din această pagină.
Spre exemplu aţi creat un furnizor de două ori: odată cu codul 0001 şi a doua oară cu cod 0040. Aţi realizat acest lucru ulterior şi doriţi ca toate intrările care s-au efectuat pe cod 0040 să le treceţi pe cod 0001 şi să eliminaţi dublura. Pentru aceasta selectaţi pagina Avansat şi introduceţi în caseta text din stânga codul care se modifica (0040 în exemplul nostru), în caseta text din dreapta codul (0001 în exemplul nostru) în care se vor transpune mişcările înregistrate pe vechiul cod şi apăsaţi butonul execută.
Vi se va cere confirmarea şi se va executa operaţia de transpunere a înregistrărilor din codul vechi în codul nou.
Administrare-->Intretinere BD-->Modificare Coduri...la modificare cod furnizor apasa butonul "Cauta Duplicat"
Buna ziua!
Am intampinat aceeasi problema: acelasi client creat de 2 ori cu coduri diferite, am urmat instructiunile si intr-adevar, mi-a eliminat dublura, daca intru in FISIERE-CLIENTI, nu-mi mai apare dublura, in schimb in fisa de cont apar amandoua coduri cu miscarile inregistrate pe fiecare cod, nu mi-a transpus miscarile. Ce as putea sa fac? Se poate sa fi gresit eu ceva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: modificare furnizor

#10 Mesaj de tomac »

Nu ar trebui să apară, dar dacă apar tot la modificare coduri, faceți și mutarea de pe analiticul de care nu mai aveți nevoie pe cel de care aveți nevoie.
Nu uitați de salvarea prealabilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

carjilag508
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 18, 2015 3:16 pm

Re: modificare furnizor

#11 Mesaj de carjilag508 »

tomac scrie: Mie Iun 19, 2019 6:39 pm Nu ar trebui să apară, dar dacă apar tot la modificare coduri, faceți și mutarea de pe analiticul de care nu mai aveți nevoie pe cel de care aveți nevoie.
Nu uitați de salvarea prealabilă.
Multumesc frumos! O zi minunata!

Scrie răspuns