factura carti librarie

Mesaj
Autor
catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

factura carti librarie

#1 Mesaj de catanal »

Buna ziua. Apelez inca o data la experienta dumneavoastra. As vrea sa stiu cum se poate inregistra facturile de carti, Unele edituri dau rabat la factura respectiva, altele dau pretul de achizitie si pretul de vanzare.
Va multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: factura carti librarie

#2 Mesaj de eugen01 »

1.Art.51 din anexa la omfp 3055.
2.http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... t=reduceri
3.Ghidul emis de MF pentru aplicarea omfp 3055.

pintiliem
Mesaje: 212
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: factura carti librarie

#3 Mesaj de pintiliem »

Raspunsul la intrebare este dat chiar de cele doua modalitati de facturare, pretul de vanzare a cartilor fixat de editura fiind grevat de drepturi de autor. In primul caz, factura se inregistreaza in contabilitate fara a evidentia ca structura distincta reducerea comerciala. http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/le ... 5_2009.pdf.

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: factura carti librarie

#4 Mesaj de catanal »

Va multumesc mult pentru rabdarea de care dati dovada pentru a ne explica si noua cei care suntem mai incepatori.
Aceasta librarie are si carti si marfa la vanzare,
Cum ar fi mai bine sa creez doua gestiuni una la carte si una la marfa?
Si va rog daca nu am inteles bine cum se inregistreaza sa ma corectati
O editura factureaza cartea cu pretul de vanzare , la sfarsitul facturii face reducere de 25 %
inregistrez factura scad pretul de achizitie cu 25 % si bag pretul de vanzare cel din factura?
Alta editura factureaza cu pretul de vanzare si pretul de achizitie aici inregistrez exact ca o marfa.
Va multumesc mult

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: factura carti librarie

#5 Mesaj de eugen01 »

1.Daca reducerea este pe aceeasi factura cu marfa, apare pe ultima pozitie, da, se repartizeaza procentul de 25% asupra valorii marfurilor conform procedee clasice de repartizare.Sigur ati inteles bine.
-Despre gestiuni.Depinde de cat de analitic dorim sa fim.Si cartile sunt o marfa pana la urma.Putem tine o evidenta si cu ajutorul grupelor.
2.Aici nu prea inteleg de ce se trece si pretul de achizitie si pretul de vanzare.Probabil aveti comision din valoarea vanzarilor.
Miscellaneous:
-Ghidul se poate descarca in format pdf de aici (pg 110)
-Exemplu repartizare (cei drept aici e vorba de transport) aici (mai este un exemplu dat de ciuleil, daca nu ma inseala memoria..dar nu gasesc topicu')
-Fisiere_Grupe 1
-Fisiere_Grupe 2

pintiliem
Mesaje: 212
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: factura carti librarie

#6 Mesaj de pintiliem »

eugen01 scrie:2.Aici nu prea inteleg de ce se trece si pretul de achizitie si pretul de vanzare. Probabil aveti comision din valoarea vanzarilor.
Eugen,
cartea nu este o marfa obisnuita. Librariile nu pot vinde cartile decat la pretul stabilit de editura (in relatie cu obligatii privind drepturile de autor) de aceea este obligatoriu ca pretul de vazare sa fie trecut pe factura. Este mai bine de lucrat cu gestiuni distincte (de exemplu gestiunea Carti si gestiunea Diverse).

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: factura carti librarie

#7 Mesaj de eugen01 »

Sa inteleg ca e ceva similar consignatiei? Inregistrez direct la pretul de vanzare (deci adaos zero)?
2 x Multumesc! :)

(Uite asa mai invat cate ceva )

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: factura carti librarie

#8 Mesaj de catanal »

Te rog Pintiliem sa-mi explici si mie mai mult despre inregistrarea cartilor, care mai nou mi sa spus ca avem carti si pe baza de avize,
Mii de multumiri.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: factura carti librarie

#9 Mesaj de eugen01 »

Pt avize...selectam A in antetul Ecranului Intrari , trecem furnizorul si Saga face NC aferente.

pintiliem
Mesaje: 212
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: factura carti librarie

#10 Mesaj de pintiliem »

Contractul de cesiune a drepturilor patrimoniale, semnat intre autor si editura, prevede obligatoriu remuneratia titularului drepturilor. Cuantumul remuneratiei se calculeaza, conform Legii dreptului de autor, fie proportional cu incasarile provenite din utilizarea operei, fie in suma fixa. Editura trebuie sa tina evidenta sumelor provenite din vanzarea cartii pentru plata drepturilor de autor.
Facturile emise de edituri pentru librarii sunt diferite. Unele contin, pentru fiecare titlu facturat, inainte de precizarea catitatii vandute, pretul de vanzare si procentul cu care acesta este rabatat. La rubrica pret unitar (fara TVA) este inscris pretul rezultat dupa aplicarea rabatului, iar TVA-ul de 9% se aplica la acest pret micsorat. In acest caz, nota de intrare-receptie se face inscriind sumele intocmai ca in factura, avand grija sa se seteze ca pret de vanzare cel indicat de editura.
Alte edituri prefera sa inscrie pe facturi preturile de vanzare si sa acorde discountul comercial la valoarea totala a facturii. In acest caz, nota de intrare-receptie se face reducand valoarea si TVA-ul cu procentul indicat la fiecare titlu, avand aceeasi grija la setarea pretului de vanzare.

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: factura carti librarie

#11 Mesaj de catanal »

Multumesc pentru raspunsuri, dar legat de avize cum procedez ca ei factureaza doar ce se vinde, la o luna se trimite inventarul si ei factureaza cum asociez atunci avizele? Si pe ce cont ar trebui bagata cartea?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura carti librarie

#12 Mesaj de balazse »

Doar o parere.
Daca se lucreaza cu produse care se vand cu TVA diferit, atunci ar fi bine sa deschizi o gestiune pentru fiecare, adica unul pentru TVA 24% si unul pentru TVA 9%.

pintiliem
Mesaje: 212
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: factura carti librarie

#13 Mesaj de pintiliem »

Aici gasesti detalii: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ize#p70502 http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... iere+avize De acord cu Balazse, se lucreaza cu gestiuni diferite in functie de cota de TVA (carti 9%, produse diverse 24%).

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: factura carti librarie

#14 Mesaj de catanal »

Buna ziua. Am citit tot m-am lamurit in legtura cu avizele si cu asocierea lor Am facut si proba si merge descarca corect daca merg pe gestiuni.Dar problema este ca nu prea stiu cum sa defalc sodul pentru ca este o harababura. Un stoc la carte nu au exact pentru ca sa mers si cu avize si doamna nu a inregistrat avizele ci numai ce factura editura respectiva. Fetele care au un stoc la carte pe un alt calculator au impreuna si cu avize si cu factura si au la pretul de vanzare. As putea sa preiau de la fete doar ce au pe facturi din care sa scot 4428 si 378?
Va multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: factura carti librarie

#15 Mesaj de eugen01 »

singura modalitate de a pune in concordanta stocurile faptice cu cele scriptice...este inventarul.

Scrie răspuns