referinta jurnal vanzari

Mesaj
Autor
magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

referinta jurnal vanzari

#1 Mesaj de magas »

buna ziua,
am facturat prestari servicii in ue,neimpozabil in romania conform art 133 alin.2 din cod fiscal.
in jurnalul de vanzari la referinta imi apare 12.
este corect?
multumesc

magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: referinta jurnal vanzari

#2 Mesaj de magas »

ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: referinta jurnal vanzari

#3 Mesaj de septimiuv »

nu

magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: referinta jurnal vanzari

#4 Mesaj de magas »

nu este raspunsul la intrebarea:este corect?sau la:ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
raspunsul dumneavoastra m-a blocat!de obicei am vazut multa amabilitate pe acest forum.am gresit cu ceva?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: referinta jurnal vanzari

#5 Mesaj de septimiuv »

1. nu este raspunsul la intrebarea daca te ajuta cineva
2. de ce ai impresia ca daca cineva iti citeste intrebarea stie ce scrie la art. 133 alin. 2?
3. de ce ai impresia ca daca cineva nu stie ce scrie la art. 133 alin. 2, va cauta in codul fiscal doar pentru ati da tie un raspuns?

faptul ca nu ai primit raspuns inseamna ca nimeni nu a fost dispus sau nu a stiu sa iti raspunda
daca ai scrie aici ce reprezinta art. 133 alin. 2 poate te-ar ajuta cineva

magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: referinta jurnal vanzari

#6 Mesaj de magas »

acesta este art.133 alin.2

(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana îşi are sediul activităţii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primeşte serviciile. În absenţa unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primeşte aceste servicii îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită.

nu cred ca ajuta la ceva deoarece am specificat ca am facturat prestari servicii in ue,neimpozabile in romania .
intrebarea era:este corecta referinta 12 in jurnalul de vanzari?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: referinta jurnal vanzari

#7 Mesaj de eugen01 »

Tocmai cand apreciam faptul ca Septimiu ca un bun administrator al activelor forumului, da exemplu personal despre cum sa nu risipim..pixelii.
On topic:
Nu, nu ati gresit cu nimic intreband, dar fiind un forum al utilizatorilor, se raspunde (in plus fata de cele enumerate mai sus) si in limita timpului liber.
On On topic:
Da, este corect ref 12 in JV .Argument :
Din Instructiunile de completare a D 300:
"- Rândul 3 ‐ se înscriu informațiile preluate din jurnalul de vânzări*), privind baza de impozitare pentru livrările de bunuri/prestările de servicii care nu sunt impozabile în România pentru că nu au locul livrării/prestării stabilit, conform art. 132 şi 133 din Codul fiscal, în România, precum şi pentru livrările intracomunitare
-Rândul 3.1 – se înscriu informațiile preluate din jurnalul de vânzări*), privind
baza de impozitare pentru serviciile pentru care se aplică prevederile art. 133 alin.(2) din Codul fiscal, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile, prestate către persoane impozabile nestabilite în România,..."
Comentarii:
1.Intrebarea dvs e oarecum indreptatita pentru ca la rd.13 din D 300 citim despre "prestari de servicii scutite cu drept de deducere", pentru a intelege diferenta mergem la art.126 alin.9 unde avem definitiile operatiunilor impozabile cu scutire sau fara (si cu trimiteri la alte articole, dupa caz).Pe scurt, doar anumite prestari vor fi incadrate la referinta 16 din JV (in D 300 acestea vor aparea la rd 13, in Saga selectam S din casuta derulanta);
2.
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... nia#p96295
"Diparitia" sintagmei neimpozabil in Romania (CF 2009) si aparitia sintagmei "unei scutiri", din art.155 (precum si art.140.... 143 ) ne atrage atentia ca pentru anumite operatii prestari/livrari (care daca ar fi prestate/livrate catre un beneficiar Roman, TVA-ul ar fi exigibil ) suntem scutiti de plata TVA "colectat".
Sunt de parere ca pe factura ar trebui sa apara doua insemnari
-SDD conform 133 alin.2 (pentru oficilaitatile din Romania) si
-Ac. due art. 196 din Directiva 112/2006 (ca o curtoazie pentru partenerul extern)
In fine, am mai "disecat" problema :
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... =curtoazie
Addendum la pct.1
Un alt motiv generator de dubii este ca indiferent de referinta (12 sau 16) in D 390 serviciile respective sunt inserate corect la litera P.Diferentierea, daca pot sa zic asa, "dupa natura" nu o putem face decat prin referinta corecta, pentru a putea completa corect D 300.
Ultima oară modificat Mie Oct 19, 2011 5:00 pm de către eugen01, modificat 1 dată în total.

magas
Mesaje: 64
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: referinta jurnal vanzari

#8 Mesaj de magas »

va multumesc!
mereu amabil si bine documentat.
daca nu primim rasplata de la cei din jur sigur o sa primim din alta parte,ceea ce este mult mai important!
multa sanatate!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: referinta jurnal vanzari

#9 Mesaj de herganiec »

:)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns