help...plata ramburs

Mesaj
Autor
georgescud56
Mesaje: 44
Membru din: Lun Mar 28, 2011 7:38 am

help...plata ramburs

#1 Mesaj de georgescud56 »

buna tuturor...ma poate ajuta si pe mine cineva, va rog frumos. am si eu o problema: am incheiat un contract cu o firma de curierat ca acestia sa duca factura emisa de mine catre clientul respectiv. de asemenea tot ei o si incaseaza la locatia clientului, urmand ca ulterior firma de curierat sa imi trimita mie banii. Intrebarea mea este: eu pe numele cui tb sa intocmesc chitanta? pe numele curierului cand imi da banii (presupunand ca imi da numerar) sau pe numele clientului si ii dau chitanta firmei de curierat ca sa aiba dovada ca am incasat banii? :?: :?: :?:

multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: help...plata ramburs

#2 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ier#p92404

1.Clientul achita curierului, care este obligat sa ii "taie" un document de incasare (chitanta incasare ramburs);
2.Curierul aduce suma (sumele) la firma furnizoare.Preda numerarul pe baza unei "hartzoage" unde semnam si noi de primire;
3.Avem creat in planul de conturi un analitic la contul 473 (473.00001 - Decontari Curier).In Registrul de casa, inregistram primirea banilor de la Curier ( 5311 = 473).In baza exemplarului doi al hartzoagei mai sus mentionate, intocmim/Tiparim Chitanta nr....(un singur exemplar, pe care il vom indosaria impreuna cu hartzoaga);
4.In ecran Iesiri, identificam factura trimisa prin Curier, click-aim Plata, si vom avea grija sa trecem la cont, contul 473.00001.

(simple pareri)

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: help...plata ramburs

#3 Mesaj de stefanm86 »

Buna ziua,
Am incercat si eu solutia data mai sus si am 2 intrebari mici:
1.e in regula ca pe chitanta sa imi apara “Decontari curier” la rubrica “Reprezentand”, fara sa imi mai apara ceva si la rubrica “Am primit de la” ? oricum am si hartia unde se semneaza de primire.
2.conteaza faptul ca suma adusa de curier provine de la un client persoana fizica sau juridica? ca oricum nu trebuie sa se bata pe casa de marcat, ca nu e incasare directa de la persoana fizica.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: help...plata ramburs

#4 Mesaj de balazse »

2. Si totusi cum inchizi facturile daca nu stii de la cine ai incasat?

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: help...plata ramburs

#5 Mesaj de stefanm86 »

Pe hartia emisa de catre curierat, hartie pe care s-a semnat ca s-a primit suma de bani, se mentioneaza numele clientului de la care provin banii; tocmai, cand inregistrez primirea banilor de la curier 5311=473.00001 si vreau sa tiparesc chitanta pt ei, nu stiu cum sa fac sa-mi apara frumos la rubrica Am primit de la: curier, iar la rubrica Reprezentand: ramburs client X persoana fizica sau juridica; dupa care inchid factura clientului X prin contul 473.00001.

La 2. vroiam sa zic ca e in regula chitanta pt primirea banilor de la curier in numele clientului fie ca clientul e persoana juridica sau fizica, nefiind necesara introducerea prin casa de marcat?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: help...plata ramburs

#6 Mesaj de balazse »

Nu inteleg de ce procedezi asa complicat.
Pe baza chitantei de ramburs te inregistrezi in casa.
De ce sa mai emiti bon ulterior?

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: help...plata ramburs

#7 Mesaj de stefanm86 »

nu eram sigura suta la suta ca e suficienta doar chitanta in momentul primirii banilor de la curier :) multumesc frumos!
si am reusit sa-mi tiparesc frumos si chitanta! :D

Scrie răspuns