intrebare

Mesaj
Autor
pantess
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 19, 2008 12:00 am

intrebare

#1 Mesaj de pantess »

buna ziua

am o intrebare
in ordinul de compensare ce suma se trece , cu sau fara tva?
multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

#2 Mesaj de eugen01 »

termenul complet/integral este "valoarea facturii" deci...inclusiv TVA. (valoarea marfurilor inseamna fara TVA).

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: intrebare

#3 Mesaj de sacuiuf »

Am preluat o firma care are sold in 4551=40.000lei; sold la marfuri =71520 lei;patronul a zis ca a imprumutat firma cand nu a avut disponibil in casa,si, ca de unde asa un sold mare la marfuri ? pot sa fac inregistrare 4551-411 si 411-707 ,fara vreo hartie de la el ? mai are sold debitor in 1171=31000 lei;pot inregistra 4551=1171=31000 ?
Multumesc frumos celor ce ne suporta.

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: intrebare

#4 Mesaj de galz845 »

Te rog sa citesti o monografie a contului 4551( are o functiune destul de limitata) si sa NU faci inregistrarile propuse de tine. Inainte de toate cred ca este indicat sa faci o inventariere a stocului de marfa pentru a stabili realitatea acestuia, mai ales daca patronul s-a aratat surprins de "bogatia" de marfuri din pravalia sa ( poate era mai bine sa-si inregistreze toate incasarile si mai putin sa imprumute firma ) Abia dupa ce avem rezultatul inventarierii putem judeca si modul de inregistrare...

Contul 455 “Sume datorate acționarilor/asociaților” face parte din grupa 45 “Grup şi acţionari/asociaţi” şi este un cont de pasiv.
Subconturile aferente sunt:

4551 “Acţionari/asociaţi – conturi curente”
4558 “Acţionari/asociaţi – dobânzi la conturi curente”
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența sumelor lăsate temporar la dispoziția entității de către acționari/asociați.

În creditul contului 455 “Sume datorate acționarilor/asociaților” se înregistrează:

sumele lăsate temporar la dispoziția entității de către acționari/asociați (512, 531);
dobânzile aferente sumelor depuse de acționari/asociați (666);
sumele reprezentând dividende cuvenite acționarilor/asociaților și lăsate la dispoziția entității (457);
diferențele nefavorabile de curs valutar, din evaluarea soldului în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (665).

În debitul contului 455 “Sume datorate acționarilor/asociaților” se înregistrează:

sumele restituite acționarilor/asociaților (512, 531);
diferențe favorabile de curs valutar aferente datoriilor față de acționari/asociați (765);
sume reprezentând datorii față de acționari/asociați, prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii (758).
Soldul creditor al contului reprezintă sumele datorate de entitate acționarilor/asociaților.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

#5 Mesaj de eugen01 »

1.Despre sold 455.
"Soldul contului reprezint sumele datorate de entitate actionarilor/asociatilor."
Ar trebui sa avem contract de imprumut, dispozitii de incasare,ca sa justificam suma.
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... mut#p90159
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=765
(nu gasesc topicu' in care intervine si Tomac, referitor la suma din contract, ori facem de fiecare data..ori unu'pe tot anu')
2.Sold mare la marfuri.Pai daca nu a vandut...ala e;
3.Note Contabile.In opinia mea nu puteti face nici una din NC-urile amintite.Practic orice suma din 455 nu poate intra/iesi decat numai prin trezorerie (5121/5311 si echivalente in valuta).Asemenea si platile.Fara documente justificative (chitanta, DP, DI) nu facem nici o inregistrare care implica trezoreria.

(galz e mai eficienta !) :-)

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: intrebare

#6 Mesaj de sacuiuf »

Patronul s-a suparat rau pe mine cand l-am intrebat de unde a avut banii sa imprumute firma ? are intocmit un contract de imprumut firma;partea si mai proasta este ca i-am spus de inventar (pe care oricum trebuie sa-l faca la 31.12.2011) a zis ca ce sa treaca el de suma din raportul de gestiune,ca de fapt pe teren ar fi marfa de vreo15.000 lei ? Eu ce sa fac,ma gandesc chiar sa renunt;are si restante la bugete destul de vechi,majorari,etc.o mie si una de punctaje cu adm.fiscala....Ma gandeam daca ar fi mai bine sa emita factura ptr.marfa pe numele lui; oricum incasarile merg destul de rau si la firma lui.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

#7 Mesaj de eugen01 »

eii..a inteles gresit (referitor la provenienta sumei din 455) se supara degeaba.Altfel, inventarul ...se face pe cantarite .vazute etc...in nici un caz ..pe hartie (omfp 2861).
Ca sa citez din memorie un clasic al forumului:
"In mod normal nu contabilul este cel care trebuie sa "gaseasca" portita legala ci avocatul. El trebuie sa interpreteze prevederile din Lege si nu eu contabil. Eu trebuie sa inregistrez ceea ce mi se da ca document."
si tot acelasi:
"Contabilul prezinta informatia asa cum este ea: urata sau frumoasa."

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: intrebare

#8 Mesaj de galz845 »

@SacuiuF
Sincer, eu nici nu m-as apuca sa-i fac "curatenie" in firma daca situatia este asa cum ai prezentat-o. Vei lucra foarte mult, te va plati mizerabil de putin si-ti va reprosa ca l-ai scos dator la stat...Parerea mea este ca patronul tau a lucrat dupa niste reguli numai de el stiute ca sa nu-si plateasca darile la stat ( n-ar fi singurul !)... asta nu trebuie sa-i aduci la cunostinta.. :wink:

In rest, lasa Anaf-ul sa-si faca treaba...

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

#9 Mesaj de balteanuc692 »

Toti se intreaba acelasi lucru: "de unde am eu asa mare sold la marfa?" :shock:
Nimeni nu vrea sa gandeasca macar un pic (am observat asta la majoritatea) ca daca iei marfa cu factura dar nu vinzi cu bon fiscal (sau factura in caz en gros) soldul la marfa creste. Nu vor sa conceapa si pace! Mai sunt si aceia care sunt "extrem de inteligenti" ca ei au experienta mare... Caz: o fatuca si-a deschis firma noua, un magazinel cu amanuntul, automat neplatitoare de TVA (asa e in zilele noastre... de). Si-a instalat... culmea, SAGA! la magazin, sa tina stocul. Am intrebat-o... te descurci, ai idee macar cu ce se mananca? DAAAAAAA, pai eu mai am o firma in antefrig... am program de 4 mii de euro de contabilitate, sunt experta! M-am bucurat in prima faza... ce mi-am zis... doar preiau intrarile si iesirile din programul lor, le bag in al meu si imi mai ramane doar contabilitatea financiara de facut... floare la ureche. Ajung la magazin... hai sa vad si eu cum a inregistrat marfa in SAGA... cand ma uit... inregistrate cu TVA. Incep sa ii explic... pana nu depasim 35 mii euro cifra de afaceri, trebuie sa inregistram fara TVA facturile ca asta e situatia. Doamne ce mi-a facut!! Cum sa inregistreze ea fara TVA in NIR?? Cum sa modifice ea factura de la furnizor???
:lol: :lol: :lol:
Ma credeti ca nu a vrut sa ma creada cand i-am explicat cum se inregistreaza o intrare la o firma neinregistrata in scopuri de TVA? :lol: :lol:
A intrebat alt contabil, i-a explicat si acela aceeasi treaba... tot nu e convinsa!! :lol:
Si atunci am tras concluzia... e clar, oamenii nu stiu nici 5% din cat stim noi despre acest domeniu. Prosti suntem noi ca cerem asa de putin pentru o munca atat de titanica. :roll:

galz845
Mesaje: 384
Membru din: Vin Iun 24, 2011 12:27 pm

Re: intrebare

#10 Mesaj de galz845 »

Comert cu amanuntul..brrr, nu-mi place...lucram o firma din asta cu vreo 3 magazine, patronul facea frumos receptii la marfa intrata,vinzarile le trecea prin casa de marcat cind isi aducea aminte, baga banii in buzunar..deh, erau banii lui...platea, din acelasi buzunar, furnizorii si luna de luna ii crestea stocul de marfa si datoria la furnizori. Cind mi-am pierdut rabdarea mi-a adus cam 1 kg. de chitante de la furnizorii platiti "din banii lui"... am zis atunci "gata musiu", si-a gasit un contabil care era pe aceeasi "lungime de unda" si in mai putin de un an finantele l-au executat, i-au luat si casa si masina...acum lucreaza in Italia dar nu e patron... :lol:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

#11 Mesaj de eugen01 »

despre TVA inclus :
omfp 3055, art.51 :
51. - (1) Costul de achizitie al bunurilor cuprinde pretul de cumparare, taxele de import si alte taxe (cu exceptia acelora pe care persoana juridica le poate recupera de la autoritatile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare si alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achizitiei bunurilor respective.
In plus , citat dintr-un clasic al forumului:
Un neplatitor de TVA nu poate recupera TVA de la autoritatile fiscale.
Un neplatitor de TVA nu foloseste conturile de TVA.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

#12 Mesaj de balteanuc692 »

Crede-ma, i-am dat si codul fiscal cu articolul in care se precizeaza clar ca TVA la un neplatitor nu are voie sa apara nici pe factura si nici pe alt document... cand nu ai cu cine... nu ai.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: intrebare

#13 Mesaj de eugen01 »

Sunt convins!...
(nu s-a pus nici macar o clipa problema lipsei de incredere; pur si simplu "pavlovizatul" din mine a identificat o intrebare...si s-a grabit sa raspunda).

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: intrebare

#14 Mesaj de sacuiuf »

galz845
asa am sa si fac;deja cei de la ANAF au inceput presiunile,in sensul ca il viziteaza de 2-3 ori pe saptamana sa mai achite din restante.Multumesc mult .Sarbatorile cu bine ,tuturor.

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: intrebare

#15 Mesaj de apostus »

buna ziua.va rog daca ma puteti ajuta cu o intrebare.As dori sa restitui actionarilor sumele imprumutate pentru firma,aceste sume se ridica undeva la 80000 ron.Care este limita pe zi de plata a sumelor catre actionari.pot sa pun toata suma in aceeasi data,sau ma rog in date diferite?Este un plafon sau nu?

Scrie răspuns