corelatie d101-balanta-bilant

Mesaj
Autor
filipc
Mesaje: 64
Membru din: Joi Iul 15, 2010 12:00 am

corelatie d101-balanta-bilant

#1 Mesaj de filipc »

Salut. Intocmesc pentru prima data situatiile financiare anuale, asa ca imi cer scuze de pe acuma daca cuiva o sa i se para o "stupizenie" intrebarea mea:
In declaratia 101 imi iese profit sa zicem 11.000 lei, iar in balanta la 121 imi iese 10.000 lei diferenta fiind data de cheltuielile nedeductibile. Din cate am auzit profitul din declaratia 101 trebuie sa corespunde cu cel din bilant, iar in bilant profitul imi este de 10.000 lei ca si in balanta. Cum trebuie sa procedez ca sa imi iasa corelatia?Unde am gresit?
Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: corelatie d101-balanta-bilant

#2 Mesaj de tomac »

Nu există corelație între cele două. Este imposibil ca între profitul contabil și cel fiscal să existe corelație, dacă cel fiscal este influențat de cheltuieli nedeductibile sau venituri neimpozabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velam
Mesaje: 106
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: corelatie d101-balanta-bilant

#3 Mesaj de velam »

Buna ziua. Am fost anuntata de cei de la Finante si au spus ca nu este corelatie intre Bilant prescurtat F20 randul 7 unde am suma de 7015 lei si D101 randul 45 unde am suma de 0 (an 2018). Cum trebuie sa procedez ca sa imi iasa corelatia? Unde am gresit?
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: corelatie d101-balanta-bilant

#4 Mesaj de tomac »

Nu există act normativ care să reglementeze corelații între bilanț și D101. Asta în primul rând.
În al doilea rând acea corelație nu se îndeplinește dacă societatea trece de la micro la impozit pe profit. Sau dacă are impozit pe profit și are și impozit specific.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns