livrare intracomunitara

Mesaj
Autor
nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

livrare intracomunitara

#1 Mesaj de nicolescus »

Buna ziua. Imi pare rau ca va deranjez cu aceasta intrebare, dar in acest moment nu merge site-ul anaf si nu am alta speranta decat la voi, cei de aici, ca ma veti ajuta. Am o societate neplatitoare de Tva care doreste sa vanda marfa unei societati platitoare de Tva din Franta. Eu trebuie sa ma inregistrez cumva ca si platitor de tva? ( ca la achizitii intracomunitare?) sau este Ok asa cum sunt acum? Factura va fi de 10.000 euro la cursul BNR de astazi. Trebuie sa declar ceva pe undeva?..... :?: :(

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: livrare intracomunitara

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Pentru livrari intracomunitare, cei care nu sunt obligati sa se inregistreze in scopuri de TVA conform art. 153, trebuie sa se inregistreze conf. art. 153^1 si in Registrul Operatorilor Intracomunitari si va depune declaratia 390.

nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: livrare intracomunitara

#3 Mesaj de nicolescus »

La art.153'1 se specifica pentru achizitii intracomunitare si servicii. Eu vand niste haine. In normele codului fiscal la art.153'1 am gasit: (7) Persoanele înregistrate conform art. 153^1 din Codul fiscal nu pot comunica acest cod pentru livrările de bunuri sau prestările de servicii efectuate către alte persoane, acesta fiind comunicat altor persoane numai pentru achiziţii intracomunitare de bunuri, pentru prestări de servicii intracomunitare şi pentru achiziţii de servicii intracomunitare.

Am sunat si la serviciul contribuabili si unii mi-au raspuns ca trebuie sa ma inregistrez in scopuri de tva , iar altii de la Directia generala a Finantelor ca nu trebuie atata timp cat este o livrare de bunuri. Nu mai stiu ce sa fac....

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: livrare intracomunitara

#4 Mesaj de eugen01 »


nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: livrare intracomunitara

#5 Mesaj de nicolescus »

multumesc frumos eugen01.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: livrare intracomunitara

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Da, corect. nu trebuie sa va inregistrati in scopuri de TVA pentru LIC decat daca depasiti plafonul de 65.000 de euro (de la 1.07.2012), caz in care va inregistrati conf. art. 153 si in ROI, daca mai efectuati LIC. In schimb, trebuie sa va inreg. conf. art 153^1 daca efectuati AIC care depasesc in cursul unui an 10.000 euro.

lupear558
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 14, 2012 12:08 pm
Localitate: Arad
Contact:

Re: livrare intracomunitara

#7 Mesaj de lupear558 »

As dori sa va intreb?
Am o firma SC cu sediul social in Romania.
Prestam servii de reparatii balcoane in Franta.
Am inteles ca trebuie sa:

1. Sa ma inscriu in Registru.Operatorilor.Intercomunitari. (chiar si pt prestari de servicii in Franta?)
2. Cum emit facturile, deoarece, FRANCEZUL a zis ca va plati TVA in franta?

Va rog ajutor !
E urgent

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: livrare intracomunitara

#8 Mesaj de gramac921 »

pentru serviciile legate de bunurile imobile ( balcoanele din Franta ) se aplica exceptia de la regula generala . In acest caz locul prestarii cf art 133 alin ( 4 ) lit a este in Franta si operatiunea nu se declara in 390. Se va factura fara TVA ( operatiune neimpozabila in Romania) .

Pentru prestarea acestor servicii nu este necesara inregistrarea in ROI in cf cu art . 158^2 lit alin (1) lit.c .

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: livrare intracomunitara

#9 Mesaj de robut »

Ajutati-ma in urmatoarea problema:
societate platitoare de tva trimestrial, neinscrisa in ROI, face o livrare de material lemnos in Grecia. Factura este intocmita cu taxare inversa, insa beneficiarul grec nu a prezentat un cod valid de tva.
-cum inregistrez aceasta factura?
- daca imi prezinta un cod valid de tva ? trebuia sa depun D 092 pana pe data de 5 a lunii noiembrie...si cu neinscrierea in ROI ce fac? ....o iau razna :shock:

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: livrare intracomunitara

#10 Mesaj de gramac921 »

nu se factureaza cu taxare inversa , taxarea inversa eventual o aplica beneficiarul grec daca prezinta cod valid de TVA. In caz contrar , firma din RO va factura cu TVA , neaplicandu-se scutirea de taxa prevazuta la art 132 alin ( 1) lit a.
Nu se inscrie in ROI.( condtita a doua din art 158^2 alin(1) lit a nu este indeplinita) .

092 e pentru achizitii intracomunitare ( aici nu e cazul ) . :)

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: livrare intracomunitara

#11 Mesaj de robut »

Multumesc frumos.
as mai avea niste nelamuriri: pentru ca nu mi-a prezentat un cod valid de tva, factura trebuia intocmita cu tva. Cum inregistrez factura , la iesiri valuta, tip F,furnizor nenominalizat,cu tva 24 %, ?
-daca imi prezinta un cod valid de tva trebuia ca pe factura sa se specifice ,, Locul prestarii serviciului este in afara Romaniei conf. art. 133 (2) iar in acest caz inregistrez factura la iesiri valuta, tip T?
In care din cazuri depun D 390?
Ultima oară modificat Mie Noi 21, 2012 10:15 am de către robut, modificat 1 dată în total.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: livrare intracomunitara

#12 Mesaj de gramac921 »

da si da :)

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: livrare intracomunitara

#13 Mesaj de robut »

Multumesc Gramac,
am mai adaugat niste nelamuriri la topicul unde mi-ai raspuns cu da si da , vrei te rog sa te mai uiti daca ai timp?
astept sa mi se transmita totusi un cod valid de tva.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: livrare intracomunitara

#14 Mesaj de gramac921 »

Obs. Cum adica furnizor nenominalizat? pai tu esti furnizorul . :)

daca iti prezinta un cod valid de TVA , atunci vorbim de o livrare de bunuri intracomunitara - lemne in speta ( nu prestare de serviciu ) .
Operatiunea va fi scutita de TVA ( in baza art 132 alin ( 1) lit a. ) .

Factura se va face fara TVA , si se va alege tip ( nimic ) adica Factura . si cota de TVA 0.

Se declara in 390 VIES operatiunea si necesita inscrierea in ROI a operatorului ce face livrarea.
Ultima oară modificat Mie Noi 21, 2012 11:07 am de către gramac921, modificat 1 dată în total.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: livrare intracomunitara

#15 Mesaj de robut »

Da , scuze ai dreptate...am citit atat de multe incat am inceput sa le amestec..
Daca imi prezinta un cod valid de tva trebuie sa depun d 390 .
Cu toate ca mi-a transmis tarziu ca vrea sa faca aceasta livrare i-am cerut cazierul ca sa-l pot inscrie in ROI, insa m-a ignorat.
Mii de multumiri.
Ultima oară modificat Vin Ian 18, 2013 6:23 pm de către robut, modificat de 4 ori în total.

Scrie răspuns