restaurant

Mesaj
Autor
burcam373
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Iul 14, 2012 12:26 pm

Re:

#31 Mesaj de burcam373 »

Buna ziua,
Am preluat contabilitatea la un restaurant care are o activitate mare si se doreste sa se treaca de la gestiunea cantitativ valoric la global valoric.
Problema e ca sunt sute de retete care trebuiesc calculate la pretul de vanzare,ei avand retetele facute doar cantitativ.
Nu au un adaos comercial fix si de aceea nu stiu cum sa procedez, sa ma pot inregistra cu marfa la pretul de vanzare.
Te rog, da-mi un sfat cum ar trebui sa procedez.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: restaurant

#32 Mesaj de tomac »

Mai postați încă în vreo 3 locuri.
Chiar aveți impresia că postarea aceleiași întrebări în mai multe subiecte diferite aduce un răspuns mai rapid? Vă înșelați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosiee701
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 23, 2015 9:27 pm

Re: restaurant

#33 Mesaj de tudosiee701 »

eu am inteles asa, aprovizionam materii prime
% =401
301
4426
productie cu retetar se inregistreaza produsul finit (pizza) 345 = 711
se incarca vanzarea 4111 = %
701
4427
am observat ca la inchiderea de luna se face nota contabila 601 = 301 cu materiile prime consumate, inregistreaza vanzarea insa nu imi face descarcarea - nota contabila 711 = 345,
unde gresesc?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: restaurant

#34 Mesaj de balazse »

Mai verifica o data la "inchidere luna" => "inregistrare operatii contabile aferent stocurilor" si o sa vezi ca apare (pentru fiecare vanzare in parte).

tudosiee701
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 23, 2015 9:27 pm

Re: restaurant

#35 Mesaj de tudosiee701 »

am reusit, am creat produsele de tip nestocat , incarc ZET-ul detaliat pe produse finite si imi creaza singur productia, este ok, am vazut ca lucreaza bine asa, ceea ce am observat ca aici nu mai inregistreaza notele 345 = 711 si invers, practic face o descarcare 601=301 consumurile si apoi la vanzare 4111 = 7015 inregistreaza veniturile, practic nu mai inregistreaza productia, din punct de vedere al descarcarii cheltuieli venituri este ok, insa vreau sa implementez publine(asta cu articolele incarcate este munca de chinez batran) si am nevoie de consiliere atat pentru achizitie partea de hard cat si pe instalare soft.
ma puteti ajuta cumva cu o persoana o firma ceva care se ocupa cu implementari, mentionez ca sediul firmei si fast-food-ul sunt localizate in localitatea Dobrotesti, Teleorman.
t

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: restaurant

#36 Mesaj de balazse »

Ai incercat cele mentionate aici?
https://www.sagasoftware.ro/productie-g ... in-iesiri/

Despre implementare poti incerca:
hucecd scrie: Mie Mar 03, 2021 7:46 pm https://www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Timis
Corbrianteo SRL

mateic862
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 16, 2019 7:59 am

Re: productie restaurant

#37 Mesaj de mateic862 »

Buna ziua

Va rog daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu informatii referitor la productie. Restaurantul este destinat mai mult pentru evenimente( nunti, botezuri, petreceri, revelioane). As vrea sa stiu cum sa creez articolele / retetele pentru a face mai usor productia pe fiecare eveniment, tinand cont ca la evenimente am mai multe variante de meniu si acestea se pot combina , gen: aperitive de la varianta 1 de meniu , felul II de la variante 3 si tot asa... . Am pachete de bauturi pe fiecare eveniment.
Multumesc

danielam354
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Apr 23, 2022 8:30 pm

Re: restaurant

#38 Mesaj de danielam354 »

Buna ziua,
daca vrem sa obtinem produse cu stoc , cum se inregistreaza in program productia?
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: restaurant

#39 Mesaj de balazse »

Trebui sa utilizezi un tip de articol care nu are bifa la "nestocat".
Poate te ajuta si tutorialul de aici:
https://www.youtube.com/watch?v=g5QoO27Pll4

Scrie răspuns