Facturare Servicii de transport Republica Moldova

Mesaj
Autor
gondorg145
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 24, 2012 10:59 am

Re: Facturare Servicii de transport Republica Moldova

#16 Mesaj de gondorg145 »

factura serviciilor de transport catre un client din Rep Moldova,transportul are loc intre doua orase di Romania,prestatorul e pers imozabila din Romania....in aceasta situatie cum se intocmeste factura dpdv al tva?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Facturare Servicii de transport Republica Moldova

#17 Mesaj de apetrem »

Cu TVA
Marian Apetre

enachem815
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 07, 2006 12:00 am

Re: Facturare Servicii de transport Republica Moldova

#18 Mesaj de enachem815 »

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:societate din Romania ,platitoare de tva ,produce caroserii auto.A incheiat un contract pentru confectionarea unei caroserii auto la o masina din Republica Moldova.Masina vine la firma,se confectioneaza caroseria si se intorce in Republica Moldova.Intrebarea mea este:
factura se face cu tva,avand in vedere ca locul confectionarii caroseriei este in Romania?!
Multumesc anicipat!

tohmej
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 26, 2019 12:30 pm

Facturi cheltuieli asociate import

#19 Mesaj de tohmej »

Buna ziua,
am o situatie legata de de un import si anume: Vreau sa introduc un NIR pentru un import si facturile asociate nu sunt emise in aceasi luna cu receptia cf CMR si din acest motiv , programul nu ma lasa sa le introduc. Cum procedez ca ,pretul de intrare al marfii respective sa fie corect adica sa aiba inclus si cheltuielile asociate.
Multumesc,

fazakasf918
Mesaje: 12
Membru din: Mie Sep 10, 2008 12:00 am

Re: Facturare Servicii de transport Republica Moldova

#20 Mesaj de fazakasf918 »

Buna ziua. O firma de transport, platitroare de tva, a facturat fara tva un transport pentru o firma din Moldova, transportul a fost efectuat in UE din Ungaria in Slovacia. Intrebarea este, nu trebuia sa emita factura cu TVA pentru firma din Moldova?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Facturare Servicii de transport Republica Moldova

#21 Mesaj de balazse »

Si de ce consideri ca trebuia sa facturezi cu TVA (nu am mentionat ca este corect sau gresit, doar sunt curios)?

Scrie răspuns