Firma de transport - plati prin card DKV

Mesaj
Autor
urs
Mesaje: 49
Membru din: Joi Ian 19, 2012 9:07 am

Firma de transport - plati prin card DKV

#1 Mesaj de urs »

Descrierea situatiei:
X societate din Romania, inregistrata in scopuri de TVA
X efectueaza servicii de trasnport international catre clientul sau din Olanda.
X incheie o intelegere cu firma DKV EURO SERVICE GMBH, primeste un card DKV, prin care poate beneficia de service,poate alimenta la punctele unde se accepta acest card DKV.
La sfarsitul lunii DKV emite o factura catre firma din ROmania,prin care sunt facturate contravaloare serviciilor,bunurilor achizitionate prin cardul DKV.
Factura este destul de complicata: contine 1 SUMMARY INVOICE cu totalul de plata,si anexe pt fiecare tara in parte,in care a fost utilizat acest card.

Intrebarea : cum tratez eu din p.v.d fiscal,al D390 aceasta factura emisa de DKV? Este un serviciu intracomunitar?

S-a mai lovit cineva de aceasta problema?

Va multumesc.

ralciuc
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 02, 2010 12:00 am

Re: Firma de transport - plati prin card DKV

#2 Mesaj de ralciuc »

Nu ne-ai spus ce e mai important, acele anexe pe tari contin si tva-ul din tara respectiva ?

urs
Mesaje: 49
Membru din: Joi Ian 19, 2012 9:07 am

Re: Firma de transport - plati prin card DKV

#3 Mesaj de urs »

Da anexele contin si TVA din tarile respective.

ralciuc
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 02, 2010 12:00 am

Re: Firma de transport - plati prin card DKV

#4 Mesaj de ralciuc »

nu se declara in D390

urs
Mesaje: 49
Membru din: Joi Ian 19, 2012 9:07 am

Re: Firma de transport - plati prin card DKV

#5 Mesaj de urs »

Mai bine spus- sunt anexe care contin TVA,dar sunt si fara
ex. Luxembourg - cu tva
Germania - am si cu TVA si fara
Romania - fara TVA cu mentiunea: "Prestatiile sunt supuse aplicarii procedurii REVERSE CHARGE conform art.196 coroborat cu art.44 din directiva 2006/112/EU.Sunteti contribuabil"


tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Firma de transport - plati prin card DKV

#7 Mesaj de tudosien »

Pentru recapitulare si actualizare si luand in cosiderare si: https://infotva.manager.ro/articole/inf ... 10549.html:
Factura DKV(Germania)-partea de combustibil+TVA alimentat in UE nu este achizitie intracomunitara(nici de bunuri, nici de servicii) ci operatiune neimpozabila in Romania si nu se declara in D390 si nu genereaza obligatie de trecere la TVA lunar.(daca e cazul).
Partea cu comisionul DKV se inregistreaza cu taxare inversa si se declara in D390(serviciu intracomunitar).
Combustibil alimentat din Romania tot cu card DKV(care apare pe factura) se inregistreaza normal ca si operatiunea impozabila si taxabila in Romania.
Factura se "sparge" in doua: una pe intrari in valuta pt partea in EUR de combustibil+TVA(6022 si 461.XXX) si comision(628) si una pe intrari normale pt combustibilul din Romania.
Plata facturii se face din banca(5121,5124), iar partea de TVA rambursat(credit note sau cum apare deducerea pe factura) se "plateste" din 461.XXX.

Am inteles corect?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Firma de transport - plati prin card DKV

#8 Mesaj de tudosien »

Daca nu confirma/infirma nimeni cele de mai sus imi permit sa "plusez" intreband: DKV Germania, cea care-mi emite facturile cu combustibilul alimentat cu cardurile lor, are pe facturi cod de TVA(reprezentant fiscal) in fiecare stat din UE. Inregistrez fcturile pe clienti DKV separati pe fiecare tara sau pe acelasi client(DKV Germania)?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Firma de transport - plati prin card DKV

#9 Mesaj de tudosien »

.. si incercand o intrare nu imi iese partea cu TVA de recuperat(pozitia a doua din factura) pe care nu stiu din ce motiv mi-o duce pe scutite si nu pe neimpozabile:
Imagine
Imagine

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Firma de transport - plati prin card DKV

#10 Mesaj de tudosien »

Stiu ca e al patrulea post consecutiv dar de ieri incerc nspe' mii de variante sa inregistrez factura de mai sus sa mi-o duca pe neimpozabile si nu reusesc. Din toate incercarile(si n-au fost putine) am realizat ca singurele conturi acceptate pe linia de detaliere a facturii pentru a fi dusa pe "neimpozabile" sunt cele de materiale(clasa 3) sau cele de cheltuieli din grupa 60. Orice alt cont folosit din clasa 4(473,461), grupele 62, 63, etc le duce pe operatiuni scutite. Fac ceva gresit?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Firma de transport - plati prin card DKV

#11 Mesaj de tudosien »

Vreo parere la cele de mai sus?
Luna trecuta am generat D390 si am sters manual ce mi-a trecut pe scutite si erau neimpozabile(ct 461). Oare nu exista alta modalitate sau intreb din nou: fac eu ceva gresit?

Scrie răspuns