achizitir de la persoana fizica

Mesaj
Autor
troeg
Mesaje: 22
Membru din: Vin Mar 25, 2011 1:19 pm

achizitir de la persoana fizica

#1 Mesaj de troeg »

va rog mult,
daca ma poate ajuta cineva
societatea achizitioneaza un teren cu contract de vanzare cumparare de la o persoana fizica
plateste prin banca , cu op.
Inregistrez in articole contabile contractul de vanzare cumparare
212=401
plata prin banca
401=5121
ma izbesc de o problema
in situatia furnizorilor la sfarsit de luna , nu se preia si achizitia,
ramane numai plata
mentionez ca in fisa sintetica apar ambele sume si plata si achizitia, insa in situatie furnizori nu
deci situatia furnizori nu coincide cu soldul contului din balanta si cu soldul fisei
unde am gresit?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: achizitir de la persoana fizica

#2 Mesaj de gramac921 »

daca vrei sa ai fisa de furnzior pt acea persoana fizica , ar trebui sa introduci achizitia terenului de la PF prin Intrari ( o sa ai un analitic la 401 ) si asa cand faci plata prin banca a contractului o sa se inchida si soldul analitic creat la 401 si fisa acelei persoane fizice ( pe care o vei crea si la Furnizori) .

Dar nu vad ce tip de document vei alege pt contractul de vanzare cumparare al terenului :roll:

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: achizitir de la persoana fizica

#3 Mesaj de ivana91 »

Eu as folosi 404.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: achizitir de la persoana fizica

#4 Mesaj de ferenta »

Iar eu aș folosi ct.462.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: achizitir de la persoana fizica

#5 Mesaj de gramac921 »

iar eu as bea o cafea :lol:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: achizitir de la persoana fizica

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Io o bericioaică
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: achizitir de la persoana fizica

#7 Mesaj de eugen01 »

eu...cred ca ma apuc sa fac pardalnicele de situatii cerute ordonator.
on topic...de acord cu Ferenta.

mihalai
Mesaje: 166
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: achizitir de la persoana fizica

#8 Mesaj de mihalai »

Buna dimineata,o pers juridica cumpara un teren de la o pers fizica,aceasta pers fizica vrea sa -i achitam terenul in euro.Este corect sa-i achitam terenul din contul de euro?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: achizitir de la persoana fizica

#9 Mesaj de gramac921 »

Regulamentul BNR privind platile in valuta :

" Categoriile de rezidenţi şi situaţiile în care aceştia pot efectua operaţiuni în valută cu alţi rezidenţi sunt prezentate mai jos:
a) persoanele juridice care efectuează plăţi şi încasări nemijlocite decurgând din contracte de comerţ exterior şi prestări de servicii externe (export-import de bunuri şi servicii), pe baza contractelor de comision încheiate între comisionar şi comitent sau între comisionarul unui nerezident şi beneficiarul rezident, precum şi a contractelor de comerţ exterior respective;
b) persoanele juridice care efectuează nemijlocit plăţi şi încasări pe baza contractelor de subantrepriză decurgând din contracte de colaborare (cooperare) economică internaţională, contracte de export al unor obiective complexe şi al unor produse cu ciclu lung de fabricaţie;
c) persoanele fizice, juridice şi alte entităţi, pentru operaţiuni care decurg din acte de comerţ derulate în porturi, în zonele din aeroporturi şi punctele de trecere a frontierei de stat, asimilate zonelor libere*), ori din acte de comerţ derulate pe parcurs extern în trenuri internaţionale, la bordul aeronavelor şi navelor;
d) persoanele fizice, juridice şi alte entităţi, pentru operaţiuni stipulate de prevederi legale exprese;
e) persoanele fizice, pentru operaţiuni efectuate între acestea cu caracter ocazional;
f) persoanele fizice, juridice şi alte entităţi, pentru operaţiuni nemijlocite ce decurg din organizarea şi/sau prestarea de servicii externe, cum ar fi transportul internaţional de mărfuri şi de persoane şi turismul internaţional;
g) persoanele fizice, juridice şi alte entităţi, pentru operaţiuni nemijlocite decurgând din contracte externe de prelucrare în regim "lohn", pe baza contractelor de colaborare, în măsura în care colaboratorii rezidenţi sunt nominalizaţi în autorizaţia de perfecţionare activă;
h) persoanele fizice, juridice şi alte entităţi, pentru operaţiuni efectuate în străinătate;
i) persoane juridice şi alte entităţi, pentru plăţi efectuate către furnizorii şi subfurnizorii de bunuri şi servicii pentru produsele şi serviciile exportate. "


Nu va incadrati la nici o categorie de mai sus. Deci NU. :)

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: achizitir de la persoana fizica

#10 Mesaj de ivana91 »

Un SRL doreste sa achizitioneze teren de la o persoana fizica care este si administratorul SRL-ului. Administratorul este cetatean german , cladirile societatii sunt pe societate iar terenul aferent si curtea sunt proprietatea administratorului. Pe langa contractul de vanzare-cumparare care se va incheia, ce documente mai trebuie? Ar trebui incheiat contractul la notar? Cum se va face plata pentru ca valoarea este mai mare de 220000 lei?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: achizitir de la persoana fizica

#11 Mesaj de cernatv »

Contract incheiat la notar. Ulterior inscrierea in Cartea Funciara. Eu as face intai o evaluare cu o persoana autorizata, sa nu spuna fiscul ca societatea a cumparat de la administrator la un pret supraevaluat. Plata nu are importanta cum o face.

Scrie răspuns