PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

Mesaj
Autor
ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#31 Mesaj de ferenta »

Dar dacă fiul, nu deţine prin ONRC, prin document legal, acel minimum de 25%, atunci cum este posibilă o astfel de încadrare?
Dar mă las păgubaşă...cred că iar îmi joacă mintea feste... :P
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#32 Mesaj de nasteaf »

Am gasit in Normele metodologice la noul Codul Fiscal urmatoarele precizari:
2. (1) În scopul aplicării prevederilor art. 7 pct. 26 din Codul fiscal, se consideră că o persoană controlează în mod efectiv o persoană juridică dacă se stabileşte faptul că, atât din punct de vedere faptic cât şi legal, prin utilizarea informaţiilor şi/sau a documentelor, administratorul/personalul de conducere, are capacitatea de decizie asupra activităţii persoanei juridice vizate, prin încheierea de tranzacţii cu alte persoane juridice care sunt sub controlul aceluiaşi administrator/personal de conducere sau că persoana de conducere din cadrul persoanei juridice este acţionar sau administrator în cadrul persoanei juridice vizate. Pentru justificarea controlului exercitat în mod efectiv sunt luate în considerare contractele încheiate între persoanele vizate, drepturile atribuite prin: acte constitutive ale persoanelor juridice, procuri, contracte de muncă sau de prestări de servicii.
(2) Prevederile art. 7 pct. 26 lit. d) din Codul fiscal stabilesc o relaţie de afiliere între două persoane juridice pentru cazul în care o persoană terţă deţine, în mod direct sau indirect, inclusiv deţinerile persoanelor sale afiliate, minimum 25% din valoarea/numărul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot atât la prima persoană juridică, cât şi la cea de-a doua.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#33 Mesaj de gramac921 »

ferenta scrie:Dar dacă fiul, nu deţine prin ONRC, prin document legal, acel minimum de 25%, atunci cum este posibilă o astfel de încadrare?
Dar mă las păgubaşă...cred că iar îmi joacă mintea feste... :P
detine prin fiu , care e afiliat cu el :)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#34 Mesaj de ferenta »

:) Am zis că mă las păgubaşă.
Eu am avut convingerea că deţinerea de titluri de participare, atât directă, cât şi indirectă, într-o firmă sau alta, se dovedeşte prin statutul depus la ONRC, la structura acţionariatului!
Altfel, din ce document reiese că fiul, care este acţionar la firma B, deţine titluri de participare şi la firma A, a tatălui?Sau invers, tatăl, unic acţionar la firma A, ce document atestă că acesta deţine titluri de participare şi la firma B, a fiului?
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#35 Mesaj de gramac921 »

certificatul de nastere al fiului :D

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#36 Mesaj de nastasea526 »

buna ziua

am si eu o nelamurirea

firma A - detinuta de sot X 50% si sotie Y 50%
firma B - detinuta de aceleasi persoane - de sot X 50% si sotie Y 50%

intre ele se emit facturi, ambele sunt cu tva la incasare

cele 2 firme sunt considerate afiliate?

multumesc mult

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#37 Mesaj de ovidiuo »

@nastasea526: Eu zic ca da ... fara dubiu ! :) .. dar de ce muta facturi de colo-colo ? :D

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#38 Mesaj de nastasea526 »

:D :D :D optiunea patronului, pe una face doar import si in cealata distributie plus altele :lol:

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#39 Mesaj de ovidiuo »

.. hihihiihihihiiii .. pai sa isi mai schimbe si dumnealui optiunile ! :D

ferenta192
Mesaje: 329
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#40 Mesaj de ferenta192 »

Păi, poate nu îl lasă patroana! :lol:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#41 Mesaj de tomac »

@nastasea526 - facturile emise către firme afiliate nu pot fi în regim de TVA la încasare. Aveți grijă la acest aspect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#42 Mesaj de nastasea526 »

Multumesc tomac
am citit asta si am observat ca in SAGA daca pun bifa aferenta la client/furnizor, la introducerea facturilor ma avertizeaza
o zi frumoasa

petree659
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:46 am

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#43 Mesaj de petree659 »

buna ziua, cum facem ca noi contabilii sa fim acoperiti in cazul in care nu declaram persoanele afiliate in decl 394
de unde stiu eu ca pers fizica sau juridica cu care are relatii de facturare sunt afiliate?

tobosv790
Mesaje: 2461
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#44 Mesaj de tobosv790 »

@petree659. Nu tu declari în 394 persoanele afiliate ci administratorul. Când semnezi 394 cu token-ul de fapt semnează administratorul. Conform procurii semnătura ta electronică îi este opozabilă. Informează-l că trebuie să-ți comunice astfel de situații. Dacă nu te Informează și din cauza asta nu declari atunci este vina lui.

iusanr539
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 18, 2020 11:45 am

Re: PERSOANE AFILIATE - REGIM TVA

#45 Mesaj de iusanr539 »

In cazul unei societati care are un administrator care nu e asociat, e doar administrator imputernicit si face tranzactii cu firma surorii lui, se considera persoane afiliate?

Scrie răspuns