ajutor declaratia 311

Mesaj
Autor
grigored64
Mesaje: 116
Membru din: Mar Mai 17, 2011 12:29 am

ajutor declaratia 311

#1 Mesaj de grigored64 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: o societate si-a schimbat acum un an sediul din ilfov in buc si nu i s-a depus decl 050. toate decl au fost depuse la administratia din bucuresti si au fost primite pana cand ne-a atentionat o societate ca aparem ca firma inactiva. la administratia din buc ne-a pus sa facem decl 050 si ne-a venit schimbarea de sediu cu inactivitate cu tot. in tot acest timp s-au facut achizitii pe firma si s-a batut si pe casa de marcat. ce trebuie sa declar in 311 avand in vedere ca inactivitatea a intervenit acum cateva luni bune? si de ce nu s-a primit nici o decizie in acest sens? se poate contesta in vreun fel acest lucru? in 311 ce declar mai exact?
multumesc frumos

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: ajutor declaratia 311

#2 Mesaj de stoicat »

,,TVA colectata, aferenta operatiunilor impozabile desfasurate in perioada in care contribuabilii mentionati nu au cod valid de TVA, se declara in declaratia 311, care se depune la organul fiscal, conform art. 1563 alin. (10) pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a intervenit exigibilitatea TVA pentru livrarile de bunuri/prestarile de servicii efectuate si/sau achizitiile de bunuri si/sau de servicii pentru care contribuabilii respectivi sunt obligati la plata TVA (de exemplu: achizitii intracomunitare de bunuri, servicii intracomunitare primite, etc.)"

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: ajutor declaratia 311

#3 Mesaj de chivuc »

Incepand cu 01.01.2013 firma nu mai este platitoare de TVA, depunandu-se declaratia 094 pe 10.01.2012. Firma are activitate.
1. Vreau sa stiu daca trebuia sa depun pana azi, 03.02.2013, D 311 pt vreo perioada?
2. Voi depune D 392A pt anul 2012? In 2012 firma era platitoare de TVA.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajutor declaratia 311

#4 Mesaj de tomac »

Nu cred. Formularul 094 nu se depune pentru așa ceva. Se depune 096.
Ieșirea de la TVA nu se face de la 1 a lunii în care se depune acel formular ci de la data înscrisă în decizia emisă de ANAF pentru anularea înregistrării în scopuri de TVA.
Nu depuneți D311, că cererea de anulare a înregistrării în scopuri de TVA depusă prin 096 nu e unul din cazurile pentru care se depune această declarație.
Depuneți 392.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

Re: ajutor declaratia 311

#5 Mesaj de chivuc »

tomac scrie:1. ... Se depune 096.
2. Ieșirea de la TVA nu se face de la 1 a lunii în care se depune acel formular ci de la data înscrisă în decizia emisă de ANAF pentru anularea înregistrării în scopuri de TVA.
3.Nu depuneți D311, că cererea de anulare a înregistrării în scopuri de TVA depusă prin 096 nu e unul din cazurile pentru care se depune această declarație.
4.Depuneți 392.
1. Am gresit eu, sigur am depus 096.
2. Decizia anularii inreg. in scopuri de TVA am primit-o pe 01.02.2013, cand am mers la finante si am luat-o personal. Deci va trebui sa depun D300 si pt. februarie, sau numai pt ianuarie? Depuneam D 300 trimestrial.
3. OK
4. Depun D 392 formularul A sau B?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajutor declaratia 311

#6 Mesaj de tomac »

Nu mai citați mesajul anterior, apăsați pe "Răspunde."
Cu ce dată scrie în decizie că s-a anulat înregistrarea în scopuri de TVA? Dacă scrie că se anulează cu data de 1 februarie, atunci nu mai trebuie să depuneți și pe februarie,
Dvs ce ziceți? O fi A sau B?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor declaratia 311

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Fratilor ajutati'ma si pe mine ca in curand o iau pe cîmpii :roll:
Conform unei metodologii publicate de DGFP Brasov la pagina 3 spune asa:
Începând cu 1 ianuarie 2012, persoanele impozabile crora li s-a anulat înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 alin. (9) lit. a) - e), pân la data reînregistrrii în scopuri de TVA nu pot aplica prevederile referitoare la plafonul de scutire pentru mici întreprinderi prevzut la art. 152, respectiv nu beneficiaz de dreptul de deducere a TVA aferente achiziiilor efectuate în perioada în care nu au cod valid de TVA, dar au obligaia s colecteze TVA emiând facturi cu TVA pentru operaiunile impozabile desfurate în perioada respectiv, fiind supui obligaiei de plata TVA astfel colectat.
Deci eu inteleg ca, si dupa anularea inreg in scopuri de tva sunt OBLIGAT sa emot in continuare facturi cu tva, tva pe care il colectez si il platesc la stat prin D311.
DGFP Cta, DGFP Buc, DGFP Ramnicu Valcea spun ca nu, ca este vorba doar de TVA'ul colectat de pe facturile emise in perioada in care nu stiai ca ai fost scos de la tva, adica de cand ai devenit neplatitor si pana ai fost instintat.
DGFP Brasov spune exact ca in comunicarea de mai sus.
Deci....luminati'ma va rog :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor declaratia 311

#8 Mesaj de balteanuc692 »

E si inactiva firma?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor declaratia 311

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Nu....este activa doar ca nu a desfasurat activitate si a fost scoasa de la platitori.
In luna aug, dupa ce a fost scoasa, a emis factura fara tva.
Deci factura respectiva trebuia cu TVA sau nu? De acum inainte va emite cu TVA sau nu?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor declaratia 311

#10 Mesaj de balteanuc692 »

Eu zic ca emite cu TVA... altfel zicea de ajustare in CF...
Dar logic ar fi ca dupa cele 180 de zile (parca atatea zile erau sa ceri inapoi inregistrare) nici sa nu mai colectezi TVA...

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor declaratia 311

#11 Mesaj de fagarasa176 »

S-au dus alea 180 de zile :roll:
Si se cere reainregistrarea pana in 180 nu dupa
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ajutor declaratia 311

#12 Mesaj de balteanuc692 »

Pana, pana...

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor declaratia 311

#13 Mesaj de fagarasa176 »

Cristi & Marian...o parere va rog la problema mea :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajutor declaratia 311

#14 Mesaj de tomac »

D311 se depune cu sume înscrise în facturi emise ulterior anulării înregistrării în scopuri de TVA dacă facturile emise ulterior conțin TVA. Asta însă nu înseamnă că nu i se poate colecta TVA în caz de control pentru ieșirile înregistrate ulterior înregistrării. Trebuia să solicite reînscrierea în evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA înainte de emiterea acestora.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: ajutor declaratia 311

#15 Mesaj de fagarasa176 »

Problema este ca perioada de 180 de zile a expirat....singura varianta de reainscriere este sa depaseasca pragul de 220.000 lei.
Intrebarea ea este...de acum incolo firma este OBLIGATA sa emita facturile cu TVA, sa'l colecteze, sa'l plateasca la stat si sa depuna D311\??
Sau D311 se referea stict la perioada de cand a fost scoasa de la TVA si pana la instintare, perioada in care nu a stiut si a emis in continuare cu TVA?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns