bonuri fiscale hg 84 /2013

Mesaj
Autor
bulzanv
Mesaje: 104
Membru din: Mar Sep 13, 2011 4:42 pm

bonuri fiscale hg 84 /2013

#1 Mesaj de bulzanv »

ce aduce nou HG 84 2013 in legatura cu bonurile fiscale de combustibil?
Lucrez in presrtari servicii de transport si ma intereseaza nu inteleg legea va rog mult ajutatima
multumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#2 Mesaj de cernatv »

Pe bonurile de carburant (ca si pe altele dealtfel) in valoare de pana 100 euro trebuie sa fie tiparit cu ajutorul casei de marcat codul fiscal al sc-ului care cumpara pentru ca TVA-ul sa fie deductibil.
Pana ce se vor face modificarile in softuri de catre furnizori, deducerea tva se face doar pe baza de factura.
Citeste si aici: http://www.sagasoftware.ro/?p=825

rogojanm152
Mesaje: 266
Membru din: Mar Noi 18, 2008 12:00 am

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#3 Mesaj de rogojanm152 »

aceste bonuri se inregistreaza la intrari cu tipul B?
sunt deductibile fara foaie de parcurs?
daca nu am foaie de parcurs bonurile fiscale de combustibil se deduc 50%?

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#4 Mesaj de petriself »

NOTA INFORMATIVA 18/03/2013
Privind modificari la Codul Fiscal – Titlul T.V.A

Baza legala :HG nr.84/06.03.2013 ,publicat in Monitorul Oficial nr.136/14.03.2013
Data intrarii in vigoare :14 martie 2013

Incepand cu data de 14 martie 2013 , odata cu publicarea in Monitorul Oficial al modificarilor normelor de aplicare al Codului fiscal va atragem atentia asupra urmatoarei modificari :

1.S-a aplicat pana in data de 13 martie 2013
1.Pct.46 alin (3) Pentru carburanţii auto achiziţionaţi, deducerea taxei poate fi justificată cu bonurile fiscale emise conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, dacă sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare a autovehiculului

2.Se aplica incepand cu data de 14 martie 2013
Pct.46 alin.3) Pentru achiziţiile de bunuri şi servicii pe bază de bonuri fiscale emise în conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, deducerea taxei poate fi justificată cu bonurile fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate în conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal dacă furnizorul/prestatorul a menţionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului.
art.155 alin.11 – pentru cumparaturi pana la 100 euro , inclusiv tva.

Modificarea prezentata mai sus aduce urmatoarele avantaje si dezavantaje (cititi cu atentie ) :
-AVANTAJE:
1)s-a extins posibilitatea de a deduce tva de pe bonurile fiscale (fara a solicita factura ), emise de casele de marcat fiscale , pentru toate achizitiile de bunuri si servicii (inainte se putea doar pentru achizitia de combustibil)
2).Bonul fiscal NU mai este obligatoriu sa fie stampilat si sa fie inscris denumirea cumparatorului.(pentru achizitia de combustibil, piese de schimb , sau orice alt material consumabil legat de un vehicol este obligatoriu in continuare sa scrieti pe bonul fiscal numar de inmatriculare al vehiculului )

-DEZAVANTAJE :
 1)aceste reguli, extinse , se aplica pentru bonurile fiscale a caror valoare este sub 100 euro inclusiv tva (inclusiv pentru achizitia de combustibil).Daca valoarea cumparaturilor depaseste 100 euro inclusiv tva, este necesar sa cereti factura daca doriti sa recuperati tva-ul aferent cumparaturilor (inclusiv la cumpararea de combustibil )
 2) Pe bonul fiscal cu valoarea mai mica de 100 euro inclusiv tva este obligatoriu sa fie tiparit de casa de marcat codul fiscal beneficiar (adica codul fiscal al societatii Dvs )- scris corect inclusiv literele RO (atributul fiscal ) – atentie cum il dictati vanzataorului care marcheaza pe casa de marcat, codul Dvs trebuie sa fie corect tiparit pe bonul fiscal emis de casa de marcat .- atentie!!!! intreba-ti inainte daca casa de marcat permite scrierea pe bonul fiscal – codul fiscal al beneficiarului- (inclusiv literele RO ).In situatia in care casele de marcat nu permit tiparirea codului fiscal al beneficiarului trebuie sa solicitati factura (inclusiv pentru achizitia de combustibil ), daca doriti recuperarea tva-ului.
 3) Trebuie sa cunoasteti cursul valutar care se ia in calcul pentru aceasta valoare de cumparaturi de 100 euro – acest curs este -ultimul curs de schimb comunicat de Banca Naţională a României adica ,se înţelege cursul de schimb comunicat de respectiva bancă în ziua anterioară şi care este valabil pentru operaţiunile care se vor desfăşura în ziua următoare(acest curs se gaseste pe http://www.bnr.ro ).Este important sa cunoasteti cursul de schimb doar cand va apropiati cu achizitiile de valoarea de 100 euro inclusiv tva.(peste 100 euro inclusiv tva trebuie sa solicitati factura )
 4) la cumparaturi mai mari de 100 euro inclusiv tva , daca doriti sa recuperti tva-ul, este OBLIGATORIU sa solicitati factura , nu este suficient bonul fiscal emis de casa de marcat (este valabila aceasta regula si pentru achizitia de combustibil )- daca doriti recuperarea tv-ului.

SFATURI UTILE :
- in situatia in care casa de marcat al furnizorului nu permite tiparirea codului fiscal al societatii Dvs (inclusiv literele RO ) solicitati factura , daca doriti recuperarea TVA-ului .vestea buna este ca pe facturile emise şi achitate pe bază de bonuri fiscale emise conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, nu este necesară menţionarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate, fiind suficientă menţiunea «conform bon fiscal nr./data» „-atentie valoarea , tva si valoarea totala a facturii sa fie corect completate de pe bonul fiscal.

- in situatia in care alimentati de la o pompa de benzina a carei casa de marcat nu permite tiparirea pe bonul fiscal al codului fiscal benficiar , inclusiv literele RO – puteti pastra bonurile fiscale si la sfarsit de luna (de exemplu ) sa va intoarceti la aceea pompa de benzina , solicitati o singura factura pentru aceste bonuri. Vestea buna este ca „pe facturile emise şi achitate pe bază de bonuri fiscale emise conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, nu este necesară menţionarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate, fiind suficientă menţiunea «conform bon fiscal nr./data»”= unde enumera toate bonurile fiscale pe care le aveti.Atentie valoarea, tva si valoarea totala a facturii trebuie sa fie corect completata (insumarea bonurilor fiscale ).

- Regula de mai sus este valabila si cand faceti alte achizitii de bunuri sau servicii si detineti bonurile emise de casa de marcat de la acelasi furnizor , si doriti recuperarea tva-ului.

- Daca observati ca bonul fiscal emis de casa de marcat este gresit completat , vanzatorul v-a tiparit gresit codul fiscal al societatii Dvs. (inclusiv literele RO trebuiesc scrise ), refuzati bonul , restituiti-l vanzatorului ca sa-l poata anula , si solicitati un alt bon fiscal emis de casa de marcat corect completat.

rogojanm152
Mesaje: 266
Membru din: Mar Noi 18, 2008 12:00 am

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#5 Mesaj de rogojanm152 »

am bon fiscal pe am inscris cui-ul il introduc la intrari pe 6022 cu analitic cu n50 ,il achit cu avans si fac decont de chelt ?
chelt cu combustibilul se deduce 50% fara foaie de parcurs dc masina este folosita si in alte scopuri?
aceste bonuri se trec in 394.
va multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Il introduci fara B...este o factura simplificata care o sa apara in D394
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

rogojanm152
Mesaje: 266
Membru din: Mar Noi 18, 2008 12:00 am

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#7 Mesaj de rogojanm152 »

1.la bonurile fiscale pe care le generez din saga cum trec cui-ul clientului pe bon ?
2.pana acum faceam vanz numerar la iesiri de tip b si scotea bonul, acum trebuie sa introduc clientul si sa fac iesirea de tip bon?
3.la o alta soc se fac bonurile in alt program, si eu le centralizez in saga, trebuie sa tin cont de bonurile cu cui -ul clintului si sa il introduc pe fiecare ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Sa asteptam sa vedem poate o sa existe vreo actualizare de la SAGA.
Din cate stiu eu partea cu imprimarea CUI'lui pe BF tine de soft'ul casei de marcat
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#9 Mesaj de balazse »

rogojanm152 scrie:am bon fiscal pe am inscris cui-ul
CUI-ul este inscris pe bon manual sau automat din aparatul de marcat?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#10 Mesaj de fagarasa176 »

@b legea spune clar
Codul Fiscal scrie:3) Pentru achiziţiile de bunuri şi servicii pe bază de bonuri fiscale emise în conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, deducerea taxei poate fi justificată cu bonurile fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate în conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal dacă furnizorul/prestatorul a menţionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului. Prevederile acestui alineat se completează cu cele ale pct. 45.
rogojanm152 scrie:1.la bonurile fiscale pe care le generez din saga cum trec cui-ul clientului pe bon ?
S'a rezolvat prin noua versiune 419
rogojanm152 scrie:2.pana acum faceam vanz numerar la iesiri de tip b si scotea bonul, acum trebuie sa introduc clientul si sa fac iesirea de tip bon?
Da dar alegi la tip factura
rogojanm152 scrie:3.la o alta soc se fac bonurile in alt program, si eu le centralizez in saga, trebuie sa tin cont de bonurile cu cui -ul clintului si sa il introduc pe fiecare ?
Da
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#11 Mesaj de gherghelescur »

ce fac cu tichetele de parcare, aceelea pe care se bifeaza data si se scrie ora, de 1.5ron?
pot sa-mi deduc cheltuiala, chiar daca nu are inscris electronic (caci nu cred ca o sa aiba asemenea aparate in parcare) cui-ul meu?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#12 Mesaj de herganiec »

pe decont de cheltuieli.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

rogojanm152
Mesaje: 266
Membru din: Mar Noi 18, 2008 12:00 am

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#13 Mesaj de rogojanm152 »

dc aleg ca factura nr de la facturi nu mai sunt in ordine
aceste bonuri trebuie inregistrate de ex dc ia un bon cu cui-ul si la pierdut ce fac?

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#14 Mesaj de scortarum819 »

firma platitoare de impozit profit care are un bon de combustibil fara cui pe el - cum il introduc in intrari astfel incat TVA-ul sa fie integral nedeductibil, dar totusi cheltuiala sa fie deductibila 50% la inchiderea trimestrului ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: bonuri fiscale hg 84 /2013

#15 Mesaj de fagarasa176 »

@rogojanm152 de fapt este o factura simplificata deci numerele sunt in ordine.
Avand in vedere ca acum se declara in D394 ar fi indicat sa nu le mai piarda
@scortarum819 nu inteleg ceva, daca TVA'ul este integral deductibil, de ce cheltuiala este deductibila 50%?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns