glasvand

Mesaj
Autor
ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

#16 Mesaj de ciuleil »

Dragilor am avut trei ramburasari de TVA
Din aceasta experienta va pot spune cate ceva, poate va foloseste.
Daca aveti restituire de comision, incasat in urma unei prestari de serviciu, TVA-ul se vireaza . Restituiti banii fata TVA.
Am fost sfatuiti sa nu mai dam curs acestor solicitari, mai ales ca motivul
renuntarii la serviciile firmei, era unul personal.

La anexele procesului verbal, completate si pe o perioada de trei ani (la clientul care nu a avut control niciodata), capul de tabel cerea o comparatie intre rulajele lunare ale jurnalelor, balantei si decontului.

In anul 2004 s-a contabilizat 635 -4426, tva nedeductibila aferenta ch. de protocol, asa incat nu aveam o corelatie intre totalul jurnalelor si balantei
cu decontul. Eu am explicat de unde vine diferenta.
Rezultatul, p.v. de contraventie, amenda 500 lei.
Platit in 24 ore, 250 lei

Toate comisiile de control nu au agreeat jurnalele de cumparari si vanzari
Acum le transfer in Exel, unde am formatul din 2217/2006, si le listex
fata verso.

Ciulei

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#17 Mesaj de tomac »

ciuleil scrie: In anul 2004 s-a contabilizat 635 -4426, tva nedeductibila aferenta ch. de protocol, asa incat nu aveam o corelatie intre totalul jurnalelor si balantei
cu decontul. Eu am explicat de unde vine diferenta.
Rezultatul, p.v. de contraventie, amenda 500 lei.
Platit in 24 ore, 250 lei

Toate comisiile de control nu au agreeat jurnalele de cumparari si vanzari
Acum le transfer in Exel, unde am formatul din 2217/2006, si le listex
fata verso.
1. Contestă PV. Nu au nici un motiv legal. Nu există obligaţie legală, normă, sau orice alt act care să instituie astfel de corelaţii.
Din punct de vedere contabil, plusul la inventar de exemplu se înregistrează 371=607. O astfel de înregistrare îi dă fiori unuia de la finanţe pentru că nu mai ştie ce să facă

2.Jurnalele sunt opţionale ca formă. Că le place sau nu e problema lor. Legal nu au ce comenta. Să mai citească din când în când acel ordin (2217/2006)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#19 Mesaj de apetrem »

ciuleil scrie:In anul 2004 s-a contabilizat 635 -4426, tva nedeductibila aferenta ch. de protocol, asa incat nu aveam o corelatie intre totalul jurnalelor si balantei cu decontul. Eu am explicat de unde vine diferenta. Rezultatul, p.v. de contraventie, amenda 500 lei. Platit in 24 ore, 250 lei
In P.V. de contraventie trebuie indicat "actul normativ prin care se stabileşte şi se sancţionează contravenţia";

Poti sa ne spui si noua ce articol este indicat acolo ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#20 Mesaj de tomac »

Chiar, apetrem, ai dreptate. Şi eu sunt curios de temeiul legal, deşi aproape că aş jura că e Legea contabilităţii, art.41, alin.2, lit.a - chiar dacă ăsta se referă la registrul jurnal, registrul inventar şi la cartea mare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baleaf445
Mesaje: 21
Membru din: Mie Mar 14, 2007 12:00 am

#21 Mesaj de baleaf445 »

Raport de inspectie fiscala incheiat 04.06.2007

...............................................................
......................................................................
- datele raportate in deconturile TVA corespund cu cele din jurnalele de vanzari si cumparari, respectiv cu rulajele lunare ale conturilor de TVA din balantele de verificare lunare, cu urmatoarele exceptii: lunile ian.2004-martie 2005, prezinta neconcordante intre decontul lunar si balanta de verificare. Fapta mentionata constituie contraventie conform art.189, al.1, lit.b din O.G. 92/2003*rep si se sanctioneaza potrivit art.189, al.2, lit.D din OG 92/2003*rep, cu amenda de la 500 lei la 10000 lei. Raspunderea pentru fapta mentionata revine S.C.......S.R.L., reprezentata in timpul controlului de dl........., administrator, care a fost sanctionata contraventional cu amenda in suma de 500 ron, PVCSC nr. ...../ 04.06.2007. Potrivit art.191,al.5 din O.G.92/2003*rep societatea are posibilitatea achitarii in termen de 48 ore a jumatate din minimul amenzii.
S-a luat Nota explicativa Dlui...................., administrator, anexata.

...........................................................

Acesta este temeiul legal.
Nota explicativa a fost luata administratorului, si a fost intrebat cum explica diferentele intre deconturile lunare si balantele de verificare
in perioada 01.01.2004-31.03.2005. Bileinteles ca s-a uitat la mine si pana sa spun eu ceva i s-a sugerat raspunsul : inregistrari contabile eronate.

Nu stiu de ce nota explicativa i-a fost luata administratorului.
Eu am contract de munca fractie la aceasta societate, de la 01.04.2005

Intamplator eu contabilizez TVA-aul nedeductibil direct pe cheltuiala nedeductibila ( si nu numai cel aferent ch. de protocol, tot ce nu prea are legatura cu activitatea societatii).

Revoltator ce s-a intamplat, dar nu pot sa fac contestatie, pentru ca nu este de acord administratorul, care si asa a asteptat foarte mult rambursare banilor.
A durat mult timp pana au redactat p.v., si pe motiv ca trebuie sa mearga in control incrucisat, la principalii furnizori, listati si ei pe trei ani.
Deja fiecare zi conta, avea plati de facut si nu mai avea timp.
Din ziua cand s-a depus cererea de ramursare si ziua cand s-au primit banii, au trecut doua luni fix.

Ciulei

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#22 Mesaj de tomac »

Tembeli de-a dreptul Acea contraventie:
art.189 alin.1 lit.b
b) neîndeplinirea la termen a obligaţiilor de declarare prevăzute de lege, a
bunurilor şi veniturilor impozabile sau, după caz, a impozitelor, taxelor, contribuţiilor şi a altor sume;

Se referă la nedepunerea la termen a declaraţiilor fiscale nicidecum la eventuale necorelari. De altfel codul de procedura fiscală nu instituie nicăieri eventuale corelaţii între documente contabile şi conturi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns