Intocmire aviz carti acordate premiu

Mesaj
Autor
tomam463
Mesaje: 6
Membru din: Lun Oct 24, 2011 2:18 pm

Intocmire aviz carti acordate premiu

#1 Mesaj de tomam463 »

Am si eu niste carti acordate drept premii in urma unei tombole.
Teoretic stiu ca notele sunt 623 = 3028/371, dar cartile nu sunt livrate in aceeasi luna in care are loc extragerea.
Ma gandeam la inregistrari de genul:
623=462 la extragere
462=3028 la livrare

Dar cum fac Avizul astfel incat notele sa fie cele dorite, nu cu 707?
Avizul trebuie sa aiba valoare sau nu?

Multumesc mult.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intocmire aviz carti acordate premiu

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Eu as face asa:
La Furnizori, as adauga un furnizor nou numit TRANSFER si la cont as pune 482.
La data la care acord premiul fizic, in Intrari aleg furnizorul TRANSFER si:
-prima linie: stornez cartea pe care o dau premiu
-a doua linie: inregistrez cartea pe care o dau premiu prin contul 623

Astfel vom avea notele:
371=482 cu minus valoarea de achizitie a cartii
623=482 cu plus valoarea de achizitie a cartii
Asta presupune ca mergeti prin gestiune cantitativ-valorica la pretul de achizitie (adica nu aveti 378 si 4428. Daca lucrati cu aceste conturi, trebuie scazute si ele punand pretul de vanzare cu amanuntul la stornare)
Si inca ceva, la Articole, as denumi un pic altfel cartile pe care le dau premiu, pentru a nu se crea confuzii)
Daca doriti sa o trimiteti cu aviz de expeditie, la Iesiri alegeti Aviz, alegeti cartea data premiu si valori zero. Daca valorile zunt zero, nu conteaza ce cont apare pe credit, nu se va genera nota contabila.
La pret vanzare, nu o sa va ia cu valoarea zero dar introduceti la pret unitar 0,0001.
Din punctul meu de vedere, aceasta e un fel de reclama, publicitate si cheltuielile din 623 sunt deductibile, conf. Art. 21 alin. 2, lit. d).

Poate exista si alte solutii...

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: Intocmire aviz carti acordate premiu

#3 Mesaj de stefanm86 »

Am incercat si eu solutia de mai sus...dar am doua nelamuriri:
1. pt notele 371=482 si 623=482 e ok ca in Intrari sa aleg Aviz si sa pun zero la cota Tva? nu stiu cum sa fac la a doua linie, sa inregistrez produsul pe care il dau premiu prin contul 623; contul asta nu pot sa-l pun decat daca am ales nedefinit.
2.am facut avizul cu valoare zero, fara sa imi inregistreze nota contabila; in schimb, am observat ca pe fisa articole imi diminueaza stocul cu cantitatea din aviz; deci per total mi s-ar diminua stocul de doua ori
multumesc

Scrie răspuns