prima expertiza judiciara

Mesaj
Autor
pacurarm718
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

prima expertiza judiciara

#1 Mesaj de pacurarm718 »

Am primit de la judecatorie incheierea de sedinta pentru o expertiza. Am mai efectuat expertize extrajudiciare dar judiciare pana acum nu. as vrea sa solicit ajutorul colegilor mult mai experimentati sa nu gresesc ceva proceduri care trebuie respectate. In primul rand ar trebui sa merg la arhiva sa studiez dosarul, sa solicit explicatii partilor si sa depun raportul in timp impreuna cu nota de calcul si factura. Expertiza in sine nu este dificila doar pasii as vrea sa stiu daca sunt acestia. va multumesc

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: prima expertiza judiciara

#2 Mesaj de gramac921 »

1. te duci la arhiva si studiezi dosarul sa vezi ce contine.
2. faci citarea partilor ( sub sanctiunea nulitatii raportului de expertiza de catre instanta cf Codului DE Procedura Civila ). Ii citezi prin scrisori cu confirmare de primire ( cu cel putin 5 zile inainte de termenul fixat pt intalnire ).
3. la acea intalnire cu partile , le pui in vedere sa iti aduca ce acte consideri tu ca sunt relevante pentru cauza ;
4. faci raportul de expertiza ;
5. il depui ( de regula cu 5 zile inainte de termenul stabilit de instanta) , dar eu am depus si inainte cu o zi...asa ca nu te stresa :) oricum la primul termen partile iau expertiza si cer termen pentru studiu si formulare de obiectiuni .( se mai da un termen ).
6. odata cu raportul depui si nota de evaluare ( in care iti stabilesti onorariul pt expertiza ...pune cat mai mult :lol: ) , apoi instanta se va pronunta asupra acestuia ( de regula il aproba cu ochii inchisi , e greu de evaluat munca intelectuala ) :)

si gata . :)

pacurarm718
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: prima expertiza judiciara

#3 Mesaj de pacurarm718 »

va multumesc foarte mult pentru raspunsul clar pe care mi l-ati dat.singurul lucru care ma preocupa este ca eu sunt din bihor si una dintre parti are domiciliul in judetul ilfov si nu stiu daca de exemplu trimit azi scricorile cu recomandare partilor pe cand sa trec data prezentarii si daca trebuie sa citez partile deodata sau la date diferite.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: prima expertiza judiciara

#4 Mesaj de gramac921 »

Nu ai de ce.

Partile se citeaza deodata .

E posibil sa nu vina ( una din ele sau amandoua ) , nu conteaza . Si eu am citat parti din Bucuresti ( din minister) .
De ex . azi trimisa in 21) pentru data intalnirii vinerea viitoare ( in 29) e arhisuficient.
Sa ai dovada ca au primit citarea ( o anexezi la raport ).

pacurarm718
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: prima expertiza judiciara

#5 Mesaj de pacurarm718 »

As mai avea o intrebare. sediul firmei il am acasa dar lucrez intr-un birou pe care nu l-am declarat ca si punct de lucru. este problema daca citarea partilor se face in alt loc decat sediul firmei?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: prima expertiza judiciara

#6 Mesaj de apetrem »

Expertiza este o "lucrare la fata locului" si nu poate fi facuta decat acolo unde se afla sediul materiei.
Iar citarea partilor se va face tot "la fata locului", acolo unde sunt documentele.
Vezi si prevederile art. 330-340 din NCPC, OG 2/2000 precum si standardul profesional nr. 35.
Si nu uita de auditorul de calitate din cadrul CECCAR, inaite de depunere expertiza trebuie vizata de acesta.
Marian Apetre

pacurarm718
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: prima expertiza judiciara

#7 Mesaj de pacurarm718 »

expertiza consta in stabilirea diferentei de plata in cazul unei pensii de intretinere si partile au domiciliul in judete diferite de acea am considerat ca ar fi bine sa citez partile la biroul meu.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: prima expertiza judiciara

#8 Mesaj de gramac921 »

le poti cita linistit la biroul tau :) Important e sa fii tu prezent acolo ...ca daca vine vreuna din parti sa nu stea la usa :lol:

pacurarm718
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: prima expertiza judiciara

#9 Mesaj de pacurarm718 »

va multumesc m-ati linistit in aceasta problema de procedura si acum pot sa-mi continui activitatea.

pacurarm718
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

Re: prima expertiza judiciara

#10 Mesaj de pacurarm718 »

revin cu o intrebare. daca intr-o cauza trebuie calculate sumele pentru pensie de intretinere tinand cont de veniturile salariale si nesalariale pot solicita partii sa-mi aduca o adeverinta de venit daca la dosarul cauzei nu exista?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: prima expertiza judiciara

#11 Mesaj de gramac921 »

puteti cere sa depuna la dosarul cauzei orice document relevant in speta respectiva

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: prima expertiza judiciara

#12 Mesaj de serbanm815 »

va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi :
-in ziua cand se convoaca partile trebuie facut un proces verbal daca s-au prezentat sau nu ?
ce alte informatii mai trebuie trecute ?
-in nota de evaluare a lucrarii ar trebui trecute numarul de ore si cam ce tarif pe ora ?
poate ma puteti ajuta cu niste modele
cu multumiri !

Scrie răspuns