Inregistrare DVI - URGENT!

Mesaj
Autor
ghineae681
Mesaje: 143
Membru din: Lun Feb 18, 2013 4:30 pm

Inregistrare DVI - URGENT!

#1 Mesaj de ghineae681 »

Buna seara,

O firma neplatitoare de tva face un import. Valoare facturii include marfa + transportul.
DVI are taxe vamale + tva.
Cand am inregistrat factura am pus taxele vamale si tva-ul pe o singura pozitie si le-am intodus la pozitii tarifare coloana de taxe. Transportul ca sa poata fi inclus in valoarea marfii l-am introdus la facturi asociate transport dar si in factura in partea de jos pe nedefinit ptr ca altfel nu-mi dadea valoare facturii.
Am insa o problema: in partea de sus acolo unde am introdus furnizorul am cursul valutar si valorile in usd si in lei. Sumele sunt corecte dar...daca merg sa vizualizez NIR-ul totalul NIR-ului este mai mic cu 116 lei si nu stiu dr unde....

Factura e foarte mare si sumele sunt cu virgula, ma gandesc ca ar putea sa fie de acolo...in sensul ca s-a rotunjit dar de ce sus la total este corect?

Observ ca si pe stoc am aceasi valoare care apare in NIR cu 116 lei mai putin decat am sus in dreptul facturii.
SI totusi pe stoc nu ar fi trebuit sa-mi duca valoare marfii+ taxe vamale + tva+ transport? Imi duce marfa + transport dar fara taxe vamale si tva (adica fix ce am la pozitii tarifare) si cu acea diferenta de 116 care nu stiu de unde este.

De ce nu mi le-a dus?

Scrie răspuns