bon fiscal

Mesaj
Autor
ienciuf
Mesaje: 74
Membru din: Vin Iul 13, 2007 12:00 am

Rapuns de pe site-il MF-ANAF Asistenta contribuabili

#16 Mesaj de ienciuf »

Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale sunt documente care stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, în limita unei valori totale de până la 100 ron, daca sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente.

Aceste prevederi, cuprinse în OMFP 293/2006, sunt aplicabile şi bonurilor fiscale emise de aparatele de marcat fiscale utilizate în activitatea de taximetrie, precum şi în cazul în care bonul fiscal însoţeşte documentul care atesta plata prin cardurile bancare ale societăţilor comerciale.

Referitor la exercitarea dreptului de deducere a taxei pe valoarea adăugată în cazul bonurilor fiscale, la pct.46 alin.(2) din Normele metodologice de aplicare a art.146 din Codul fiscal, aprobate prin HG 44/2004, este permisă deducerea TVA numai pentru carburanţii auto achizitionaţi, dacă bonurile fiscale sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare a autovehiculului.

Pentru deducerea taxei pe valoarea adăugată cuprinsă în bonurile emise de aparatele de marcat fiscale utilizate în activitatea de taximetrie, pentru care prevederile legale, respectiv art.155 alin.(7) lit.a) din Codul fiscal, nu impun emiterea de factură fiscală, contribuabilii vor solicita de la prestatorii de servicii de taximetrie facturi fiscale, pe care aceştia sunt obligaţi, la cererea clientului, să le elibereze, conform OUG 28/1999.

marisp98
Mesaje: 111
Membru din: Vin Mar 16, 2007 12:00 am

#17 Mesaj de marisp98 »

Pt d-l TOMAC
referitor la :
ORDIN nr. 293 din 22 februarie 2006 pentru modificarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997
s-a dat
HOTĂRÂRE nr. 105 din 18 februarie 2009 privind abrogareaHotărârii Guvernului nr. 831/1997
“ARTICOL UNIC
Se abrogă Hotărârea Guvernului nr. 831/1997”...
In acest caz mai este in vigoare O 293/2006

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#18 Mesaj de tomac »

Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns