Contract de prestari servicii

Mesaj
Autor
onutum
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am

Contract de prestari servicii

#1 Mesaj de onutum »

Am un contract de prestari servicii, ce taxe trebuie sa calculez si unde pot gasii modul de calcul, legislatia... ceva unde sa-mi spuna care sunt procentele? :cry:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

contrct de prestari servicii intre 2 soc sau intre o pers fizica si una juridica ?

onutum
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am

#3 Mesaj de onutum »

Scuze, pentru intarziere, am fost plecata... contractul de prestari este intre persoana fizica si o societate : :D

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#4 Mesaj de septimiuv »

daca e contract civil se opreste 10% si se vireaza de societate iar salariatul plateste la sfarsit de an cota unica 16%...

onutum
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am

#5 Mesaj de onutum »

eu i-am oprit 16% si 6.5CASS, ca sa nu mai plateasca la sf, anul regularizare... am gresit??? :roll:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#6 Mesaj de septimiuv »

ai gresit... 6.5 % nu se retine, si trebuie sa-i opresti 10, deoarece la sfarsit de an cand il declari in declaratia 205, ajung datele la adm financiara si il pun sa plateasca 16 % neinteresand pe nimeni cat i-ai oprit tu :D

onutum
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am

#7 Mesaj de onutum »

scuze... nu sunt prea dibace astazi... nu este contract civil, este ctr, de prestari - 1ora/zi - consultanta proiectare... :D

onutum
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am

#8 Mesaj de onutum »

groaznic... pot regla luna aceasta???? cand fac decalaratiile??? :oops:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#9 Mesaj de septimiuv »

onutum scrie:scuze... nu sunt prea dibace astazi... nu este contract civil, este ctr, de prestari - 1ora/zi - consultanta proiectare... :D

contract de prestari servicii cum ?
nu se poate... ori e contract de munca, ori e contract civil... sau poate sa fie contract de prestari servicii daca pers. este PFA... altfel nu stiu cum se poate
Ultima oară modificat Mie Oct 12, 2005 1:39 am de către septimiuv, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#10 Mesaj de septimiuv »

onutum scrie:groaznic... pot regla luna aceasta???? cand fac decalaratiile??? :oops:
cred ca merge... ii opresti acum mai putin impozit, pt declaratia 100 faci rectificativa si in luna asta faci cu suma care trebuie si platesti mai putin pt ca ai platit in urma 16%... dar cu 6.5 % ramai asa, platit

onutum
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am

#11 Mesaj de onutum »

buna intrebare... trebuia sa-l inregistrez la Camera de munca cumva?...
Clar, sunt confuza... este un contract.... singurul, care se pare ca imi mananca sufletul :D , cu o persoana fizica, nu PFA, cu valoarea de 300RON pentru prestari servicii.... 1 ora/zi, formularul incheiat de societate este contract prestari servicii...
ce trebuia sa fac????... ce trebuia sa inregistrez???... :oops:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#12 Mesaj de septimiuv »

nu stiu ce sa-ti spun... de obicei modelele de contracte civile au avocatii...
contractul de munca trebuie inreg la camera de munca... sa inteleg ca ati facut un contract care nu e nici de munca nici conform codului civil ? :shock:
cam nasol... vb cu un avocat poate e contract conform codului civil...
nu pot sa ma pronunt in problema asta :?

onutum
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am

#13 Mesaj de onutum »

daca nu gresesc, se inregistreaza la C.munca ctr, care au mai mult de 2 ore/zi, ce am eu sigur este contract civil (conventie civila), cred... ca trebuie sa schimb modelul de contract cu un ctr. civil...??? stii cumva de unde pot descarca un model de Ctr. Civil... nu am mai lucrat pana acum cu ctr. de munca... de nici un fel... si solutia data mai devreme este buna, reglez acum la declaratiile de luna asta... se poate face prin program?... cred ca nu... trebuie sa modific manual in declaratii si sa fac o nota contabila separata?... :cry:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#14 Mesaj de septimiuv »

sincer nici nu mai stiu cum suna un contract civil si nici nu stiu de unde poti descarca unul ... reglarea se face in programul de laministerul de finante; in contabilitate se regleaza cu note niste note justificative... cam atat gandeste neuronul meu la ora asta... poate au altii pareri

onutum
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am

#15 Mesaj de onutum »

mersi pentru raspunsuri... neuronii meu sunt morti de mai devreme... :D, reglez si mai vad ce fac cu contractul... :cry:

Scrie răspuns