declaratie la fondul pentru mediu

Mesaj
Autor
georgiuv
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am
Contact:

declaratie la fondul pentru mediu

#1 Mesaj de georgiuv »

la brutarie care livreaza produse(piine) ambalate in pungi tipizate atit clientilor prin magazinul propriu cit si clientilor persoane juridice pe baza de facturi ,rugam sa ne informati daca avem obligatia depunerii declaratiei la fondul pentru mediu ,lunar si sa achitam cv./kg pungi consumate.Mentionam ca se achizitioneaza aceste pungi de la sc. pe baza de facturi si brutaria respectiva nu depaseste 1(una) tona productie finita pe zi.Va multumim.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratie la fondul pentru mediu

#2 Mesaj de paturcai »

Ce datoram la Fondul de mediu:
- contributia de 3% din veniturile realizate din vanzarea bunurilor destinate dezmembrarii, obtinute de catre detinatorul bunurilor, persoana fizica sau juridica
- contributia de 2 lei/kg, datorata de operatorii economici responsabili, pentru diferenta dintre obiectivele anuale de valorificare sau incinerare in instalatii de incinerare cu recuperare de energie a deseurilor de ambalaje prevazute in legislatia in vigoare si cantitatile efectiv valorificate sau incinerate cu recuperare de energie.
- contributia de 100 lei/tona, datorata de unitatile administrativ-teritoriale, in cazul neindeplinirii obiectivului anual de diminuare cu 15% a cantitatilor de deseuri municipale si asimilabile, colectate si incredintate spre eliminare finala.
- ecotaxa, in valoare de 0,2 lei/bucata pentru pungile de tip sacosa banana, cu maner aplicat, sau maieu, din materiale care nu sunt biodegradabile. Taxa se datoreaza incepand cu data de 1 ianuarie 2009 si va fi incasata de la operatorii economici care introduc pe piata nationala astfel de ambalaje de desfacere.
Baza:
Ordonanta Guvernului nr. 25/2008 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 196/2005 privind Fondul pentru mediu, publicata in Monitorul Oficial nr. 628 din 29 august 2008.

Eu spun ca nu va incadrati la nicio categorie.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cristeae229
Mesaje: 147
Membru din: Mar Mar 10, 2009 12:00 am

Re: declaratie la fondul pentru mediu

#3 Mesaj de cristeae229 »

Buna ziua, am si eu o problema cu fondul de mediu.Pana cand o societate are obligatia de a declara lunar contributia 2 lei /kg pentru ambalajele introduse in tara in urma importului. Din anul 2011 nu a mai facut import dar depune declaratia pe 0. Ce trebuie sa fac sa nu mai depun aceasta declaratie.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: declaratie la fondul pentru mediu

#4 Mesaj de septimiuv »

suna la ei si intreaba

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: declaratie la fondul pentru mediu

#5 Mesaj de paturcai »

Sunt de acord cu SeptimiuV.
Asa este. Nu m-am mai intalnit cu o astfel de situatie.
Teoretic nu ar mai trebui depuse acele declaratii.
Cum "se prind" cei de la Mediu ca trebuie sa declari? De la INTRASTAT+ANAF. De acolo isi iau datele.
Nedepunand nicio declaratie INTRASTAT+ANAF rezulta ca nu sunt importuri si deci nu mai exista obligatie.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: declaratie la fondul pentru mediu

#6 Mesaj de robut »

Buna ziua,
am o achizitie intracomunitara de marfa care este transportata pe paleti. Acesti paleti sunt folositi doar pentru a transporta marfa la vanzare dupa care se intorc inapoi in firma . As dori sa stiu daca trebuie sa declar la mediu intrarea de paleti .
Multumesc.

Scrie răspuns