factura Germania si declaratia 390

Mesaj
Autor
calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

factura Germania si declaratia 390

#1 Mesaj de calfav990 »

buna seara,
in luna februarie 2014, am emis o factura de 8000 euro unui client din Germania, azi am aflat ca trebuie sa o anulez, desi am depus deja declaratia 390, sunt platitor de TVA trimestrial. Ce ar trebui sa fac in acest caz:
1 sa anulez factura, si sa fac rectificativa la 390?
2 sa stornez factura in martie?
Va multumesc de intelegere.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: factura Germania si declaratia 390

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Depinde cum va intelegeti cu partenerul german. Daca a inregistrat-o in VIES, daca nu... Daca da, cum declara el, storno sau rectificativa cu zero? Trebuie sa ajungeti la un numitor comun.

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: factura Germania si declaratia 390

#3 Mesaj de calfav990 »

partenerul din germania, se pare ca nu doreste inregistrarea. eu trebuie sa gasesco solutie buna pentru mine.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: factura Germania si declaratia 390

#4 Mesaj de balteanuc692 »

Pai daca nu doreste inregistrarea, faceti rectificativa la 390. Dar daca totusi el o declara in 390 si o storneaza si dvs faceti rectificativa la 390 cu zero... tot nu e bine.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: factura Germania si declaratia 390

#5 Mesaj de rovidg116 »

Nu poti anula doar asa pe vorbe. Solicita sa primesti factura inapoi, in original, insotit de o nota de refuz de plata, cu motivatie (de ex. probleme de calitate, servicii nesolicitate etc). Important e sa ai o justificare pentru anulare. Si pe cat posibil, sa depui rectificativa inca luna asta. Iar daca nu primesti originalul, NU anula. Faci stornare, dar numai dupa ce te acoperi de hartii (documente de transport, daca e vorba de retur de marfa sau nota de refuz plata daca e vorba de refuz de servicii etc).
Eu asa vad lucrurile, poate colegii au si alte variante de rezolvare.

O zi frumoasa.

calfav990
Mesaje: 222
Membru din: Mar Oct 04, 2011 3:59 pm

Re: factura Germania si declaratia 390

#6 Mesaj de calfav990 »

este o prestare de servicii, clientul refuza sa o inregistreze, iar administratorii s-au inteles intre ei. iar eu am ramas cu rezolvarea problemei.
va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura Germania si declaratia 390

#7 Mesaj de tomac »

Să facă refuzul în scris. Dacă există o înțelegere scrisă între părți legată de refuzul facturii atunci se poate emite o factură de stornare. Anularea se poate face doar în anumite condiții.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: factura Germania si declaratia 390

#8 Mesaj de nasteaf »

Am si eu un caz de refuz calitativ la o livrare intracomunitara.In urma discutiilor si corespondentei purtate intre parti s-a convenit ca clientul din UE nu va mai achita o suma din factura initiala a mea, factura raportata la data livrarii in Declaratia 390 ca livrare intracomunitara.
In baza art.138 lit.b) si a Normelor Metodologice ale Codului Fiscal daca emit o factura cu semnul minus pt.refuzul respectiv, cum o raportez in Declaratia 390 si cum o inregistrez in contabilitate, in ce cont si este deductibila pt.societate???
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura Germania si declaratia 390

#9 Mesaj de tomac »

O declarați cu minus la livrări intracomunitare de bunuri sal la prestări servicii. Formularul permite și sume negative. Puteți să o înregistrați ca o reducere comercială sau financiară. Este deductibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura Germania si declaratia 390

#10 Mesaj de balazse »

Acum depinde un pic de faptul ca ce se intampla cu acele produse livrate.
Daca se face retur de produse atunci se emite un "credit note" (factura storno), daca nu atunci clientul ar trebui sa emita un "invoice" (factura) sau "debit note" cu TVA pentru acele produse din cauza ca acele produse au fost casate acolo (acum depinde si de legislatia tarii clientului).

livadarul
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iun 19, 2009 12:00 am

Re: factura Germania si declaratia 390

#11 Mesaj de livadarul »

Am un caz deosebit de retur marfa intracomunitara.
Un furnizor din UE mi-a livrat mai multe produse in dec.2017. Dupa punerea lor in vanzare primesc reclamatii de la clienti si refuzul lor de a mai cumpara un anumit produs. Se decide impreuna cu furnizorul returul cantitatii ramase pe stoc, retur ce are loc in feb. 2018. Am facut aviz si CMR si am asteptat o nota de credit sau alta marfa. Au fost discutii cu el si tot a promis ca trimite alte produse care sa compenseze valoarea produselor returnata. Dar am ramas doar cu promisiunile. Cum descar eu marfa din gestiune fara sa platesc taxe pentru ea? (cum inchid contul 418 folosit la inregistrarea avizului de retur?)
Ca de recuperat banii de la furnizor nu cred ca mai poate fi vorba....
Dati-mi o mana de ajutor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura Germania si declaratia 390

#12 Mesaj de balazse »

Exista posibilitatea de a emite "debit note" (care are la baza reclamatia catre furnizor), care are aceeasi valoare ca o factura de storno (credit note) din partea furnizorului, care se poate deduce din urmatoarea plata catre furnizor.

Scrie răspuns