retur produse finite UE

Mesaj
Autor
gasparg511
Mesaje: 24
Membru din: Mar Apr 01, 2014 9:17 am

retur produse finite UE

#1 Mesaj de gasparg511 »

Buna seara!


Am nevoie de ajutor in urmatoarea problema:
Vand produse finite catre un client din UE. in luna aceasta am primit o factura de la acest client, care contine produsele care au diferite probleme si pe care mi le returneaza. Tot de la acest client am primit si un credit note care contine produsele de la o pozitie din factura amintita anterior.

1. Trebuie declarata aceasta factura in 390 ca si achizitie intracomunitara?
2. Trebuie intocmita o factura de storno pentru aceste produse?
3. Introduc credit note-ul ca si o stornare partiala a valorii facturii?
4. Acest credit note se cuprinde in D390?

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: retur produse finite UE

#2 Mesaj de balazse »

Pentru retur trebuia sa primesti un "debit note" care are o valoare de factura storno (poti sa emiti o factura storno pe acea valoare si inregistrezi una dintre cele doua documente), precum il declari ca atare in D.390 ca si o livrare cu minus.
Din pacate ar trebui sa dai mai multe detalii despre credit note, adica de ce s-a emis? Ce s-a intamplat cu acea pozitie? Si-au dat seama ca totusi este bun si nu trebuia/nu s-a returnat si de aceea s-a emis? Daca este asa eu as face diferenta intre cele doua documente si as inregistra doar diferenta prin D.390.
Debit note-ul si credit note-ul se emite pentru diferenta fata de invoice (cel putin asa am inteles eu).

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: retur produse finite UE

#3 Mesaj de gherghelescur »

Buna ziua,


In anul 2010 societatea X din Romania livreaza catre societatea Y din Franta 500 buc produse finite.
In anul 2016 societatea Y din Franta decide sa returneze cele 500 buc produse finite catre societatea X din Romania.
Intrebari:
1. S-ar putea face retur ca produse defecte?
2. Ce document ar trebui sa faca societatea Y din Franta pentru returul produselor finite?
3. Cum se inregistreaza societatea X din Romania?
4. Referitor la declaratii:
4.1. In D300 unde se declara acest retur?
4.2. In 390vies se declara?
4.3. In intrastat se declara?

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: retur produse finite UE

#4 Mesaj de tomac »

1. La șase ani diferență? Vă dați seama cât de puțin plauzibil sună așa ceva?
2. factură. Nu cred că merge cu credit note sau refuz. În cel mai rău caz puteți întocmi o factură de stornare.
3. Ca o intrare normală dacă emite Franța factură, altfel ca factură de stornare. Dar nu pe veniturile exercițiului curent ci pe seama rezultatului reportat.
4.1 Depinde de cine emite factura
4.2 Da, indiferent de cine emite factura, dar unde anume depinde de cine emite factura
4.3 Probabil. Nu sunt familiarizat cu intrastat și nici nu vreau :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns