Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Mie Sep 26, 2018 8:37 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 1:50 pm 
Neconectat

Membru din: 11 Iul 2011
Mesaje: 6
Buna ziua,

O societate neplatitoare de TVA vrea sa faca achizitii intracomunitare de marfuri, dar stiu ca in momentul in care imi cod valid de TVA pentru a ma inregistra in ROI platesc TVA pentru aceste marfuri achizitionate din UE, daca nu ma inregistrez cu cod valid de TVA firma cu care lucrez nu imi da marfa. Am auzit ca soc. care fac achizitii din state UE pana la 10.000 euro sunt scutite de plata TVA-ului. Cum sa fac sa o inscriu in ROI fara sa plateasca TVA?
La finante nu au stiut sa ma indrume corect, ma ajutati cu un raspuns daca s-a lovit cineva de o asemenea problema.

Va multumesc anticipat !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 1:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Apr 2008
Mesaje: 3910
Localitate: cluj napoca
daca faceti achizitie sub 10.000 euro nu trebuie sa va inreg in ROI ( insa furnizorul va va factura cu TVA ) si veti fi obligat la plata TVA prin declaratia 301.

DAca va inreg in ROI in schimb , veti primi un cod de TVA pe care il veti folosi numai in relatiile intracomunitare.
Nu veti plati nici un TVA ( factura va fi emisa de furnizor fara TVA) , deoarece veti aplica taxare inversa la achizitie , intrucat ii veti comunica furnizorului acel cod valid de TVA primit de dvs la inscrierea in ROI.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 1:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970
Mesaje: 19245
Localitate: Beiuş, Bihor
Atenție la cei 10000 EUR. Aceștia, în lei, înseamnă 34000 lei. Pentru că și acest plafon se determină la cursul de la data aderării nu la cursul curent.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 3:16 pm 
Neconectat

Membru din: 11 Iul 2011
Mesaje: 6
Pai si daca am cod de Tva valid , nu cel emis de ONRC, furnizorul imi factureaza fara TVA, eu mai depun decl 301 si daca da unde incadez achizitia la Sectiunea 1, si sa am 0 la tva datorat?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 3:24 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970
Mesaje: 19245
Localitate: Beiuş, Bihor
Dacă achiziția este sub plafon, nu aveți obligația înregistrării în scopuri de TVA pe art.153^1 și nici în ROI. Nu aveți de achitat nimic. Furnizorul vă va emite factura cu TVA în cota din statul său. TVA facturat de acesta intră în prețul de achiziție pentru dvs.
Doar dacă achiziția depășește plafonul de 10000 EUR, aveți obligația de a vă înregistra fiscal în scopuri de TVA și veți avea un cod utilizabil doar pentru AIC sau LIC și veți depune D301 în baza căruia veți achita TVA în România.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 3:44 pm 
Neconectat

Membru din: 11 Iul 2011
Mesaje: 6
atunci nu se depune nici decl 390


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 4:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Apr 2008
Mesaje: 3910
Localitate: cluj napoca
asa e tomac , daca achizitia e sub 10.000 euro ...nu e obligatorie inreg cf 153^1 si nici in ROI ( fara decl 390 implicit) .

Codul Fiscal :

"ART. 153^1 Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii
(1) Are obligaţia să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:
a) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România şi persoana juridică neimpozabilă stabilită în România, neînregistrate şi care nu au obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu sunt deja înregistrate conform lit. b) sau c) sau alin. (2), care efectuează o achiziţie intracomunitară taxabilă în România, înainte de efectuarea achiziţiei intracomunitare, dacă valoarea achiziţiei intracomunitare respective depăşeşte plafonul pentru achiziţii intracomunitare în anul calendaristic în care are loc achiziţia intracomunitară;
"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 5:48 pm 
Neconectat

Membru din: 10 Apr 2009
Mesaje: 591
Localitate: Cluj-Napoca
As mai vompleta eu ca cei 34000 lei sunt fara tva-ul de pe factura intracomunitara, practic baza, astfel ca la un curs de 4,5 factura din ue trebuie sa fie max. vreo 7500 eur + tva= ca. 9000 eur


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 5:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Apr 2008
Mesaje: 3910
Localitate: cluj napoca
de ce ar fi asa? de ce nu intra si TVA de pe factura externa in calculul celor 34.000 lei ? :roll:

In codul Fiscal scrie doar atat :

"(5) Echivalentul în lei al plafonului pentru achiziţii intracomunitare de 10.000 euro, prevăzut la art. 126 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal, aplicabil în cursul unui an calendaristic, se determină pe baza cursului valutar de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la cifra miilor. Rotunjirea se face prin majorare când cifra sutelor este egală sau mai mare decât 5 şi prin reducere când cifra sutelor este mai mică de 5, prin urmare plafonul este de 34.000 lei."


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 8:05 pm 
Neconectat

Membru din: 10 Apr 2009
Mesaje: 591
Localitate: Cluj-Napoca
Ce spui tu scrie in NM, in Codul fiscal, la art. 126 alin (5) scrie
Citat:
Plafonul pentru achiziţii intracomunitare prevăzut la alin. (4) lit. b) este constituit din valoarea totală, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, datorată sau achitată în statul membru din care se expediază sau se transportă bunurile, a achiziţiilor intracomunitare de bunuri, altele decât mijloace de transport noi sau bunuri supuse accizelor.

Daca de exemplu ai din Italia o factura de 7600 + TVA 19% = 9044 euro, pe care o inregistrezi la cursul de azi sa zicem 4,5, atunci ai 7600 x 4,5 = 34200 lei, si ai depasit plafonul, desi factura e 9044 eur, adica sub cei 10000. Sau cel putin asa ma gandesc eu. Ori nu ? :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 16, 2014 8:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Apr 2008
Mesaje: 3910
Localitate: cluj napoca
da si eu asa gandesc :) nu vazusem precizarea de la art 126 alin(5)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 14, 2014 9:48 pm 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2012
Mesaje: 112
Dar pentru achiziții de servicii intracomunitare se poate folosi acest plafon de 10.000 euro sau e doar pentru bunuri, si in cazul serviciilor trebuie musai înreg. cf. Art. 153<1 ?
Multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 15, 2014 11:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970
Mesaje: 19245
Localitate: Beiuş, Bihor
Plafonul este pentru AIC. AIC apare numai în cazul bunurilor nu a serviciilor. Pentru servicii e nevoie de înregistrarea pe art.153^1 înainte de primirea lor indiferent de valoarea acestora.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 17, 2014 10:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2008
Mesaje: 18685
Localitate: Satu Mare
Am si eu o nelamurire referitor la acest plafon de 10.000 eur pentru o unitate neinregistrata in scopuri de TVA.
In anul 2013 unitatea primeste o factura proforma, care s-a si platit..
In anul 2014 primeste marfa, impreuna cu factura de avans si factura cu valoare zero, valoare marfa minus avans.
Problema este ca nu se stia de factura de avans, iar plata s-a inregistrat pe 409, iar cand a sosit factura finala (cu zero) s-a inchis cu 409.
Nelamurirea mea ar fi daca avansul din 2013 sau factura din 2014 trebuie sa-l consider ca si achizitie pentru plafonul de 10.000 eur.
Dupa parerea mea personala ar fi avansul din 2013, avand in vedere ca si daca sunt platitor de TVA si am factura de avans il declar in D.390, precum la fel se considera la art.130^1 alin (3) din Codul Fiscal.
Multumesc anticipat de ajutor.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 18, 2014 10:01 am 
Neconectat

Membru din: 01 Sep 2008
Mesaje: 7024
Localitate: Bucuresti
http://infotva.manager.ro/articole/legi ... -7991.html


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], cernatv şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România