DECONT TVA GRESIT

Mesaj
Autor
pascaa
Mesaje: 176
Membru din: Joi Oct 20, 2011 9:08 am

DECONT TVA GRESIT

#1 Mesaj de pascaa »

Buna,

va retin cu urmatoarea bublucanie ce mi-am facut: in decontul Trim 1, la preluarea sumei negative- rd. 42- am preluat suma de 1100 lei din decont Trim 4 2013. Or acea suma imi era de plata, am si platit-o. Acum eu practic, am diminuat TVA-ul de plata cu suma de 1100 lei. Declaratia a primit-o cu atentionare sold preluat gresit.
Puteti sa imi spuneti cum pot sa corectez? Se paote in decontul viitor, cu randul regularizari?

Merci.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: DECONT TVA GRESIT

#2 Mesaj de cretum »

Trebuie sa faceti adresa la finante unde specificati nr. decont gresit si ca vreti sa corectati. Mai jos sub forma de tabel treceti rindul unde ati gresit suma eronata si suma corecta. In continuarie treceti toate rindurile care se modifica cu suma eronata si cu suma corecta. Depuneti cu nr. inreg. si o sa primiti acasa un fel de decizie de corectie.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: DECONT TVA GRESIT

#3 Mesaj de cretum »

Am omis sa va spun ca trebuie sa aveti decontul gresit si decontul corect.Jurnale nu cred ca o sa va ceara ca nu e vorba de eruare la intrari sau iesiri.

folean
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Buzau

Re: DECONT TVA GRESIT

#4 Mesaj de folean »

Am si eu o problema asemanatoare de eroare la D300.In decontul lunii februarie am trecut la r13(livrari in interiorul tarii cu taxare inversa )suma de 53160 lei , corect ar fi fost sa fie trecut la r 9 -BI=42871 si tva aferent 10289.Cum fac regularizarea in acest caz?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DECONT TVA GRESIT

#5 Mesaj de balazse »

Si totusi cum ai putut sa incurci cele doua randuri cand programul completeaza automat D.300?

Scrie răspuns