declarare/plata impozit pe constructii speciale

Mesaj
Autor
diaconug704
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 15, 2013 3:08 pm

declarare/plata impozit pe constructii speciale

#1 Mesaj de diaconug704 »

Referitor la impozitul pe constructii prevazut la art. 296^34, va rog sa-mi confirmati daca am inteles bine prevederile legale:

1. Se depune declaratia 010 , punctul 12 Impozit pe constructii pentru a fi luat in evidenta incepand cu 01.01.2014 ca si platitor al acestui tip de impozit - termen de depunere pana la 25.05.2014
2. Se declara valoarea totata a impozitului datorat pe anul 2014 in Declaratia 100 pe luna aprilie 2014- La impozite si taxe care nu se platesc in contul unic-ultimul rand "Impozit pe constructii"- termen de depunere 25.05.2014
Intrebare: daca se declara toata suma datorata pe anul 2014 - la scadenta apare data de 25.05.2014 ???
3. Se achita jumatate din suma declarata- termen de plata 25.05.2014
4. Cealalta jumatate se achita pana la 25.09.2014

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#2 Mesaj de tomac »

1.Da.
2-3.Nu aș fi așa de sigur că se declară suma în totalitate. Mai degrabă suma datorată în mai.Ca urmare plătesc suma datorată.
Iată și ce spune în instrucțiunile de completare a D100
3.2.3.
Obligațiile prevăzute la pozițiile 16,21 ‐ 23 şi 52 ‐ 56 din Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr.11, se declară după cum urmează:
Rândul 1 "Suma datorată " ‐ se completează cu suma datorată în perioada de raportare.
Rândul 3 "Suma de plată" ‐ se înscrie suma de la rândul 1
4. Da și eu zic că se și declară pentru acea scadență.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

diaconug704
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 15, 2013 3:08 pm

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#3 Mesaj de diaconug704 »

Multumesc pentru raspuns, Tomac.

Si eu inclin sa cred ca se declara doar jumatate din impozit in D100 din aprilie cu scadenta 25.05.2014 ( asa ar fi normal in conditiile date de modalitatea de declarare pusa la dispozitia agentilor economici). Codul fiscal zice totusi ca se calculeaza si declara pana la 25 mai si se achita in 2 rate egale:

ART. 296^36 Plata impozitului şi depunerea declaraţiei fiscale
(1) Contribuabilii prevăzuţi la art. 296^33 sunt obligaţi să calculeze şi să declare impozitul pe construcţii, până la data de 25 mai, inclusiv, a anului pentru care se datorează impozitul.
(2) Impozitul pe construcţii, declarat potrivit alin. (1), se plăteşte în două rate egale, până la datele de 25 mai şi 25 septembrie, inclusiv.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#4 Mesaj de tomac »

Corect, dar din păcate ANAF dă vina pe Parlament pentru absența normelor legate de acest impozit. Modalitatea de declarare nu este prevăzută în norme, iar din D100 nu rezultă ce scrie în cod.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachem
Mesaje: 17
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#5 Mesaj de costachem »

dar in ce cont se plateste stie cineva?

mersi!

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#6 Mesaj de dragosm683 »

Am o problema cu acest impozit ...poate ma ajuta cineva, am o curte betonata, pentru care pina acest an am platit la primarie "impozit teren" acum, am inteles ca trebuie sa platesc la ANAF, insa contabila de la primarie ma sunat si a zis ca ea ce face cu debitul ? si ca trebuie sa platesc la ea.Acum la cine platesc impozitu ?
Multumesc.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#7 Mesaj de cernatv »

Terenul e teren si se plateste imp.pe teren la primarie. Platforma betonata, daca e inreg. in contabilitate ca mijloc fix, e sub incidenta impozitului pe constructii speciale.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#8 Mesaj de dragosm683 »

Tocmai asta e problema ....platesc impozit pe terenul de sub platforma betonata la primarie si pentru beton (care este cuprins la cls.1-constructii) platesc la ANAF ? asta nu inteleg, platesc de 2 ori ?
Poate nu m-am facut inteleasa bine, insa cred ca ceva nu e clar, ori platesc pe teren, ori pe betonul turnat peste teren, sau pentru amandoua ? :idea:

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#9 Mesaj de olteanz »

Ce facem totusi cu acest impozit?
Se pare ca este o presiune din partea adevaratului mediu de afaceri ptr a se renunta deocamdata la acest impozit.
Este mare diferenta intre ceea ce prevede legea(modificarea CF) si proiectul de norme lansat de Min Fin.
Ce se intimpla daca nu se declara in 26.05.2014 in D 100? Care sint consecintele? Amenda max 1.000 lei, dobinzi, penalitati si ce mai poate fi?
Nu este vorba de bani putini, sint societati care au constructii speciale cu valoare mare, unele amortizate integral, altele scutite de la plata impozitului pe cladiri- vezi art. 250 din CFiscal- si ptr care acum trebuie platit impozit pe ctii speciale!!! Culmea ridicolului!
Nu dam banii la cons local, mai repara baietii o groapa, organizeaza o sarbatoare locala :lol: si ii dam in sacul mare la bugetul de stat!! :roll:
Va rog, comentati :D
1+1=3

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#10 Mesaj de cernatv »

@dragosm683
Pe ambele.
@olteanz
Multi sunt la fel de intrigati si indignati dar deocamdata, legea e lege.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#11 Mesaj de dragosm683 »

Multumesc pentru raspuns.
Asa am sa fac desi nu mi se pare corect...insa vorba ta "legea e lege"
O zi buna va doresc.

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#12 Mesaj de olteanz »

@dragos683:impozit pe teren se plateste ptr terenul liber, neacoperit de cladiri si constructii.
@cernatv:nu vreau sa comentez
1+1=3

minum
Mesaje: 202
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#13 Mesaj de minum »

Am o problema sensibila legat de acest subiect: intrucat la vremea respectiva nu imi era prea clar daca trebuie sa ma inregistrez sau nu cu acest tip de impozit, am depus D010 si am inregistrat impozitul in vectorul fiscal.
Ulterior m-am lamurit ca nu trebuia sa-l inregistrez - am depus declaratiile pe 0 pt. impozitul respectiv, urmand ca, ulterior, sa-l scot din vector, lucru pe care l-am tot amanat.
Stiti cumva cum pot face treaba asta si daca se poate face in orice perioada sau numai la inceputul anului?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24177
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#14 Mesaj de balazse »

Cand doresti, prin depunere a unei declaratii D.010.

minum
Mesaje: 202
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: declarare/plata impozit pe constructii speciale

#15 Mesaj de minum »

Se poate si in timpul anului?

Scrie răspuns