Hosting site in Germania

Mesaj
Autor
vasilec429
Mesaje: 159
Membru din: Lun Ian 07, 2013 11:15 am
Contact:

Hosting site in Germania

#1 Mesaj de vasilec429 »

O microintreprindere, neplatitoare de TVA din Romania are un site care va fi gazuit de catre o firma din Germania.
Ce declaratii va depune firma din Romania avand in vedere ca e neplatitoare de TVA si asa va ramane???

Multumesc!

vasilec429
Mesaje: 159
Membru din: Lun Ian 07, 2013 11:15 am
Contact:

Re: Hosting site in Germania

#2 Mesaj de vasilec429 »

Buna ziua!

Ma poate ajuta cineva? E vorba de decont speciala 301? Daca da, cum se obtine codul special de TVA?

Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Hosting site in Germania

#3 Mesaj de pinteae »

Fiind un serviciu, pentru care locul livrarii este in RO, firma din RO depune cerere pentru atribuirea codului de TVA pentru achizitii intracomunitare (conf. art. 153^1). Dupa obtinerea codului, firma din DE va factura fara TVA, ambele firme vor declara tranzactia prin VIES, firma din RO va depune D301 si va achita TVA la buget.

danm265
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 20, 2011 9:09 pm
Localitate: Targu-Jiu
Contact:

Re: Hosting site in Germania

#4 Mesaj de danm265 »

Dar cum evidentiezi TVA-ul in Saga, avand in vedere ca firma inreg. special la TVA in "Configurari" este bifata ca neplatitoare de TVA.
Inca ceva - ce TVA se plateste, daca respectivul emite (din UE) fara TVA.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Hosting site in Germania

#5 Mesaj de balazse »

Pai la introducerea facturii la "intrari-valuta" alegi "T - taxare inversa" si vezi ce nota iti genereaza.

danm265
Mesaje: 53
Membru din: Lun Iun 20, 2011 9:09 pm
Localitate: Targu-Jiu
Contact:

Re: Hosting site in Germania

#6 Mesaj de danm265 »

Chiar daca este inreg. special la TVA?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Hosting site in Germania

#7 Mesaj de balazse »

Cum adica este "inregistrat special la TVA"?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hosting site in Germania

#8 Mesaj de eugen01 »

Prin prezenta va aduc la cunostinta ca tomac scrie:Programul pune bine referința și completează corect și decontul de TVA, dacă facturile sunt operate corect.
Astfel:
- indiferent că emiteți facturi cu taxare inversă sau sunteți cumpărător, introduceți "T" la coloana tip
- dacă livrați bunuri supuse măsurilor de simplificare, la facturile de livrare cota de TVA va fi zero și coloana TVA va conține valoarea zero
- dacă primiți facturi cu taxare inversă, la operarea lor, veți completa cota de TVA (24%) în partea de detalii, la valoare veți înscrie valoarea de pe factură, însă coloana total va conține și TVA, iar coloana TVA va conține TVA calculat la valoarea facturii.

Scrie răspuns