impozit actiuni stock options plan

Mesaj
Autor
predac793
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 08, 2006 12:00 am

impozit actiuni stock options plan

#1 Mesaj de predac793 »

Buna ziua,
As dori si eu ceva pareri daca v-ati intalnit cu o asemnea situatie:
Salariatii unei companii romanesti, nelistate pe o piata reglementata , pot sa achizitioneze actiuni ale unei companii din grup, americane, tranzactionata pe o piata reglementata din afara tarii.
Firma americana distribuie pentru anumiti angajati, pentru fidelizare, un numar de actiuni, sub forma de unitati stoc limitat (RSUs sau SOP=stock options plan). Unitaților stoc limitat (RSU) li se atribuie o valoare de piața justa atunci cand se distribuie.
Aceste RSU au fost atribuite iar din nr total de actiuni (valoarea bruta), compania americana a retinut un nr de actiuni ce reprezinta contravaloarea impozitului retinut la sursa si taxe aferente acestui serviciu , salariatii primind restul de actiuni, reprezentand valoarea neta.
Impozitul retinut la sursa si platit+serviciile aferente, sa zicem in valoare de x usd, sunt facturate companiei romanesti (cu valoarea aferenta pentru angajatii ei) . Compania romaneasca plateste invoice-ul catre firma americana.
Cum tratati din punct de vedere fiscal si contabil (inregistrari) aceasta factura, pentru compania romanesca? Vorbesc doar de impozitul retinut si platit in US, pentru ca la atribuirea actiunilor de tip RSU acestea nu sunt impozabile, iar la vanzare vor fi impuse ca venituri din investitii.
Multumesc.

contactiv9202
Mesaje: 35
Membru din: Lun Noi 17, 2008 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

Re: impozit actiuni stock options plan

#2 Mesaj de contactiv9202 »

NU m-am lovit de o astfel de situatie. Stiu despre ea doar la nivel teoretic.

Eu sunt tentat sa o consider CH NEDEDUCTIBILA pentru ca NU aduce venituri.

Scrie răspuns