demisie in timpul concediului de crestere copil

Mesaj
Autor
muscalud
Mesaje: 96
Membru din: Mar Iun 26, 2007 12:00 am

demisie in timpul concediului de crestere copil

#1 Mesaj de muscalud »

Buna ziua,

Am o salariata care e in concediu de nastere copil pana in 30 septembrie 2014 (data in care copilul implineste un an). Deoarece si tatal trebuie sa aiba o luna de concediu crestere copil mama ar trebui sa se intoarca la locul de munca in data de 30 august.
Salariata si-a depus demisia incepand cu data de 18 august; eu cum procedez cu incetarea cim?
Suntem de acord cu demisia la zi cu acordul partilor. Trebuie sa faca o cerere pt incetare suspendare cim si reluare activitate cu data de 18 august si o cerere de demisie tot cu data de 18 august? Apoi eu cum modific in revisal? Prima data il activez si il transmit asa pe site-ul itm si apoi incetez cim si il transmit din nou pe site-ul itm? Sau pot sa fac direct incetare cim fara sa mai am si cererea de reluare activitate?
Va rog ajutati-ma cu o parere.
Multumesc

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: demisie in timpul concediului de crestere copil

#2 Mesaj de stoicat »

Face o cerere de reluare a activitatii cu data de 18.08.2014 si cu data de 19.08.2014 face cerea de dimisie,eu asa as proceda.

muscalud
Mesaje: 96
Membru din: Mar Iun 26, 2007 12:00 am

Re: demisie in timpul concediului de crestere copil

#3 Mesaj de muscalud »

Nu pot sa înregistrez și reluarea activității și încetarea cim im aceasi zi?
Nu știu cum sa fac sa fie corect

muscalud
Mesaje: 96
Membru din: Mar Iun 26, 2007 12:00 am

Re: demisie in timpul concediului de crestere copil

#4 Mesaj de muscalud »

Dacă i-as înceta contractul înseamnă că ar trebui sa o plătesc pt o zi și nu mi se pare corect pt ca ea nu a venit la munca.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: demisie in timpul concediului de crestere copil

#5 Mesaj de herganiec »

muscalud scrie:Nu pot sa înregistrez și reluarea activității și încetarea cim im aceasi zi?
Nu știu cum sa fac sa fie corect
poti sa faci:
-operezi reluarea activitatii.. transmiti revisal apoi
-operezi incetare cim si transmiti revisal.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gradinaruv718
Mesaje: 126
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

Re: demisie in timpul concediului de crestere copil

#6 Mesaj de gradinaruv718 »

Buna ziua,

Am un angajat aflat in concediu de crestere a copilului (tatal) cu contractul de munca suspendat pana la 14.02.2023. Intre timp angajatul a hotarat ca nu mai vrea sa se intoarca si si-a depus demisia. Avand in vedere ca este contractul suspendat, cum procedez pentru a inregistra demisia? Ma gandesc ca trebuie sa ii incetez suspendarea contractului si apoi sa inregistrez demisia. Este corect? Adica fac o decizie de incetare a suspendarii si apoi o incetare a contractului de munca in aceeasi zi?
Va multumesc!

Scrie răspuns