ACHIZITIE INTRACOMUNITARA

Mesaj
Autor
traianm
Mesaje: 216
Membru din: Vin Aug 24, 2007 12:00 am

ACHIZITIE INTRACOMUNITARA

#1 Mesaj de traianm »

BUNA SEARA!

cum procedez in urm situatie:

Santem o societate care se ocupa cu comert en-gross si en-detail.

Administratorul a facut achizitie de marfuri din Germania, le-am facut nir;
Am tradus factura, care avea tva.


Ce facem in conditiile in care noi nu avem CUI intracomunitar, deja este 15?
Ce declaratii treb. depuse?

rog o parere...multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ACHIZITIE INTRACOMUNITARA

#2 Mesaj de balazse »

Sunteti inregistrat in scopuri de TVA?
In caz afirmativ de ce nu v-ati inregistrat in ROI?

petree911
Mesaje: 82
Membru din: Vin Mar 27, 2009 12:00 am

Re: ACHIZITIE INTRACOMUNITARA

#3 Mesaj de petree911 »

Firma din RO care face achizitia de bunuri este inregistrata in ROI,firma din UE are cod valid VIES.
Se primeste factura fara tva si are atasat un aviz de insotire a marfii , pe care scrie denumirea furnizorului din UE ,dar depozit o localitate din Romania.
Este vorba cumva de o achizitie intracomunitara asimilata,declar in 390 ? va rog sa ma ajutati pt ca trebuie in acest caz sa fac si decl 092
multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ACHIZITIE INTRACOMUNITARA

#4 Mesaj de eugen01 »

Eu presupun ca nu e vorba de AIC (livrarea facandu-se de la depozitul din Romania, si presupunand ca nu e speta cu stocuri la dispozitia clientului).
Surse:
1. http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ia#p161653 (link Tomac catre Brosura TVA)
2. ART. 130^1 Achiziţiile intracomunitare de bunuri
(1) Se consideră achiziţie intracomunitară de bunuri obţinerea dreptului de a dispune, ca şi un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinaţia indicată de cumpărător, de către furnizor, de către cumpărător sau de către altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului, către un stat membru, altul decât cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor.

(simpla parere)

petree911
Mesaje: 82
Membru din: Vin Mar 27, 2009 12:00 am

Re: ACHIZITIE INTRACOMUNITARA

#5 Mesaj de petree911 »

bun si daca are depozit in RO inseamna ca are activitatea economica in RO si trebuia sa se inregistreze in scop tva si sa factureze cu tva? ce intrebari as putea sa le pun suplimentar pentru ca sa nu fac o boroboata? De ce i-a facturat fara tva?

Scrie răspuns