Taxare inversa cereale!!!!!!!!!

Mesaj
Autor
nadragg
Mesaje: 16
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:32 pm

Taxare inversa cereale!!!!!!!!!

#1 Mesaj de nadragg »

Buna ziua,
Am o problema...firma la care lucrez a achizitionat cereale,grau,porumb si orz....va rog sa ma ajutati cu inregistrarea facturilor de grau,am codul 10019900,deci la intrari o sa aleg tip T,iar la cota tva9%,pt. a face taxarea inversa,la cele achizitionate cu borderou de la persoane fizice le inregistrez normal ca factura fara cota tva,sau mai trebuie configurat ceva ?pt ca pe acestea normal ca nu o sa le duca in 394 si mai mai o factura de la un PFA,neplatitor de tva,care a dat factura cu taxare inversa???eu o sa o operez normal fara tva ca si la borderouri? acum patronul a vandut aceste cereale cu taxare inversa,eu le-am operat la iesiri cu tip T si cu cota zero la tva,in 394 aceste livrari imi apar si cota tva,dar de 24%,este corect asa sau si in declaratie trebuie sa apara cota de 9%,daca da va rog sa ma corectati si ajutati unde am gresit la introducerea datelor,la asistenta bucuresti,nu au stiut exact au zis ca ori este taxare inversa ori cota de 9%,va multumesc mult pt timpul acordat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Taxare inversa cereale!!!!!!!!!

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Creezi o gestiune cantitativ-valoric.
Vei crea articolul in cauza unde la "TVA" vei completa cu "9", astfel se va completa declaratia 394 corect.
Atat la intrari, cat si la iesiri vei utiliza "T", doar ca la intrari la "TVA" vei trece "9", iar la iesiri "0", in cazul in care ambele unitati sunt inregistrati in scopuri de TVA.
Totusi cum a dat un neplatitor de TVA o factura cu taxare inversa? Poate a emis factura cu zero si a utilizat un formular pe care apare coloana "TVA", dar nu cred ca apare si textul "taxare inversa".

nadragg
Mesaje: 16
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:32 pm

Re: Taxare inversa cereale!!!!!!!!!

#3 Mesaj de nadragg »

Multumesc frumos pt. raspuns ,exact asa le-am introdus si eu,numai ca eu nu am cum sa creez articolul,pt. ca nu am saga stocuri(firma avand domeniu de activitate transport si niciodata nu a avut comert,este prima data),dar cand am generat declaratia 394,la furnizorii respectivi unde am avut grau,am modificat manual cota,o zi buna.

ganceal
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 16, 2020 9:46 am

Re: Taxare inversa cereale!!!!!!!!!

#4 Mesaj de ganceal »

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu o informatie la o intrare de grau cu taxare inversa.
dupa inregistrarea in programul saga cu T , dupa adaugarea produsului imi adauga si tva. Am incercat sa modific dar nu merge.
Multumesc,

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Taxare inversa cereale!!!!!!!!!

#5 Mesaj de pomparaus »

Dar, ce vrei sa modifici?!!!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Taxare inversa cereale!!!!!!!!!

#6 Mesaj de balazse »

Pentru GanceaL
Cum vrei sa se faca "taxare inversa" (4426=4427), daca nu ai informatia despre valoarea TVA-ului?

Scrie răspuns