Nelamurire firma in curs de infiintare

Mesaj
Autor
tamasanuc
Mesaje: 287
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Nelamurire firma in curs de infiintare

#1 Mesaj de tamasanuc »

Am o nelamurire : pot emite o factura catre o persoana juridica in curs de infiintare ? Adica astazi, 06.11.2014, pot emite o factura de prestari servicii catre X SRL, firma care oficial nu exista, ci doar este in curs de infiintare ?
Va rog sa ma luminati, ca trebuie sa gasesc o solutie. Va multumesc.

petrovicif952
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 01, 2009 2:00 am

Re: Nelamurire firma in curs de infiintare

#2 Mesaj de petrovicif952 »

Eu zic ca nu poti face asa ceva.

Aceasta firma nu exista si nu ai certitudinea ca va exista in viitor.
Daca la Registrul comertului unde se infiinteaza firma nu i se da aviz favorabil din diferite motive ex: asociati cu cazier fiscal

Factura conform codului fiscal art 155 alin 19 litera f trebuie sa cuprinda f) denumirea/numele şi adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală al beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă ori o persoană juridică neimpozabilă;

Tu nu ai un cod de inregistrare daca nu esti infiintat inca

tamasanuc
Mesaje: 287
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamurire firma in curs de infiintare

#3 Mesaj de tamasanuc »

Si eu spun ca nu se poate, dar disputele sunt aprige, pe motiv ca la altii se poate !
Varianta de mijloc pe care am propus-o a fost sa treaca la cumparator numele celui care solicita prestarea serviciului, cu mentiunea "pentru SC ... SRL". Dar nu le convine nici asa...

petrovicif952
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 01, 2009 2:00 am

Re: Nelamurire firma in curs de infiintare

#4 Mesaj de petrovicif952 »

Cere baza legala de la "altii" - :D si daca primesti asa ceva anunta-ne si pe noi

titovv540
Mesaje: 54
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: Nelamurire firma in curs de infiintare

#5 Mesaj de titovv540 »

Buna ziua,
Tot legat de facturarea catre o PJ in curs de infiintare, va rog sa-mi dati un sfat : este cazul unui PFI - cabinet psihologic, unde procedura de infiintare dureaza cam pana la 2 luni. Am incheiat un contract de inchiriere pt spatiul de desfasurare a activitatii, dar nu pot intocmi factura fara codul de inregistrare fiscala al chiriasului. Se poate emite factura retroactiv ? de ex. in iunie, cand, probabil, va obtine autorizarea sa facturez lunile aprilie si mai conf. contractului, avand in vedere ca spatiul a fost predat chiriasului la momentul incheierii contr. (apr.) ?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Nelamurire firma in curs de infiintare

#6 Mesaj de pomparaus »

"Factura retroactiv" - ?!!!!
Poti sa ii emiti factura cand va exista ca persoana juridica cu CUI si tot ce trebuie, iar in interiorul facturii scrii chirie perioada______"n" luni.....

titovv540
Mesaje: 54
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: Nelamurire firma in curs de infiintare

#7 Mesaj de titovv540 »

Multumesc pt raspuns !

Scrie răspuns