Vanzare cladire

Mesaj
Autor
leontem
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 30, 2006 12:00 am

Re: Vanzare cladire

#16 Mesaj de leontem »

exista impozit de 3% sau 16% ptr profitul obtinut din vanzarea de apartamente de catre o persoana fizica dezvoltator ?
este inregistrat ca platitor de tva ptr construirea si vanzarea imobilelor

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare cladire

#17 Mesaj de tomac »

Există un impozit în acest caz ce se achită pentru transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal. Procentul depinde de valoarea tranzacției nu de profit. Vedeți art.77^1-77^3 din codul fiscal
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

leontem
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 30, 2006 12:00 am

Re: Vanzare cladire

#18 Mesaj de leontem »

chiar daca efectueaza 20 de vanzari in cadrul aceluiasi an?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare cladire

#19 Mesaj de tomac »

Chiar. Nu sunt venituri din activități independente. Ar fi dacă ar fi autorizat ca PFA sau ÎI. Dar nu este din câte am înțeles.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

leontem
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 30, 2006 12:00 am

Re: Vanzare cladire

#20 Mesaj de leontem »

multumesc

ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Re: Vanzare cladire

#21 Mesaj de ivana575 »

Am urmatoarea situatie:

In luna ianuarie 2016 societatea a vandut teren agricol in valoare de 102900 lei. In luna august 2016 a mai vandut teren arabil in valoare de 75830 lei , ambele tranzactii au fost facute la notar pe baza de contract de vanzare-cumparare ( si in ianuarie si in august). Tot in luna august societatea vinde si teren de incinta - curti constructii - impreuna cu imobilele detinute , terenul la 66000 lei , imobilele la 258000 lei. Societatea nu este platitoare de TVA , a fost depus formularul 088 si nu i s-a aprobat, dupa perioada suspendarii activitatii. Ce impozite si taxe trebuie sa plateasca, imobilele sunt vechi, cumparate din anul 2000. Stiu ca pentru terenul de incinta trebuie sa se plateasca TVA, dar avand in vedere valorile la care s-au vandut trebuie sa treaca la platitor de TVA? Ultimele contracte sunt din aceeasi zi la notar. Ce inregistrari contabile trebuie facute?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Vanzare cladire

#22 Mesaj de pinteae »

Cristi, as fi un pic mai atent la tranzactiile de acest gen, deoarece poate fi foarte usor incadrate ca venituri din activitati independente.
Dupa parerea mea, daca o persoana fizica intentioneaza sa desfasoare astfel de activitati, are obligatia inregistrarii (PFA, II, SC, etc.)
O incadrare de felul acesta ar genera o gramada de probleme.


Pentru ivana575:
Nu ai facut nicio precizare daca inainte de suspendare, societatea a fost platitoare de TVA. Iar daca a fost platitoare de TVA, daca nu cumva i-a fost anulat codul de TVA din oficiu.
Te rog sa ne transmiti si astfel de informatii, daca vrei sa te ajutam cu solutii.
Eugen Pintea

ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Re: Vanzare cladire

#23 Mesaj de ivana575 »

Societatea a fost platitoare de TVA, codul i-a fost anulat din oficiu, iar de la finante mi-au zis ca trebuie sa depun decont 311 in cazul tranzactiilor la care se aplica TVA. Momentan societatea este platitoare de impozit pe venit 3%.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Vanzare cladire

#24 Mesaj de pinteae »

Vestea proasta este ca va trebui sa platesti TVA pe toate tranzactiile facute, iar daca nu vi se aproba codul de TVA, este nasol de tot. Firma trebuie inchisa.
Eugen Pintea

ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Re: Vanzare cladire

#25 Mesaj de ivana575 »

Din cate stiu pentru cladirile vechi cumparate in anul 2000 perioada de ajustare a TVA a expirat. Cred ca doar la terenul de incinta trebuie achitat TVA. Oricum firma nu mai detine bunuri si va trebui depus la RC bilant de lichidare , asta a hotarat asociatul.

medank
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am

Re: Vanzare cladire

#26 Mesaj de medank »

Buna ziua.
Am o firma platitoare de TVA, care doreste sa vanda o cladire achizitionata in anul 2005, amortizata partial.
1) Dupa art. 292, alin.2, lit. f din Codul fiscal este scutit de TVA, sau depinde cumva de anul achizitionarii, sau daca se vinde la o persoana fizica atunci se aplica TVA de 20%???
2) La cladiri se poate utiliza amortizarea accelerata? Daca da, se aplica amortizarea accelerata de la inceputul amortizarii sau se poate schimba amortizarea lineara pe amortizare accelerata intre timp?
Va multumesc pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare cladire

#27 Mesaj de tomac »

1. Nu depinde.
2. Nu, doar liniară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Vanzare cladire

#28 Mesaj de fagarasa176 »

Ca si adaugare la cele spuse de colegul @Cristi
1. Metoda de amortizare nu poate fi schimbata
ORDIN   Nr. 1802 scrie:     (4) Metoda de amortizare se poate modifica doar atunci când aceasta este determinată  de o
eroare în estimarea modului de consumare a beneficiilor aferente respectivei imobilizări corporale.
2. Metoda de amortizare trebuie sa fie identica pentru toate imobilizarile
ORDIN   Nr. 1802 scrie:(3) Metoda de amortizare se aplică de o manieră consecventă pentru toate activele de aceeaşi natură şi având condiții de utilizare identice, elemente stabilite în funcție de politica contabilă adoptată.
    
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Vanzare cladire

#29 Mesaj de avramg »

O societate platitoare de tva a achizitionat un teren extravilan in 2008 de la o persoana fizica. Acum vrea sa lichideze firma si vrea sa vinda acest teren. Factura o face cu TVA sau fara TVA?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Vanzare cladire

#30 Mesaj de pinteae »

In vederea vanzarii, iti recomand sa soliciti de la primarie un certificat de urbanism.
Aplicarea regimului de TVA, depinde de incadrarea terenului.
Terenul poate fi incadrat ca fiind construibil sau neconstruibil.
Daca este construibil, aplici TVA.
Eugen Pintea

Scrie răspuns