credit note pentru retur marfa

Mesaj
Autor
celeal
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iul 15, 2011 9:51 am

credit note pentru retur marfa

#1 Mesaj de celeal »

Buna ziua,
in luna septembrie am achizitionat marfa de la un furnizor din Romania
in luna octombrie am returnat 2 produse defecte
in oct. furnizorul mi-a trimis o factura care la denumire produse este trecut: CREDIT NOTE si denumirea produselor returnate, la cantitate 2 iar valoarea era trecuta cu "-"
pe factura mai erau si alte 2 produse pe care nu le-am achizitionat niciodata de la acel furnizor
in noiembrie ne-a trimis o alta factura identica cu cea din oct cu singura diferenta ca si cantitatea si produsele erau cu "+"
si inca o factura doar cu cele 2 produse returnate, cu cantitate "+" si valoare"-"
va rog frumos daca ma puteti ajuta ca nu stiu cum sa inregistrez aceste facturi

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: credit note pentru retur marfa

#2 Mesaj de balazse »

Ce bine le-au incurcat.
"Credit note" reprezinta factura storno. Se pare ca ti-au stornat mai mult decat trebuia (eu as folosii contul 473 pentru inregistrare), dupa care au anulat factura storno si ti-au emis o factura storno corecta (adica nu este chiar corect, deoarece la cantitate trebuia sa fie cu minus, da il poti accept si asa).

celeal
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iul 15, 2011 9:51 am

Re: credit note pentru retur marfa

#3 Mesaj de celeal »

multumesc pt raspuns; si eu am vrut sa inregistrez credit note ca o stornare ( oricum nu stiam cum sa procedez in saga deoarece valoarea produselo din credit not este putin mai mare decat valoarea de achizitie) dar in urma unor discutii furnizorul mi-a scris:"va rog sa observati ca aceasta NU ESTE DE RETUR (stornare) . Atentie la datele din factura : cantitate cu plus si valoare cu minus , ceea ce inseamna ca vi se ofera o despagubire pentru produsul defect la o valoare care sa ajute clientul sa-si aduca in parametri produsul defect asa cum va considera de cuviinta.
Din punct de vedere contabil acel credit note nu poate fi utilizat pentru operarea unui retur din gestiune pentru simplul motiv ca nu este o factura de retur . ( repet : cantitatea este cu plus , nu cu minus )
In cazul facturilor cu valoare negativa avem doua situatii :
a) Factura de retur ( cu impact asupra stocului ) unde : cantitatea este cu minus , pretul unitar este cu plus ( identic cu cel din factura de livrare) , rezultand o valoare negativa;
b) Factura de discount ( acesta putand imbraca diverse forme , de volum, de protectie de pret sau asa cum e cazul nostru o reducere de pret pentru calitate defectuoasa ) fara impact pe stocuri unde : cantitatea este cu plus, pretul unitar este cu minus , rezultand tot o valoare finala negativa
Cele doua tipuri de facturi cu valoare negativa se inregistreaza in mod diferit in contabilitate, lucru cunoscut de orice contabil"

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

Re: credit note pentru retur marfa

#4 Mesaj de micleav »

Buna ziua!Am si eu o intrebare legata de o factura venita din Germania (cred ca este o factura), mai exact credit memo ii zice, are nr,data, cantitate si pret pozitive. Ca si suma si explicatie se refera la transportul facturat de 2 ori (2 produse comandate venite impreuna pe 2 facturi diferite in luna antrioara pe care apare si acest transport "freight costs"). Intrebarea mea este daca aceasta factura este cumva o stornare si cum o inregistrez in saga daca transportul d p factura intiala l-am inregistrat la facturi asociate transport?Cum asociez aceasta factura cu cea initiala daca suma a fost prinsa in costul marfii vandute s-au aceasta factura sa o tratez ca pe un discount primit? Mentionez ca suma la care se refera factura acum nu a fost achitata iar marfa a fost vanduta.In declaratia 390 la ce rand o declar?Va multumesc!
Ultima oară modificat Lun Mai 13, 2019 7:24 pm de către micleav, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: credit note pentru retur marfa

#5 Mesaj de balazse »

Credit memo reprezinta o factura storno.

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

Re: credit note pentru retur marfa

#6 Mesaj de micleav »

Am mai editat un pic in intrebarea initiala....Si daca este un storno si eu nu pot storna acest serviciu pt ca l-am prins in costul marfii este ok sa inregistrez ca un discount primit? Si in declaratia 390 la ce rand sa trec, la A? Ms inca o data

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: credit note pentru retur marfa

#7 Mesaj de septimiuv »

Trebuie declarată suma ca un serviciu, cum a fost declarată și inițial.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: credit note pentru retur marfa

#8 Mesaj de avramg »

Am inregistrat din greseala o factura din UE de 2 ori , in febr. 2023 si martie 2023.
Acum cind am observat , am facut stornarea facturii din martie si o sa fac rectificativa la 390 din martie.
Problema este ca se storneaza corect factura de marfa dar nu mi se storneaza si transportul care era introus in facturi asociate......acolo nu apare butonul de stornare....cum trebuie sa procedez sa stornez si transportul?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: credit note pentru retur marfa

#9 Mesaj de septimiuv »

Îi introduci manual.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: credit note pentru retur marfa

#10 Mesaj de avramg »

Da, dar nu mi-l duce si in 390...am incercat si manual

Scrie răspuns