pensie pe caz de boala

Mesaj
Autor
savaa
Mesaje: 226
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

pensie pe caz de boala

#1 Mesaj de savaa »

Buna. Sunt administrator si angajata la o societate comerciala microintreprindere.Din cauza bolii am hotarit sa ma pensionez pe caz de boala fara drept de munca. Am decizia medicala pe care am inteles ca trebuie s-o duc la Casa de pensii. Intrebare: pot inregistra incheierea contractului de munca cu data de 01 decembrie? la ce data? sau trebuie sa mai astept vreo decizie. Multumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: pensie pe caz de boala

#2 Mesaj de cernatv »

Cu data deciziei de pensionare se emite decizia de incetare a CIM.

adrigela77
Mesaje: 499
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

incetare CIM

#3 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati intr-o problema.
Am un ngajat care a venit cu decizia de la comisia de expertiza medicala. Intrebarea este:
Decizia comisiei este din 25.06.2015 si are gradul 3 de invaliditate, cu drept de lucru de 4 ore /zi. Cu ce data ii incetez CIM cu data deciziei comisiei sau cu data deciziei casei de pensii (dupa ce duc actele pentru a-i face pensie de invaliditate) si pana atunci sunt obligata sa-l tin la lucru? sau ii incetez CIM cu 25.06.2015 pe baza deciziei Cabinetului de Expertiza medicala?

Va multumesc ptr timpul acordat si va doresc spor la treaba!

cretud556
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 08, 2022 10:50 am

Re: pensie pe caz de boala

#4 Mesaj de cretud556 »

Buna ziua, o salariata cu norma intreaga, in concediu medical pana pe 10.09.2022, aduce astazi decizie medicala asupra capacitatii de munca, grad invaliditate 3, data decizie si data ivire invaliditate 07.09.2022.
Se modifica norma de lucru la 4 ore/zi incepand cu data de 11.09.2022, cand termina concediul medical, sau cu data de 07.09.2022 cand s-a emis decizia?
Sau orice modificare se face la primirea deciziei de pensionare de la CJP si nu in baza deciziei medicale? Citisem ca nu e constitutionala incetarea CIM pt pensie de invaliditate grad 3, se mai inceteaza sau nu contractul la primirea deciziei de pensionare?
Multumesc

Scrie răspuns